Na Tytanie istnieją warunki dla powstania życia, twierdzi NASA

Kategorie: 

Źródło: NASA

Warunki panujące na Tytanie, największym księżycu Saturna, wydają się coraz bardziej obiecujące dla rozwoju form życia. Naukowcy odkryli w gęstej atmosferze planety substancję, która umożliwia budowę błony komórkowej.  

 

Na Ziemi wszystkie błony komórkowe składają się z lipidów, a same komórki to w większości woda. Z kolei na największym księżycu Saturna naziemne warunki dla życia są zbyt surowe – średnia temperatura wynosi tam -149 0C, a morze składa się z ciekłego metanu.

 

Jednak Dr Morin Palmer z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w NASA wraz z zespołem badawczym odnotowali ślady akrylonitrylu w atmosferze Tytana. Według badań z 2015 roku, akrylonitryl ma szczególne zastosowania w tworzeniu stabilnych, elastycznych struktur niezbędnych do tworzenia błon komórkowych.

Palmer twierdzi, że Tytan ma wystarczająco dużo akrylonitrylu w atmosferze, aby powstało 30 milionów błon komórkowych na centymetr sześcienny cieczy w jednym z największych mórz księżyca. Gęsta azotowa atmosfera Tytana i jego metanowe morza są najlepszym „laboratorium” w Układzie Słonecznym w celu zbadania możliwej ewolucji życia, zupełnie obcej dla Ziemi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Wystarczy mała iskra i

Wystarczy mała iskra i wszystko wypierniczy-napisał bym w powietrze ale tam nie ma go. Ta cała skretyniała masońska NASA, nie długo stwierdzi że w gorejącym wulkanie jest fajnie zamieszkać. A asteroida nie podpali tych mórz metanu? Bo jakaś tam atmosfera jest, a więc jest i tarcie.

kolo21

Skomentuj