Laserowa geoinżynieria może być pomocna w walce z globalnym ociepleniem

Kategorie: 

Chmury typu cirrus - Źródło: wikipedia

Naukowcy zaproponowali nowy sposób wpływania na pogodę. Planuje się wykorzystanie do tego technologii laserowej. Plan zakłada kruszenie w ten sposób kryształków lodu zalegających w chmurach typu cirrus.

Kilka dni temu w czasopiśmie Science Advances naukowcy poinformowali o udanym eksperymencie kruszenia maleńkich cząstek lodu przeprowadzonym w laboratorium. Wiadomym jest, że mniejsze cząstki lodu w chmurach, a im więcej ich, tym bardziej intensywne chmury odbijają światło spada na nich.

 

Naukowcy mają nadzieję, że rozdrobnienie kryształków lodu unoszącego się na niebie, może zwiększać  ilość odbijanego światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a tym samym wspomagać walkę z globalnym ociepleniem.

Specjaliści z Uniwersytetu w Genewie i Karlsruhe Institute of Technology eksperymentowali z zachowaniem wody w komorze chłodzącej, która symulowała warunki atmosferyczne na dużych wysokościach, w jakich zwykle tworzą się chmury typu cirrus. Zamarzającą w komorze wodę rozkruszono stosując silne lasery.

 

W momencie zetknięcia się kryształków lodu z wiązką laserową, gwałtownie wzrasta ich temperatura i większość jest przekształcana w parę wodną. Jednak para wodna szybko skrapla się, tworząc jeszcze mniejsze cząstki. Dzięki temu powinna powstać jeszcze skuteczniejsza powłoka odbijającą promieniowanie słoneczne.

 

Z pewnością zanim technologia ta stanie się dostępna na szeroką skalę minie jeszcze trochę czasu. Poza tym istnieją poważne kontrowersje odnośnie planów manipulowania chmurami, ponieważ może mieć to niebezpieczne konsekwencje. Poza tym chmury nie tylko odbijają promieniowanie pochodzące ze Słońca, ale również to promieniowanie, które emituje podgrzewana Ziemia.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika sarcastic

Jesli to prawda - to fajnie,

Jesli to prawda - to fajnie, a jeśli on chcą tylko pobrac srodki na to i te zrzyc na swoje potrzeby. przeciez sa tacy naukowcy a raczej kliki, tak jak np; greenpeace, mowia ze innu truja i zabijaja a n sami plwyaja kutrami na rope. 

Portret użytkownika XaX

To mi wygląda akurat na

To mi wygląda akurat na zwykłe błędy fotografii tak zwane lens flares od słońca oraz artefakty spowodowane przeswietleniem sceny. 

Portret użytkownika MiamiVibe

Coś mi się wydaje, że chodzi

Coś mi się wydaje, że chodzi o testy jakiejś broni, albo wzmocnienie chemtrailsów. Całe to globalne ocieplenie to globalna ściema i sposób na zarobek ekoterrorystów-lobbystów.

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika XaX

Powiem tak, globalne

Powiem tak, globalne ocieplenie to fakt ale jaki w pływ ma w tym człowiek nie wiadomo, ale na pewno nie jest głównym inicjatorem tego zjawiska jak eurokraci nam to wmawiają, Jeden wulkan w trakcie swojego pierdnięcia wyprodukuje więcej co2 niż jedno miasto przez spory czas. To jest naturalny cykl a że ludzie natrafili w trakcie swojego rozwoju na ocieplenie to przypisali sobie winę za to.

Portret użytkownika admin

I przy okazji paru cwaniaków

I przy okazji paru cwaniaków postanowiło na tym naturalnym cyklu ocieplenia coś zarobić. Najpierw przetestowali możliwości przy hucpie z freonami, a teraz już poszli na całość z CO2.

Skomentuj