Globalne ocieplenie zagraża katastrofalnymi powodziami w gęsto zaludnionych rejonach świata

Kategorie: 

www.sxc.hu

Wielkie opady są typowe dla tropików. Ciągłe burze i powodzie wywołują zwykle monsuny i huragany.  Jednak wszystkie te rodzaje niepogody mogą wkrótce wyglądać jak dobra pogoda.  Naukowcy odkryli, że z powodu globalnego ocieplenia, ta strefa klimatyczna Ziemi może dosłownie pójść pod wodę.

Badania przeprowadzone przez profesora Paula O'Gormana i jego współpracowników z Massachusetts Institute of Technology, wykazały, że wzrost średniej globalnej temperatury o jeden stopień natychmiast prowadzi do zwiększenia opadów w rejonie równikowym o 10%.  To, z kolei, może spowodować katastrofalne w skutkach powodzie w obszarach gęsto zaludnionych. Dane na ten temat zostały zawarte są w raporcie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej instytutu.

„W porównaniu z innymi regionami, tropiki są przyzwyczajeni do obfitych opadów, lub reagują na zmiany klimatu” powiedział O'Gorman "Wydaje się, że regiony tropikalne są bardziej wrażliwe na globalne ocieplenie, ale musimy jeszcze w pełni zrozumieć mechanizm zależności."

Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że efekt cieplarniany prowadzi do wzrostu temperatury w atmosferze, a to z kolei prowadzi do wzrostu wilgotności w regionie. Naukowcy teraz koncentruje się na stworzeniu modelu komputerowego dla tego efektu. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

No to zobaczcie co się dzieje

No to zobaczcie co się dzieje w strefie podwodnych wulkanów w rejonie Fidżi i Tonga i skąd się biorą tak wysokie temperatury wody w Pacyfiku. To tam wytwarza się najwięcej pary wodnej, która daje efekt globalnego ocieplenia. Tam jest strefa, gdzie trące płyty przekazują swe ciepło bezpośrednio do wody. Właśnie trwa ekspedycja, która pokazuje jak wyglądają wybuchy podwodnych wulkanów.DOŁĄCZ DO EKSPEDYCJI 

Portret użytkownika szaman

   Złożoność tektonicznego

  Złożoność tektonicznego łuku Fidżi-Papua pogłębia wielki pacyficzny rów tektoniczny, który poszerza się bardzo gwałtownie w okolicach wysp Nowe Hybrydy (Republika Vanuatu) położonych 800 km na zachód od Fidżi i 1800 km na wschód od Australii. Ten poszerzający się rejon rowu tektonicznego jest najbardziej aktywną strefą tektoniczną na Ziemi, zaś nieco na północ od niej w rejonie równika tworzą się co kilka lat oscylacje ciepłych wód El Nino... Wielkie rowy tektoniczne ciągnące się wzdłuż dna Oceanu Spokojnego stanowią miejsce, gdzie rodzi się El Nino a poszerzające się rowy tektoniczne i słupy gorącej wody, które się z nich unoszą w wielu miejscach Ziemi, muszą być miejscem powstawania obecnego układu globalnego ocieplenia.

Skomentuj