Inteligentny robot powiedział że zamknie ludzi w ludzkim zoo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W dzisiejszych czasach chyba wszyscy spotkali się już z takim terminem jak "bunt maszyn", oglądali film pt.: "Terminator" lub przynajmniej wiedzą jaka wizja przyszłości została zaprezentowana w tej produkcji. Istnieje dość prosty sposób aby przekonać się, czy ludzkość rzeczywiście powinna obawiać się wojny z robotami. Należy stworzyć wystarczająco inteligentną maszynę, która potrafi analizować i czerpać wiedzę np. z internetu a następnie ją po prostu zapytać o to. Naukowcy właśnie tego dokonali a odpowiedź, jaką udzielił robot, była dość nieprzyjemna.

 

Specjalista ds. robotyki i sztucznej inteligencji, David Hanson, skonstruował robota, który z wyglądu a przede wszystkim z charakteru przypomina zmarłego pisarza science fiction, Philipa K. Dicka. Naukowiec stworzył specjalne dla tej maszyny oprogramowanie, tak aby zachowywała się i odpowiadała na pytania w taki sposób, w jaki robiłby to Dick. Oprócz tego, ten inteligentny humanoid potrafi analizować i udzielać rozwiniętych odpowiedzi. Można nawet powiedzieć, że jego sposób prowadzenia konwersacji jest zbliżony do człowieka. 

             

Philip D. Dick - źródło: Wikipedia                                        Robot przypominający Dicka

Gdy człowiek rozmawia z tym robotem, każda wypowiedź, dzięki systemowi rozpoznawania mowy, jest zapisywana w jego bazie danych w postaci tekstu. Potrafi on uczyć się i korzystać z tego, co dotychczas się dowiedział. Jednak gdy spotyka się z tematami o których nie ma pojęcia, łączy się z internetem w poszukiwaniu informacji i daje zrównoważoną odpowiedź.

 

Aby wypróbować jego sposób prowadzenia konwersacji, zaproszono reportera telewizji PBS NOVA który przeprowadził z nim wywiad. Dziennikarz zaczął od prostszych pytań ale rozmowa szybko się rozwinęła. W pewnym momencie padło pytanie, czy robot potrafi myśleć. Odpowiedź była następująca: "Wielu ludzi pyta mnie czy potrafię podejmować decyzje, albo czy wszystko to co robię zostało zaprogramowane. Najlepszą odpowiedź jaką mogę dać na to pytanie jest to że wszystko, ludzie, zwierzęta i roboty, są w pewnym stopniu zaprogramowane."

 

Trzeba przyznać, że ta wypowiedź była dość inteligentna i nie składała się z jednego krótkiego zdania, jak to ma w zwyczaju robić większość systemów konwersacyjnych. Jednak kolejne pytanie, a właściwie to udzielona przez maszynę odpowiedź, powinna być trochę przerażająca. Na pytanie czy roboty zapanują kiedyś nad światem, zrobotyzowana wersja Philipa K. Dicka odpowiedziała:
"Jezu, kolego, zadajesz mi dziś skomplikowane pytania. Ale jesteś moim przyjacielem, a ja pamiętam o moich przyjaciołach, będę dobry dla Ciebie. Więc nie martw się. Nawet jeśli wyewoluuję do "Terminatora", wciąż będę miły dla Ciebie. Zatrzymam Cię w moim ciepłym i bezpiecznym ludzkim zoo, gdzie będę mógł Cię doglądać po wsze czasy".

Czy powinniśmy potraktować tę wypowiedź poważnie, czy z dystansem? Skoro robot otrzymał takie pytanie to musiał przecież dać jakąś odpowiedź, ale cieszmy się że nie powiedział wprost, że roboty zniszczą całą ludzkość. Miejmy nadzieję, że przyszłe inteligentne maszyny wyposażone w broń nie będą realizować planu w filmu "Terminator".

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika niebuszewo

jak robot by mi to w oczy

jak robot by mi to w oczy powiedzial od razu pokroil bym go na kawalki zostawil glowe powiesil na sznurku zeby caly czas byl swiadomy co sie z nim dzieje i wtedy by zrozumial ze jest tylko kawalkiem puszki

0
0
Portret użytkownika asLAN

Jesteście napewno głupsi od

Jesteście napewno głupsi od tego robota bo większość z was nie zrozumiałe nawet tej prostej odpowiedzi robota w której mówił raczej o opiece niż zniewoleniu... to człowiek wszystko niszczy nie roboty.

