Hiszpania zawiesi autonomię Katalonii. Koniec marzeń o niepodległości

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wkrótce podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie Katalonii. Prezydent autonomicznego regionu dostał szansę, aby zrezygnować z dążeń niepodległościowych, lecz nie skorzystał z niej. Dlatego Hiszpania zapowiedziała, że już za kilka dni przystąpi do procedury uruchomienia Artykułu 155 Konstytucji, który raz na zawsze odbierze Katalończykom marzenia o niepodległości.

 

W ciągu ostatnich czterech tygodni wiele się wydarzyło. Podczas gdy Katalonia przygotowywała się do referendum niepodległościowego, władze w Madrycie robiły dosłownie wszystko, aby nie dopuścić lub utrudnić przebieg głosowania. Między innymi blokowano strony internetowe oraz zatrzymywano katalońskich polityków i organizatorów plebiscytu, a w dniu referendum hiszpańska policja brutalnie zaatakowała mieszkańców regionu. Jednak nie pomogło nawet użycie siły - Katalończycy i tak zagłosowani za secesją.

Hiszpańska policja w akcji podczas referendum

Prezydent regionu Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości, którą tymczasowo zawiesił. Liczył na to, że świat uzna dążenia Katalonii do samostanowienia i wyraził chęć negocjowania z rządem w Madrycie. Puigdemont przeliczył się - Hiszpania nie będzie angażować się w dyskusje, zaś w samej Katalonii część polityków i mieszkańców uznało Puigdemonta za zdrajcę.

 

Władze lokalne otrzymały czas na ostateczne podjęcie decyzji. Madryt oczekiwał, że Katalonia formalnie i jednoznacznie wyrazi się czy deklaruje niepodległość, czy też rezygnuje z niej. Hiszpania nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi, a czas na decyzję dobiegł końca właśnie dziś, tj. w czwartek. Carles Puigdemont zadziałał wręcz odwrotnie i to on zaczął grozić Madrytowi secesją jeśli rząd centralny nie przystąpi do rozmów.

 

Dla Hiszpanii oznacza to tylko tyle, że Katalonia nie zrezygnowała z niepodległości. Dlatego dziś wystosowano ważne oświadczenie - już w sobotę władze przystąpią do uruchomienia Artykułu 155 Konstytucji. Pozwoli to na przejęcie kontroli nad zbuntowanym regionem, zawieszenie autonomii i powołanie nowego rządu. Implementacja tych decyzji ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Obecny prezydent Katalonii Carles Puigdemont straci swoje stanowisko i prawdopodobnie zostanie odesłany do więzienia za nieposłuszeństwo.

Carles Puigdemont - źródło: Convergència Democràtica de Catalunya/CC BY 2.0

Hiszpania oczywiście nie obawia się krytyki - wśród wielu państw europejskich i nie tylko funkcjonują różne organizacje separatystyczne. To dlatego Unia Europejska początkowo w ogóle nie reagowała na napaść hiszpańskich policjantów na Katalończyków a następnie ogłosiła, że czasem trzeba użyć siły, aby zaprowadzić demokratyczny porządek. W związku z tym powinniśmy oczekiwać, że Hiszpania przejmie kontrolę nad regionem odbierając jej autonomię i tym samym wyśle sygnał ostrzegawczy dla pozostałych ruchów secesjonistycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)Komentarze

Portret użytkownika ben

Akamai ależ to jest

Akamai ależ to jest demokracja tylko trochę inna faszystowska w wydaniu Brukselskim a sterowana przez niemiaszków  za zgodą całego tego pier----go lewactwa bandy psychopatów chociaż  jak by sie dobrze zastanowić to całe te szambo polityków  to jedna banda. Zastanawia mnie dlaczego podatnicy utrzymują PO Nowoczesną ...... i resztę tak na dobrą sprawę tylko kłótnie i walka o stołki a gdzie w tym wszystkim jest ojczyzna --A przecież jedni mają w Niemczech inni w Izraelu a jeszcze inni w USA . A wracając do Kataloni ciekawe kto pojedzie do Hiszpani   na ciamajdan może sam Donald z Swetru

Portret użytkownika &

a gdzie tam, to są

a gdzie tam, to są współcześni Polacy przecież. To co zostało nam po drugiej wojnie. Kaleczne państwo.

