Irańscy uczeni stworzyli zaawansowanego humanoida Surena III

Kategorie: 

Źródło: University of Tehran/CAST
Robotyka to dziedzina w której najlepiej czują się państwa takie jak Japonia, Korea Południowa, Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. W ostatnich latach także Iran prezentuje interesujące technologie a najnowszym wynalazkiem jest zaawansowany robot humanoid Surena III.

 

Projekt maszyny jest rozwijany na Uniwersytecie w Teheranie we współpracy z kilkoma instytutami i prowadzi go dr Aghil Yousefi-Koma. Surena III posiada 190 centymetrów wysokości i waży prawie 100 kilogramów. Wyposażono go w różne czujniki oraz trójwymiarowy system wizyjny oparty o Kinect. Oprogramowanie kontrolujące powstało na bazie systemu ROS (Robot Operating System).

Co prawda najnowsza wersja humanoida Surena nie może równać się z robotami jakie dotychczas powstały np. w Japonii czy w Korei Południowej, ale irańscy specjaliści dokonują kolejnych postępów. Poprzednie wersje tej maszyny, Surena I (rok 2008) i Surena II (rok 2010), posiadały mniejszą liczbę stopni swobody i poruszały się wolniej. Najnowsza konstrukcja ma już 31 stopni swobody i porusza się z prędkością 20 centymetrów na sekundę, czyli prawie 7 razy szybciej od swojego poprzednika.

 

Surena III posiada wiele umiejętności - potrafi między innymi poruszać się po schodach, chwytać przedmioty, identyfikować twarze człowieka i śledzić jego ruch. Podczas poruszania się potrafi dobrze utrzymywać równowagę a system mowy rozpoznaje predefiniowane zdania w języku perskim. Naukowcy chcą go wykorzystać do badań nad interakcją człowieka z maszyną i już planują budowę kolejnego humanoida Surena IV, który będzie posiadał jeszcze większe możliwości w kontaktach z ludźmi i stanie się bardziej autonomiczny.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/iran-zaprezentowal-najnowszego-robota-humanoidalnego-surena

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Portret użytkownika wyzdro

Czy oni skopiowali

Czy oni skopiowali (nieudolnie) asimo czy mi się tylko wydaje.

Portret użytkownika achiles

No jestem, pod wrażeniem, ale

No jestem, pod wrażeniem, ale PERSOWIE, mają jeszcze wiele niespodzianek, które ŚWIAT ZASKOCZĄ. I DLATEGO CIĄGLE SIĘ ZACHÓD CZAIŁ Z TEGO KRAJU PODBIJANIEM. 

Skomentuj