Hiszpański rząd zapowiada, że nie pozwoli Katalonii zadecydować o swojej przyszłości

Kategorie: 

Źródło: Internet

W Katalonii trwają intensywne przygotowania do referendum niepodległościowego. Głosowanie rozpocznie się już za kilkadziesiąt godzin, tj. w niedzielę 1 października. Nikt tak naprawdę nie wie czego powinniśmy się spodziewać - spokojnego głosowania, czy rozlewu krwi.

 

Hiszpania od lat zapowiada, że nie dopuści lub nie uzna wyników referendum niepodległościowego. Katalonia jest najbogatszym regionem, który cieszy się dużą autonomią - posiada między innymi własną policję i służbę zdrowia, sprawuje kontrolę nad edukacją i pielęgnuje własny język kataloński. Wielu Katalończyków oraz tamtejszy rząd regionalny twierdzi, że region jest ograbiany przez Madryt.

 

W ostatnich tygodniach nieustannie narastał konflikt między władzą regionalną a rządem centralnym. Podczas gdy Hiszpania oficjalnie unieważniła referendum i dała jasno do zrozumienia, że nie uzna wyników a nawet nie dopuści do głosowania, Katalonia zignorowała sprzeciw i robi dosłownie wszystko, aby plebiscyt odbył się zgodnie z planem, choć wydaje się, że jest na straconej pozycji.

Aby mieć większą kontrolę nad wydarzeniami, Madryt podjął szereg działań - zablokowano strony internetowe nawiązujące do zbliżającego się referendum, zastraszano polityków i organizatorów plebiscytu oraz zatrzymano część z nich i zagrożono rozwiązaniem rządu regionalnego oraz odebraniem autonomii. Hiszpania rozmieściła w tym regionie około 4 tysiące policjantów, którzy otrzymali rozkaz, aby zablokować "nielegalne wydarzenie" oraz przechwycić karty do głosowania i urny wyborcze. Bezskutecznie próbowano także przejąć kontrolę nad regionalną policją, która zamiast wykonywać rozkazy Madrytu biernie przyglądała się przygotowaniom.

 

W tym tygodniu, hiszpański rząd poprosił nawet Donalda Trumpa o pomoc w zablokowaniu referendum. Jego odpowiedź była jednoznaczna: "Hiszpania jest wspaniałym państwem i powinna pozostać zjednoczona". Nie wiadomo jednak czy Stany Zjednoczone mają zamiar w jakikolwiek wpłynąć na Katalonię. Z kolei Unia Europejska zaniepokojona stanem demokracji w Polsce zaznaczyła, że nie ma zamiaru angażować się w sprawy wewnętrzne Hiszpanii.

Madryt zażądał również od korporacji Google, aby usunęła aplikację ułatwiającą głosowanie w referendum. Katalonia jest świadoma, że hiszpańska policja może przechwycić urny do głosowania, dlatego wśród tamtejszej społeczności spopularyzowano aplikację pokazującą na Google Maps najbliższy lokal wyborczy. Ludzie zaczęli się organizować i komunikować ze sobą za pośrednictwem sieci społecznościowej oraz wysyłać zaszyfrowane wiadomości.

 

Podsumowując - obie strony są zdeterminowane. Katalonia przygotowuje plebiscyt niepodległościowy, zaś Hiszpania grozi jego zablokowaniem z użyciem siły. Dodajmy do tego, że świat przymyka oko i nikogo nie interesuje możliwość wybuchu wojny domowej. Nadchodzące godziny będą mieć kluczowe znaczenie.

 

Źródła:

http://www.zerohedge.com/news/2017-09-29/spanish-government-orders-google-delete-app-used-...

http://www.zerohedge.com/news/2017-09-29/catalan-separatists-unveil-ballot-boxes-spain-shu...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika witek

mam pytanie za 100 pkt. czy

mam pytanie za 100 pkt. czy Katalonia wychodząc z Hiszpani chce również wyjść z unii europejskiej? bo jeśli nie to co to ma być za suwerenność? myślę że polityka dziel i rządź ma się dobrze.

