Hiszpania zawiesi autonomię Katalonii. Koniec marzeń o niepodległości

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wkrótce podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie Katalonii. Prezydent autonomicznego regionu dostał szansę, aby zrezygnować z dążeń niepodległościowych, lecz nie skorzystał z niej. Dlatego Hiszpania zapowiedziała, że już za kilka dni przystąpi do procedury uruchomienia Artykułu 155 Konstytucji, który raz na zawsze odbierze Katalończykom marzenia o niepodległości.

 

W ciągu ostatnich czterech tygodni wiele się wydarzyło. Podczas gdy Katalonia przygotowywała się do referendum niepodległościowego, władze w Madrycie robiły dosłownie wszystko, aby nie dopuścić lub utrudnić przebieg głosowania. Między innymi blokowano strony internetowe oraz zatrzymywano katalońskich polityków i organizatorów plebiscytu, a w dniu referendum hiszpańska policja brutalnie zaatakowała mieszkańców regionu. Jednak nie pomogło nawet użycie siły - Katalończycy i tak zagłosowani za secesją.

Hiszpańska policja w akcji podczas referendum

Prezydent regionu Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości, którą tymczasowo zawiesił. Liczył na to, że świat uzna dążenia Katalonii do samostanowienia i wyraził chęć negocjowania z rządem w Madrycie. Puigdemont przeliczył się - Hiszpania nie będzie angażować się w dyskusje, zaś w samej Katalonii część polityków i mieszkańców uznało Puigdemonta za zdrajcę.

 

Władze lokalne otrzymały czas na ostateczne podjęcie decyzji. Madryt oczekiwał, że Katalonia formalnie i jednoznacznie wyrazi się czy deklaruje niepodległość, czy też rezygnuje z niej. Hiszpania nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi, a czas na decyzję dobiegł końca właśnie dziś, tj. w czwartek. Carles Puigdemont zadziałał wręcz odwrotnie i to on zaczął grozić Madrytowi secesją jeśli rząd centralny nie przystąpi do rozmów.

 

Dla Hiszpanii oznacza to tylko tyle, że Katalonia nie zrezygnowała z niepodległości. Dlatego dziś wystosowano ważne oświadczenie - już w sobotę władze przystąpią do uruchomienia Artykułu 155 Konstytucji. Pozwoli to na przejęcie kontroli nad zbuntowanym regionem, zawieszenie autonomii i powołanie nowego rządu. Implementacja tych decyzji ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Obecny prezydent Katalonii Carles Puigdemont straci swoje stanowisko i prawdopodobnie zostanie odesłany do więzienia za nieposłuszeństwo.

Carles Puigdemont - źródło: Convergència Democràtica de Catalunya/CC BY 2.0

Hiszpania oczywiście nie obawia się krytyki - wśród wielu państw europejskich i nie tylko funkcjonują różne organizacje separatystyczne. To dlatego Unia Europejska początkowo w ogóle nie reagowała na napaść hiszpańskich policjantów na Katalończyków a następnie ogłosiła, że czasem trzeba użyć siły, aby zaprowadzić demokratyczny porządek. W związku z tym powinniśmy oczekiwać, że Hiszpania przejmie kontrolę nad regionem odbierając jej autonomię i tym samym wyśle sygnał ostrzegawczy dla pozostałych ruchów secesjonistycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika ben

Akamai ależ to jest

Akamai ależ to jest demokracja tylko trochę inna faszystowska w wydaniu Brukselskim a sterowana przez niemiaszków  za zgodą całego tego pier----go lewactwa bandy psychopatów chociaż  jak by sie dobrze zastanowić to całe te szambo polityków  to jedna banda. Zastanawia mnie dlaczego podatnicy utrzymują PO Nowoczesną ...... i resztę tak na dobrą sprawę tylko kłótnie i walka o stołki a gdzie w tym wszystkim jest ojczyzna --A przecież jedni mają w Niemczech inni w Izraelu a jeszcze inni w USA . A wracając do Kataloni ciekawe kto pojedzie do Hiszpani   na ciamajdan może sam Donald z Swetru

8
0
Portret użytkownika &

a gdzie tam, to są

a gdzie tam, to są współcześni Polacy przecież. To co zostało nam po drugiej wojnie. Kaleczne państwo.

