Naukowcy badają jak nasz mózg zareagowałby na teleportację

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Co prawda ludzkość jest wciąż bardzo daleko od wykorzystania teleportacji w życiu codziennym, lecz jeśli rzeczywiście będziemy mogli kiedyś skorzystać z takiej technologii, nauka musi dowiedzieć się jaki będzie mieć ona wpływ na samego człowieka. Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Kalifornii w Davis postanowili zbadać jak nasz mózg zareagowałby na teleportację.

 

Najlepszą metodą byłoby oczywiście poszukanie ochotników i umieszczenie ich w maszynie, która przeteleportowałaby ich w zupełnie inne miejsce. Niestety nie posiadamy jeszcze takich urządzeń, dlatego naukowcy postanowili stworzyć symulację komputerową. Przeprowadzone eksperymenty dały pozytywną i interesującą odpowiedź.

Źródło: Allstar/Cinetext/Paramount

W badaniu wzięły udział trzy osoby chore na epilepsję. Neurobiolodzy wszczepili im do hipokampu elektrody, co pozwoliło im zaobserwować aktywność neurologiczną zachodzącą głęboko w mózgu, związaną z nawigacją i pamięcią. Każdy uczestnik zaczynał w samym środku wirtualnego miasta (zdjęcie na dole) a na końcu każdej uliczki znajdował się sklep.

Osoby biorące udział w badaniu miały dotrzeć do konkretnego sklepu, po czym wejść do pobliskiego teleportu, dzięki któremu znów znaleźli się w samym centrum tego wirtualnego miasta. Jednak w momencie teleportowania pojawiał się czarny ekran. Wyglądało to dokładnie tak jak na poniższym nagraniu.

Czarny ekran ma tu kluczowe znaczenie w całym eksperymencie. Na podstawie obserwacji aktywności neurologicznej w hipokampie podczas symulowanych teleportacji stwierdzono, że aktywność ta nie ma najwyraźniej nic wspólnego z bodźcami sensorycznymi. Nasza nawigacja - tzw. GPS mózgu - funkcjonuje nawet gdy jesteśmy pozbawieni nowych informacji na temat naszego otoczenia. Mózg zaczyna wtedy polegać na sygnałach związanych z pamięcią i nadal aktualizuje swoją pozycję w przestrzeni.

 

Co ciekawe, nasz biologiczny komputer potrafi również rozróżnić czy odległość jaką pokonano dzięki teleportacji jest większa czy mniejsza. Można zatem stwierdzić że mózg prawdopodobnie nie będzie miał problemów z teleportacją. Przy okazji, eksperyment zrodził intrygujące pytania, które przynajmniej w najbliższej przyszłości pozostaną bez odpowiedzi.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/ludzki-mozg-zareagowalby-teleportacje

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Brzoza

Eee tam ojciec Pio podobno

Eee tam ojciec Pio podobno potrafił takie rzeczy robic a naukofcy wciaz probuja ....dopoki czlowiek nie dojrzeje do robienia dobrych rzeczy nie bedzie mu dane...

0
0
Portret użytkownika Mayezon Manoyezowycz

Pierwsze, nie ma takiego

Pierwsze, nie ma takiego superkomputera który mógłby zapisać wszystkie pozycje takiego ukłądu przestrzennego jakim jest człowiek by je potem odtworzyć w miejscu docelowym. Drugie, dusza jako element niezbadany pozostała by w miejscu wyjściowym. Teleportacja żywego organizmu raczej nie jest możliwa, chyba że w całości.

0
0
Portret użytkownika Ractaros96

Spójrzmy na teleportację jaka

Spójrzmy na teleportację jaka zachodziła w Star Trek'u. Molekuły tworzące twoje ciało są rozmontowywane, zamieniane na energię (dzięki zamianie energii w materię oraz na odwrót funkcjonują chcociażby słynne replikatory oraz częściowo holopokłady) i wysyłane na miejsce przeznaczenia pewnie przy pomocy jakichś fal, zamieniane z powrotem w materię i złożone w dokładnie taki sam sposób w jaki zostały rozłożone. Jeżeli w rzeczywistości coś takiego miałoby się udać to po pierwsze trzeba by wynaleźć sposób zamiany materii w energię i na odwrót. Trochę się kiedyś nad tym zastanawiałem i być może istnieje jakaś cząsteczka (którą trzeba odkryć w akceleratorze cząstek). Ta cząstka w połączeniu z elektronem stworzyła by proton, a inna cząstka pozwoliłaby wytworzyć neutrony z elektronów. Być może te same lub inne cząstki pozwoliłyby odwracać proces, aby z protonów i neutronów tworzyć elektrony. Wtedy mielibyśmy podstawy do stworzenia zarówno systemu teleportacji ze Star Trek'a jak i replikatorów.

0
0

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika demik

Eksperyment Filadelfia nie

Eksperyment Filadelfia nie pamiętam w kturym roku i jak nazywał sie ten eksperyment teleportacjii ale uczestniczyły w tym dzieci kture były bezdomnie i nikt sie o nie nie upominał w razie jakiegos błedu eksperymenty były udane może ktoś z internautów bedzie wiedział o co chodzi naukowcy zawsze pisza pośrodku takie eksperymenty juz od dawna są ludzie pojawiaja sie i znikaja to jest udowodnione.

0
0
Portret użytkownika cezary

coś słyszałeś ale nic pozatym

coś słyszałeś ale nic pozatym ,.... to był eksperyment wojskowy. chodziło o wytworzenie pola ochronnego które chroniło by statek przed torpedami. Wyszło co innego . statek zniknął i pojawił sie po kilku chwilach . cześć załogi była wtopiona ( złączona ) w poszycie statku ( osoby na zewnątrz )  kilka osób znalazło się i opawiadało o przyszłości .  resztę poszukaj sam i oceń to .

0
0
Portret użytkownika eva11

dziekujemy naukowcy, smiech

dziekujemy naukowcy,
smiech to zdrowie wiec czesto ,choc wiemy ze bardzo bladzicie,a moze teraz nawet o wiele czesciej 
rozbawiacie do lez,
poniewaz juz nie ma co badac i nie ma co odtwrzac...
to tak jak ja bym sobie narysowala siebie na ksiezycu i opowiadala sluchaczom jak sie czuje po tak dalekiej wycieczce!
bo juz wiecej nic wymyslic nie mozecie!

0
0
Portret użytkownika XaX

Skoro już coś takiego testują

Skoro już coś takiego testują znaczy, że teleportacja jest już w dość zaawansowanym staium i za parędziesiąt lub paręnaście lat zostanie zaprezentowany prymitywny prototyp który nijak się ma do faktycznych osiągnięć. Gdyby tak nie było nie testowali by takich rzeczy, gdy taka technologia była by w powijakach na pograniczu SF.

0
0

Skomentuj