Portret użytkownika Zenek ;)

Powód czemu Madryt Katalonii

Powód czemu Madryt Katalonii ODŁĄCZYĆ SIĘ pokojowo NIE DA.....
powód ten sam co przy Donbasie.... KASA....... na waciki, ośmiorniczki i sekredajki dla "panów premierów"

"Gospodarka

Region silnie uprzemysłowiony. Przemysł włókienniczy, chemiczny, elektrotechniczny, stoczniowy, samochodowy. Nowoczesne rolnictwo (pszenica oraz ryż w delcie Ebro) oraz sadownictwo (oliwki, winorośl, cytrusy). Od lat 60. była jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest turystyka. Głównymi ośrodkami turystycznymi są Barcelona, Costa Brava oraz Montserrat.

W 2014 PKB Katalonii wyniósł 200 mld euro, co stanowi 19% PKB całej Hiszpanii. Do kasy państwowej Katalonia wpłaca więcej, niż z niej otrzymuje, co jest powodem niezadowolenia mieszkańców prowincji.

Do niedawna Katalonia była postrzegana jako najbardziej dynamiczny ekonomicznie region Hiszpanii, jednakże sytuacja się zmienia. Zagraniczne firmy wolą lokować swoje biura i główne fabryki w Madrycie, a inne regiony także szybko zyskują na atrakcyjności w oczach inwestorów. Zły stan niedofinansowanej infrastruktury (drogi, szkoły, badania naukowe itp.) sprawia, że transformacja z gospodarki przemysłowej do opartej na wiedzy i informacji może się nie powieść."

Inna zaś gadka by była jakby en region NIE MIAŁ PRZEMYSŁY, NIE MIAŁ ROLNICTWA i TYLKO GENEROWAŁ STRATY.... wtedy SZYBCIUTKO BY GO ODŁĄCZONO.... ale wtedy "katalończycy" przyssani do CENTRALNEGO CYCA nawet by o tym nie myśleli tylko by robili rozróby żądając WIĘCEJ dla nich MLEKA bo som przecież NADREGIONEM całości..... jak ślunzacy

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Ciekawe czy będziecie ta

Ciekawe czy będziecie ta bronić dążeń niepodległościowych, gdy "Ślunzacy" postanowią się odłączyc od Polski i przejśc do Niemiec.

Portret użytkownika Arya

Jako Ślązak powiem Ci, że

Jako Ślązak powiem Ci, że bredzisz. RAŚ to jest kilku gości, którzy robią tylko niepotrzebne zamieszanie, ale nawet oni chcą tylko autonomii a nie odłączenia od Polski.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika euklides

Jak niepodległość ogłaszało

Jak niepodległość ogłaszało Kosowo to nie było problemu, bo "każdy naród ma prawo do samostanowienia". Groźby zewsząd leciały pod adresem Serbii..., a wtem w Katalonii polityczne mordy jadą w drugą stronę.

Portret użytkownika debaucher

Do dzisiaj jest mi wstyd,jako

Do dzisiaj jest mi wstyd,jako Polakowi,za udział "naszych" lotników w natowskim bombardowaniu naszych słowiańskich braci Serbów...
Takie squrwy.....stwo musiało jakoś obciążyć naszą narodową karmę.

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika zxcvv

jestes pewny ze Polscy

jestes pewny ze Polscy lotnicy kogoś w Serbii bombardowali ? tam nie było polskiego lotnictwa na żadnej misji w byłej Yugoslawi...

Portret użytkownika sharak

To czy Katalonia będzie

To czy Katalonia będzie samodzielnym państwem leży tylko w rękach Katalończyków. Teraz zobaczymy jak bardzo tego chcą, czy może wystraszeni powiedzą sobie, że nie warto się spinać. Polska o niepodległość walczyła, przelała wiele krwi, ale każdy tego chciał. Jak Katalonia tego chce to też musi walczyć. Co do tej całej pseudo Unii która nie widzi w tym problemu i przymyka oko... no cóż, prawdziwa Unia już dawno przestała istnieć. 

Skomentuj