Nadciąga niż genueński! Wielki generator powodzi i śnieżyc może doprowadzić do rekordowych opadów!

Kategorie: 

Niż genueński - Źródło: twitter/Meteoweather

Klimat w Polsce jest wyjątkowo zmienny i w związku z tym bardzo często trudne jest przygotowanie wiarygodnych prognoz meteorologicznych. Tym razem jednak specjaliści są pewni, że wiedzą co się stanie. Ich zdaniem nadciąga tak zwany niż genueński, a to oznacza kłopoty dla Polski.

 

Obszar niskiego ciśnienia, który uformował się nad Morzem Śródziemnym, jako front pogodowy nabrał wody i będzie zmierzał w kierunku północno-wschodnim. Oznacza to, że ciepłe i wilgotne powietrze znad morza zetrze się z zimnym powietrzem arktycznym. Takie połączenie prawie zawsze oznacza jedno, wystąpią obfite opady śniegu, które moga wywołać komunikacyjny paraliż.

 

Takie niże jak ten, należą do najniebezpieczniejszych zjawisk meteorologicznych w naszej części kontynentu europejskiego. To właśnie takie zjawisko spowodowało katastrofalną w skutkach powódź na Odrze w 1997 roku.  Tym razem powódź raczej nam nie grozi, ale może dojść do naprawdę silnych opadów śniegu. To jednak w zupełności wystarczy, aby wywołąć spore utrudnienia na dużej części naszego kraju.

W najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia, który jest napędzany przez prąd strumieniowy. Trudno w tej chwili powiedzieć czy będzie padał tylko ulewny deszcz ze śniegiem czy sam śnieg. Prawdopodobnie na dużej części kraju dojdzie do ataku zimy. Białego puchu może być nawet 20 centymetrów. Równie niebezpieczne mogą się okazać ulewy, które mogą miec potencjał, aby nawet wywoływać lokalne podtopienia.

 

Niż genueński przesuwa się obecnie w kierunku północnym. Teraz powoduje zamieszanie we Włoszech, jutro znajdzie się na Nizinie Węgierskiej, a potem zjawi się w Polsce. W czwartek jego centrum spodziewane jest nad Lubelszczyzną. To właśnie tam może dojść do bardzo intensywnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Biorąc pod uwagę to, że temperatury przy gruncie spodziewane są na poziomie 0 i 1 stopnia, można się spodziewać, że większość śniegu szybko stopnie i zamieni się w tak zwane błoto pośniegowe, które zalegać będzie na większości dróg w Polsce.

Niże genueńskie są dobrze znanym wzorcem pogodowym występującym cyklicznie w Europie. Najbardziej niebezpieczne są wtedy, gdy ze względu na sytuację baryczną  dochodzi do ich zablokowania na danym terytorium. Właśnie coś takiego było przyczyną tragicznej powodzi na Odrze w 1997 roku i na Wiśle w 2010 r.

 

Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie dojdzie do powtórki z powodzi, ponieważ nie wygląda na to aby ten niż miał odpowiedni potencjał do jej wywołania.  Bez wątpienia jednak jest to sytuacja wyjątkowa i bardzo niebezpieczna, a to wymaga od nas szczególnej uwagi i ostrożności ze względu na to, że w najbliższych dniach zapanują u nas ekstremalne warunki pogodowe.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (4 votes)Komentarze

Portret użytkownika bukosbest

"Powodzi raczej nie będzie" a

"Powodzi raczej nie będzie" a właśnie że będzie jeśli przewidywania sprawdzą się, pochodzę ze wschodu Polski, dokładniej z podlasia i tutaj od dłużeszgo czasu utrzymują się wysokie stany wód gruntowych (zawdzięczamy to ostatnim obfitym opadom w październiku), rzeki, rowy melioracyjne, wszystko powylewało. Jeśli napada dużo śniegu i stan ten utrzyma się do końca zimy to powodzie i podtopienia gwarantowane. Nie wiem jak jest w pozostałej części Polski.

Portret użytkownika okurde

jak przestałem wchodzić na

jak przestałem wchodzić na ten zasyfiony portal bo tu fejk newsów na kilogramy, tak zaszłem wczoraj mówie a i tak nic do roboty to zmarnuje troche czasu poczytam farmazony a nóż jakaś ciekawa ściemoteoria pożeszy mi perspektywe abstrakcji, czytam że będzie śniegiem zapierdzielać wstaje rano a tu śnieg za oknem taki z deszczem jak pisali, może się przestawcie na prognozowanie pogody ? to wam nawet wychodzi

Portret użytkownika ruten

2 miliony ludzi w rejonie

2 miliony ludzi w rejonie Czelabinska otrzymało śmiertelną dawkę rutenu, i są skazani na wymieranie
2 млн человек в Челябинской области получили смертельные дозы рутения и обречены на вымирание
https://www.youtube.com/watch?v=m0jv0s7Ku2M
Radioaktywny obłok izotopu rutenu przyszedł z Rosji nad Europę
Радиоактивное облако изотопа рутения пришло в Европу из России
https://www.youtube.com/watch?v=BMD2SkMIwo4
Radioaktywne promieniowanie na Uralu.DLACZEGO WŁADZE MILCZĄ
Радиационная авария на Урале. ПОЧЕМУ ВЛАСТИ МОЛЧАТ?
https://www.youtube.com/watch?v=0HXwV1fjsVM

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Z cyklu podaj dalej:      

Z cyklu podaj dalej:       Jak ''survivalowo'' bez lekarstw usuwać z organizmu radionuklidy (izotopy radioaktywne, promieniotwórcze) pomoże następujący napar: 3 łyżeczki od herbaty podagrycznika pospolitego rozdrobnionego zioła zalać i naparzać w 400 ml wrzącej wody. Przecedzić i pić po 1/2 szklanki 4 razy dziennie przed posiłkami. https://pl.wikipedia.org/wiki/Podagrycznik_pospolity

Portret użytkownika Maksymilian 1983

Ale trzeba jeszcze stać na

Ale trzeba jeszcze stać na jednej nodze i pukać się prawa ręka po lewym pośladku gdy się pije,wtedy działanie gwarantowane.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Skomentuj