Klimat ma wpływ na kształt ludzkiego nosa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jeśli nie jesteś zadowolony z kształtu nosa, powinieneś za to winić klimat, a nie swoich rodziców lub dziadków. W badaniu opublikowanym w tym tygodniu w czasopiśmie PLOS Genetics naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii doszli do wniosku, że ludzkie nosy mogą być kształtowane, przynajmniej częściowo, przez długi proces adaptacji do lokalnych warunków klimatycznych.

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, szersze nosy są częściej spotykane w klimacie ciepłym i wilgotnym, a węższe nosy występują w zimnych i suchych strefach klimatycznych. Odkrycia opierają się na badaniu wielkości i kształtu nosów u osób z Afryki Zachodniej, z Azji Południowej, z Azji Wschodniej i Europy Północnej, a także ich przodków.

 

Badacze przyjrzeli się szerokości nozdrzy, odległości między nozdrzami, wysokości i długości nosa, zewnętrznej powierzchni oraz obszaru nozdrzy za pomocą obrazowania 3D twarzy. Wykazano, że szerokość nozdrzy jest silnie skorelowana z temperaturą oraz wilgotnością i raczej nie ma nic wspólnego z procesem, określanym jako dryft genetyczny.

 

Jedynym celem nosa jest kondycjonowanie powietrza, którym oddychamy, aby zapewnić, żeby było ono ciepłe i wilgotne, gdy dotrze do płuc, co pomaga zapobiec infekcjom. W obecnym badaniu stwierdzono, że węższe nozdrza zmieniają przepływ powietrza tak, że śluz w nosie może nawilżać i rozgrzewać powietrze skuteczniej.

 

„Prawdopodobnie bardziej istotne było posiadanie tej cechy w zimnych i suchych klimatach” – twierdzą naukowcy. „Osoby o węższych nozdrzach w chłodniejszych klimatach prawdopodobnie uzyskiwały lepsze osiągi i miały więcej potomstwa niż ludzie o szerszych nozdrzach w populacjach żyjących daleko od równika".

 

Nos miał jednak złożoną historię ewolucyjną, a naukowcy podejrzewają, że dodatkowe czynniki, takie jak preferencje kulturowe podczas wybierania partnera, również odgrywały rolę w kształtowaniu narządu. Badania nad ewolucją kształtu nosa i adaptacją klimatu mogą mieć konsekwencje medyczne i antropologiczne.

 

Studia nad adaptacją człowieka mają zasadnicze znaczenie dla zrozumienia występowania wielu chorób. Eksperci chcą ustalić, dlaczego niedokrwistość sierpowatokomórkowa, nietolerancja laktozy lub rak skóry są częściej identyfikowane w niektórych populacjach niż w innych. Eksperci są przekonani, że warto badać, czy kształt nosa i wielkość jamy nosowej wpływają na ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego pod kątem życia w klimacie różnym od tego, w jakim funkcjonowali przodkowie.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Polska

Po stuleciach wmnażania się

Po stuleciach wmnażania się imigrantów w polskie społeczeństwo trochę trudniej rozpoznać ich po nosach, jednak jest szereg innych cech, nie tylko dotyczących fizjonomii, na których poszukiwacze prawdy mogą się opierać. Jeśli komuś rzeczywiście zależy, to do tej wiedzy dotrze samodzielnie, dlatego jedynie nadmienię, iż warto czytać publikacje naukowe profesora Feliksa Konecznego, a można zacząć od przejrzenia jego strony w Wikipedii.

Portret użytkownika witek

Toż to dyskryminacja ze

Toż to dyskryminacja ze względu na kształt nosa ! a co z imigrantami vel uchodźcami? każdy powinien dostać wyrównanie w formie ekwiwalentu pieniężnego który zrekompensuje im ten rasizm. Przecież wszyscy rodzimy się równi, nosy powinny zostać ujednolicone lub ucięte.

Skomentuj