Gorące temperatury sprzyjają rozwojowi i migracjom pająków

Kategorie: 

Karakurt trzynastokropki - pl.wikipedia.org

Ostatnie upały występujące na przemian z deszczem to idealne warunki do rozmnażania dla pająków. To nie jest dobra wiadomość dla osób cierpiących na arachnofobię. Możną się gatunki lokalne a także migrują jadowite pająki takie jak ptaszniki poludnioworosyjskie czy karakurty.

 

W Polsce, w ciągu ostatnich dni doszło do kilku interesujących incydentów z pająkami. Temperatury spowodowały tak znaczny wzrost populacji krzyżaków ogrodowych, że jedna z popularnych krakowskich przepraw, kładka Bernatka,   została dosłownie pokryta białymi pajęczynami. Ludzie mają wątpliwości czy pająki nie są groźne, ale według wszelkich informacji jedyne, czym grozi człowiekowi ukąszenie krzyżaka to miejscowe podrażnienie.

 

Na Ukrainie i na Białorusi sytuacja jest dużo bardziej poważna. Szczególnie niebezpieczne są spokrewnione z czarnymi wdowami karakurty. Są to niewielkie pająki posiadające jednak jad będący silną neurotoksyną. Najbardziej niebezpieczne jest wtargnięcie na teren gdzie na długich trawach znajduje się czasami kilkadziesiąt żerujących pająków.

 

Człowiek czy też zwierzę często zostaje wtedy ukąszone wielokrotnie a to już stwarza zagrożenie dla zdrowia. Karakurty pojawiały się w tym roku już nawet na zachodniej Ukrainie. Zanotowano też kilkadziesiąt przypadków ukąszeń ludzi, ale bez ofiar.

 

W obwodzie żytomierskim zaatakowały za to ptaszniki. Gatunek ten dorasta do 4 centymetrów i jego ugryzienie może być śmiertelne dla niewielkich zwierząt. Znane są też przypadki, gdy pogryzienie przez ptaszniki poludnioworosyjskie doprowadziło do śmierci cielaka.

Pająki to zwierzęta, które zawsze wzbudzały niechęć i odrazę. Jest to spowodowane przez atawistyczny lęk zaszyty jeszcze w pamięci komórkowej. Przed milionami lat, gdy ssaki przypominały dzisiejsze ryjówki stanowiły one pokarm pająków. To zostało do dzisiaj i instynkt każe nam uciekać, mimo, że jest to czasami irracjonalne. Pająki to stworzenia, które istniały na długo nim pojawił się człowiek i z pewnością będą istniały jeszcze bardzo długi czas po tym, gdy homo sapiens zniknie z powierzchni ziemi. Chociażby dlatego należy im się respekt i szacunek.

 

 

Źródła:

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/kujawsko-pomorskie/news/pajaki-sieja-postrach-w-superma...

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/inwazja-pajakow-na-kladce-bernatka-w-krakowie,...

http://podrobnosti.ua/accidents/2012/08/20/853496.html

http://ura.dn.ua/22.08.2012/128610.html

http://news.tut.by/tv/304159.html

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika forest

na ziemi nie ma (przynajmniej

na ziemi nie ma (przynajmniej odkrytego) pajaka z grupy ptasznikow, ktorego jad w jakikolwiek sposob grozilby czlowiekowi(zdrowemu). :)a co do artykulu... jakos nie wierze, ze jest to zapisane w naszej pamieci komorkowej.pewnie ktos mnie zmiesza z blotem, ale tak jak nie ufam i nie lubie ludzi, ktorzy psow sie boja, tak jestem podejrzliwy co do ludzi z arachnofobia... mam taka homosapiensofo... tfu!

Portret użytkownika Michael

Ostatnio znacznie wzrósł

Ostatnio znacznie wzrósł poziom wibracji Ziemi. Najwyraźniej odpowiada to pajęczakom - stąd jest ich coraz więcej. Te zmiany są nieodwracalne - zmieniamy się także i my, ludzie. Trzeba zaakceptować zmianę paradygmatu: istniejemy jako nieodłączna część Wszystkiego-Co-Jest, a nie jako "pan i władca" przyrody, więc trzeba nauczyć się na nowo współżyć z przyrodą. Pozdrowienia dla wszystkich Czytelników i Admina.

Portret użytkownika Riese

Masz rację. Wiecie gdzie żyje

Masz rację. Wiecie gdzie żyje najwięcej gatunków pająków w Polsce. W Masywie Ślęży na Przedgórzu sudeckim. A Ślęża jakby nie patrzeć to jedno z najbardziej energetycznych miejsc w naszym kraju. Także coś w tym jest.

Portret użytkownika Asiek

Albo to błąd w tekście albo

Albo to błąd w tekście albo faktycznie przesadzona panika.
 
"W obwodzie żytomierskim zaatakowały za to ptaszniki. Gatunek ten dorasta do 4 centymetrów i jego ugryzienie może być śmiertelne dla niewielkich zwierząt. Znane są też przypadki, gdy pogryzienie przez ptaszniki poludnioworosyjskie doprowadziło do śmierci cielaka".
 
4 cm to może mieć nasz zwykły krzyżak. Jakoś nie wyobrażam sobie aby 4 cm pająk mógł uśmiercić nawet małe zwierzę.
To chyba jednak jest błąd Admina.
 

Portret użytkownika normalny?!

Cyt. : "Pająki to zwierzęta,

Cyt. : "Pająki to zwierzęta, które zawsze wzbudzały niechęć i odrazę. Jest to spowodowane przez atawistyczny lęk zaszyty jeszcze w pamięci komórkowej. Przed milionami lat, gdy ssaki przypominały dzisiejsze ryjówki stanowiły one pokarm pająków. To zostało do dzisiaj i instynkt każe nam uciekać, mimo, że jest to czasami irracjonalne."       -        NO COMMENTS !!! Pozdrawiam myślących LOGICZNIE !!! Biggrin

Portret użytkownika Flesz7

Muszę przyznać, że wylęg

Muszę przyznać, że wylęg pająków jest w tym roku wyjątkowo obfity. Sporo chodzę po lasach i jest to łatwo zauważalne. Zacząłem unikać mniej uczęszczanych ścieżek bo nie da się przez nie przejść bez zachowywania sie jak ninja, lub wymachiwania przed sobą patykiem jak (uwaga! słaby żart.) niewidomy... "Nasze" pająki są pożyteczne, a dla mnie wystarczającym argumentem potwierdzającym teorię jest fakt, że żywią się muchami. Smile Zwiększona ilość pająków na pewno nam nie zaszkodzi. Nie licząc ludzi cierpiących na arachnofobię. Ale to już kończy się tylko na strachu, no... albo na śmierci "elementu wzbudzającego strach". :)A co do migracji innych "groźnych" gatunków to nie widzę jakiegoś większego problemu. Skoro ludzie -tam- żyją z tymi pająkami to i w Polsce sobie z nimi poradzimy. Moim zdaniem takie wiadomości o zagrożeniach ze strony zwierząt są MOCNO wyolbrzymiane. Dajcie spokój, to żadne zagrożenie! Mikroskopijne wręcz gdy zestawimy je z wyczynami człowieka... Nauczmy się w końcu żyć w harmonii z przyrodą. ZAAKCAPTUJMY ją takąjaka jest, zamiast non stop maczać w niej swoje śmierdzące łapska...Taki przykład: na jednego człowieka zabitego przez rekina przypada 10.000.000 rekinów zabitych przez człowieka. Wnioski zostawiam Wam... Osobiście dużo bardziej boję się ludzi. Wink

New World Disorder

Strony

Skomentuj