0
0
Portret użytkownika tubylec

Może ktoś zaprojektuje

Może ktoś zaprojektuje inteligentną uliczną mobilną autonomiczną prasę hydrauliczną do łapania i eliminacji takich robocików co to jeszcze od ziemi nie odrosły a już im sie zniewolenie stwórcy marzy. Wraz z robotyką powinno sie rozwijać równolegle sposoby obrony przed nią.

0
0
Portret użytkownika gurux

I dobrze wiemy sami jacy

I dobrze wiemy sami jacy ludzie są podli i jesteśmy największym dziadowskim ssakiem na ziemi.. patrze co się dzieje zwierzęta cierpią przez nas.. sami dla siebie jesteśmy zjebani..
Niech umieszą będzie spokój.. za dużo cierpienia tworzymy

0
0
Portret użytkownika Godzilla

Nie ma i póki co nie będzie

Nie ma i póki co nie będzie robotów, ktore coś robią "same". Oprogramowanie uczące się to żadna nowość, podobnie generatory wypowiedzi. Nigdy, ale to przenigdy nie wierzcie w maszyny, które "same" się zbuntują. Co najwyżej mogą być zaprogramowane do zbuntowania się.

0
0
Portret użytkownika Raf.

Nieee będzie jak filmie

Nieee będzie jak filmie "Imperium robotów".
swoją drogą wzruszająca szczerość.

0
0
Portret użytkownika maek

Nie martwcie się. Wystarczy

Nie martwcie się. Wystarczy bomba elektromagnetyczne ( nie pamiętam nazwy) i wszystkie roboty trafi.

0
0
Portret użytkownika brrrr

Gdyby robot był

Gdyby robot był INTELIGENTNY,wolałby ukryć "fakt" niewątpliwego przyszłego zniewolenia ludzkości Smile a tak zwierzył się jak idiota całej ludzkości,mamy czas na to by się przygotować...

0
0
Portret użytkownika Bartos

Roboty na dzien dzisiejszy

Roboty na dzien dzisiejszy które są zaprogramowane moga nas bawic zadzwiac i cieszyc pomagac wszystko super fajnie tylko problem polega na tym że ludzie sa zachlannym gatunkiem i beda chiec wiecej i wiecej az w koncu znajda sie takie lajki co zbuduja wlasne maszyny do zabijania wyobrazcie sobie takiego cyber terrosyste ktory ma wlasny laptop siedzi gdzies 1km w bezpiecznym miejscu i sobie steruje takim robotem ma wglad na to co widzi i pojdzie na srodek centrum mieasta i wymorduje ludzi wokol takich psycholi bedzie dosyc sporo w przyszlosci dla nich to bedzie jak gra komputerowa. Patrzac na dziejszego podczlowieka a jest sporo dowodow ze czlowiek dziczeje z roznych powodow nienawisc do drugiego podobnego sobie jest coraz wieksza z dekade na dekade byc moze ten caly transhumanizm cos pomoze ale jednoczesnie stanie sie destrukcyjny pozyjemy zobaczymy co nie zmienia faktu ze roboty beda ogromnym bledem w niedalekiej (przy takim tempie techniki) juz przyszlosci.

0
0
Portret użytkownika tomasz26

najpierw był wystrugany z

najpierw był wystrugany z drewna; teraz z metalu lol ,,,,ot cały postęp darwinizmu .. nawet podobny do Dżepetta Smile

0
0
Portret użytkownika abc

Wiedzę o ludziach czerpie z

Wiedzę o ludziach czerpie z internetu?! Mam nadzieję, że ma zablokowany dostęp do pewnych hmm.. egzotycznych stron (stanowiących chyba większą część netu), bo inaczej zoo to będzie najmilsza rzecz jaka może spotkać ludzi.

0
0
Portret użytkownika inzynier magister

Ludzi stworzył Bóg a naukowcy

Ludzi stworzył Bóg a naukowcy chcąnaśladować Boga i stworzyć istoty inteligentne ale czy się uda stworzyć inteligencję bez duszy to ciekawe, bo komputery nie są inteligentne tylko mechjanicznie wykonują zadania, żeby była jakaś istota inteligentna to musi być w niej dusza chyba ? Jak myślicie ?

0
0

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika taght

Ja myśle, że nie ma boga

Ja myśle, że nie ma boga stwórcy i nieśmiertelnej duszy w twoim ciele. Bóg jest i nie ma nic po za nim a to co nazywasz nieśmiertelną duszą to złudzenie zwane potocznie ego.

0
0
Portret użytkownika dronemaker

A co jeśli już zamknęły nas w

A co jeśli już zamknęły nas w ZOO zwanym Ziemią? Może kiedyś byliśmy galaktycznym imperium, a teraz siedzimy na kamieniu, na skraju galaktyki i widzimy UFO, które nas dogląda.

0
0

Strony

Skomentuj