Portret użytkownika inzynier magister

Akcja nowego MkUltra dotarłą

Akcja nowego MkUltra za 18 miliardów dotarła do Polski ! Pojawił się szaleniec który uwierzył w banialuki nowoczesnych banksterów i folksdojczy od rudego ! "W centrum Warszawy, przed Pałacem Kultury i Nauki, podpalił się mężczyzna; został przewieziony do szpitala, na razie jego stan nie jest znany. Jak wynika z ulotek, które przy nim znaleziono, akt samospalenia miał być protestem przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Tak się akurat składa, że dziś mija siódma rocznica zamordowania Marka Rosiaka przez byłego działacza PO – Ryszarda Cybę. I wówczas, i teraz, do tragedii doprowadziło to samo – nakręcanie nienawiści do PiS…"

http://niezalezna.pl/206370-tak-sie-konczy-nakrecanie-spirali-nienawisci-podgrzewanie-emocji-doprowadzilo-do-kolejnej-tragedii

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika &

Ciekawe ile warte jest

Ciekawe ile warte jest samospalenie dla przeciętnego przekupnego Polaka, że do tego doszło, jeżeli został przekupiony.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Kolejny plan NWO nie wypalił.

Kolejny plan NWO nie wypalił. Pewnie niedługo zrobią inną krwawą rewolucję. Szkoda ludzi , nieświadomych ludzi omamionych przez media głównego ścieku. Więcej do powiedzenia nie mam.

Żegnam niedźwiedź.

Portret użytkownika euklides

Nie wiedziałem, że NWO ma

Nie wiedziałem, że NWO ma plany uwolnienia ludzi spod jarzma UE i innych totalitarnych reżimów...  Z twojego jakże błyskotliwego punktu widzenia wszystkie powstania w Polsce to też był plan NWO. Powinniśmy być nadal częścią Niemiec, Rosji i Austro-Węgier.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Nwo działa w gównej mierze od

Nwo działa w gównej mierze od 1945 roku. Obecnie jego zadaniem jest doprowadzić do jak najwięcej krwawych rozruchów ,spowodowanych między innymi podziałami i rewolucjami. Chodzi o to by ludzie po rozpoczęciu wojny sami chcieli zjednoczenia i kontroli ,co będzie wprowadzeniem do NWO. Nikt nie musi się zgadzać z moją opinią na ten temat.

Żegnam niedźwiedź. 

Portret użytkownika euklides

Przez podziały rozumiesz

Przez podziały rozumiesz trzymanie wszystkich pod butem jednej władzy, najlepiej takiej która się tobie podoba. A w Katalonii nikt nie chce podziałów ani wojny. Katalończycy chcą niezależności - jeśli nie rozumiesz różnicy pomiędzy podziałami, a niezależnością to jest mi bardzo przykro. To tak jakbyś nie odróżniał życia w kołchozie od życia we własnym domu i mówił, że chęć posidania własnego domu to tworzenie podziałów.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Jak już przedtem napisałem

Jak już przedtem napisałem ,nie musisz się ze mną zgadzać i Ciebie do tego nie przymuszam. Ja tylko wyrażam swoja opinię na ten temat. Jest to wolny portal i każdy ma prawo napisać dany pogląd, lub wypowiedzieć się na dany teamt.

Do zobaczenia niedźwiedź.

 

Portret użytkownika euklides

Czy ja ci odmawiam prawa do

Czy ja ci odmawiam prawa do wyrażania opinii? Ja też tylko wyrażam swoją opinię na ten temat i swoją opinię na temat wojej opinii z którą się nie zgadzam.

Do zobaczenia człowiek.

Portret użytkownika Akamai

No i demokracja poszła się

No i demokracja poszła się jeb*ć.

To jest kolejny dowód NATO, że obecnie panuje na świecie globalna dyktatura.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika &

Chodzi Ci o Śląsk? Śląsk jest

Chodzi Ci o Śląsk? Śląsk jest mocno na południu i samodzielnie nie byłby "amerykańskim kołkiem" w strefie wpływów między Niemcami a Rosją jak to ma Polska, przez co są kłopoty. Słaby kraj nie potrafi osadzić swojej władzy tylko osadza agentów.

Skomentuj