2
0
Portret użytkownika inzynier magister

Akcja nowego MkUltra dotarłą

Akcja nowego MkUltra za 18 miliardów dotarła do Polski ! Pojawił się szaleniec który uwierzył w banialuki nowoczesnych banksterów i folksdojczy od rudego ! "W centrum Warszawy, przed Pałacem Kultury i Nauki, podpalił się mężczyzna; został przewieziony do szpitala, na razie jego stan nie jest znany. Jak wynika z ulotek, które przy nim znaleziono, akt samospalenia miał być protestem przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Tak się akurat składa, że dziś mija siódma rocznica zamordowania Marka Rosiaka przez byłego działacza PO – Ryszarda Cybę. I wówczas, i teraz, do tragedii doprowadziło to samo – nakręcanie nienawiści do PiS…"

http://niezalezna.pl/206370-tak-sie-konczy-nakrecanie-spirali-nienawisci-podgrzewanie-emocji-doprowadzilo-do-kolejnej-tragedii

3
0

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika &

Ciekawe ile warte jest

Ciekawe ile warte jest samospalenie dla przeciętnego przekupnego Polaka, że do tego doszło, jeżeli został przekupiony.

1
0
Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Kolejny plan NWO nie wypalił.

Kolejny plan NWO nie wypalił. Pewnie niedługo zrobią inną krwawą rewolucję. Szkoda ludzi , nieświadomych ludzi omamionych przez media głównego ścieku. Więcej do powiedzenia nie mam.

Żegnam niedźwiedź.

7
0
Portret użytkownika euklides

Nie wiedziałem, że NWO ma

Nie wiedziałem, że NWO ma plany uwolnienia ludzi spod jarzma UE i innych totalitarnych reżimów...  Z twojego jakże błyskotliwego punktu widzenia wszystkie powstania w Polsce to też był plan NWO. Powinniśmy być nadal częścią Niemiec, Rosji i Austro-Węgier.

0
-3
Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Nwo działa w gównej mierze od

Nwo działa w gównej mierze od 1945 roku. Obecnie jego zadaniem jest doprowadzić do jak najwięcej krwawych rozruchów ,spowodowanych między innymi podziałami i rewolucjami. Chodzi o to by ludzie po rozpoczęciu wojny sami chcieli zjednoczenia i kontroli ,co będzie wprowadzeniem do NWO. Nikt nie musi się zgadzać z moją opinią na ten temat.

Żegnam niedźwiedź. 

4
0
Portret użytkownika euklides

Przez podziały rozumiesz

Przez podziały rozumiesz trzymanie wszystkich pod butem jednej władzy, najlepiej takiej która się tobie podoba. A w Katalonii nikt nie chce podziałów ani wojny. Katalończycy chcą niezależności - jeśli nie rozumiesz różnicy pomiędzy podziałami, a niezależnością to jest mi bardzo przykro. To tak jakbyś nie odróżniał życia w kołchozie od życia we własnym domu i mówił, że chęć posidania własnego domu to tworzenie podziałów.

0
-3
Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Jak już przedtem napisałem

Jak już przedtem napisałem ,nie musisz się ze mną zgadzać i Ciebie do tego nie przymuszam. Ja tylko wyrażam swoja opinię na ten temat. Jest to wolny portal i każdy ma prawo napisać dany pogląd, lub wypowiedzieć się na dany teamt.

Do zobaczenia niedźwiedź.

 

3
0
Portret użytkownika euklides

Czy ja ci odmawiam prawa do

Czy ja ci odmawiam prawa do wyrażania opinii? Ja też tylko wyrażam swoją opinię na ten temat i swoją opinię na temat wojej opinii z którą się nie zgadzam.

Do zobaczenia człowiek.

0
0
Portret użytkownika Akamai

No i demokracja poszła się

No i demokracja poszła się jeb*ć.

To jest kolejny dowód NATO, że obecnie panuje na świecie globalna dyktatura.

8
0

Prawda jest jak poezja.

Większość ludzi nienawidzi poezji.

 

Portret użytkownika &

Chodzi Ci o Śląsk? Śląsk jest

Chodzi Ci o Śląsk? Śląsk jest mocno na południu i samodzielnie nie byłby "amerykańskim kołkiem" w strefie wpływów między Niemcami a Rosją jak to ma Polska, przez co są kłopoty. Słaby kraj nie potrafi osadzić swojej władzy tylko osadza agentów.

1
0

Skomentuj