Migracja Jowisza wyjaśnieniem relatywnie małej masy Marsa

Kategorie: 

Orbita Marsa

Mała masa Marsa może być spowodowana planetarną migracją orbitalną. Zgodnie z artykułem opublikowanym w Nature, migracja wewnętrzna Jowisza podczas formowania się Układu Słonecznego może tłumaczyć to, dlaczego Mars jest tak mały w stosunku do Ziemi i Wenus.

 

„Naukowcy od dawna starali się wyjaśnić małą masę Marsa, który pozostawał wybitnym problemem w pojmowaniu formowania ziemskich planet, mówi David P. O'Brien, naukowiec Planetary Science Institute oraz współautor pracy

"Praca ta nie tylko rozwiązuje trudny problem w rozumieniu tworzenia systemu słonecznego" powiedział O'Brien: "Pokazuje, że rozwiązanie leży w gigantycznych planetach naszego układu słonecznego przechodzących na początku znacznym migracjom. Powszechnie sądzono, że migrujące planety zdarzają się na poza słonecznych systemach planetarnych."

Symulacje procesu powstawania czterech planet wewnętrznych w Układzie Słonecznym - Merkury, Wenus, Ziemi i Marsa tworzyła wersję Marsa znacznie bardziej masywnego niż w rzeczywistości.

"Próbowaliśmy wielu różnych parametrów symulacji, aby rozwiązać ten problem, ale nic nie działało," powiedział O'Brien.

W 2009, Brad Hansen z UCLA zaproponował nowy trop. Hansen wykazał, że jeżeli pierwotny rozkład materiału stałego w Układzie Słonecznym przyjmujemy, jako mający zewnętrzne granicę w odległości 1 jednostki astronomicznej (1 AU jest aktualną Średnią odległością od Słońca do Ziemi), to mniejszy Mars może się uformować.

"Po zastosowaniu tych wskazówek, wynik był fantastyczny, „ powiedział Walsh. "Symulacje wykazały, że migracja Jowisza dała zamierzony efekt."

Migracja Jowisza spowodowała też zubożenie pasów asteroid i planetoid i de facto wpłynęła na podział naszego układu słonecznego znany do dziś, czyli planety wewnętrzne oraz zewnętrzne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj