Francja stawia domy z drukarek 3D - nowe mieszkania dla uchodźców?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Technologia druku 3D posiada wielki potencjał w produkcji tanich mieszkań. Konstrukcje są wystarczająco wytrzymałe i powstają w krótkim czasie. We Francji rozpoczęto projekt budowy domów z wykorzystaniem techniki drukowania 3D i robotyki.

 

Około dwa tygodnie temu, naukowcy z Uniwersytetu w Nantes we współpracy z różnymi firmami rozpoczęli prace nad domem socjalnym o powierzchni 95 metrów kwadratowych w ramach projektu Yhnova. Mieszkanie powstało w mieście Nantes i składa się z pięciu pomieszczeń. Cały obiekt jest zaokrąglony i powstał w ciągu kilku dni.

Drukarka o nazwie BatiPrint3D tworzy ściany domu nakładając na siebie poszczególne warstwy z pomocą zrobotyzowanego ramienia i systemu laserowego - dwie warstwy to ekspansywna pianka, natomiast trzecia składa się z betonu. Na końcu wystarczy jedynie wstawić drzwi i okna, pomalować ściany i umeblować mieszkanie.

Naukowcy oraz firmy zaangażowane w projekt korzystają z nowego rozwiązania. Chodzi o zrobotyzowaną, mobilną drukarkę 3D, która pracuje samodzielnie i po ukończeniu pracy może zostać łatwo przeniesiona w inne miejsce. BatiPrint3D pozwala stawiać konstrukcje w bardzo krótkim czasie. Zbudowanie pierwszego domu w Nantes pochłonęło ponad 230 tysięcy złotych.

 

Francja we współpracy z firmami budowlanymi ma zamiar stawiać tanie mieszkania socjalne, które będą przeznaczone dla ubogich rodzin. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla napływających imigrantów, którzy zwykle nie posiadają zatrudnienia ani wykształcenia i żyją na koszt podatników.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika SN69ll

Zajmuje się budownictwem od

Zajmuje się budownictwem od 30 lat...drukarki w tej branży nie mają żadnych szans na zaistnienie w cywilizowanym świecie...są lepsze i tańsze technologie znane od dawna...które nie dały rady podbić rynku...w zderzeniu z tradycyjnym budownictwem wszystkie tanie cudawianki zawsze ponoszą porażkę...jednym z powodów jest to że budownictwo nie może być tanie i szybkie...bo nie leży to w interesie całego rynku budowlanego który napędza gospodarkę lepiej niż reszta branż...Dla inwestorów jest to mało pocieszające informacja...niestety inaczej nie będzie...

0
0
Portret użytkownika CzarnyOlo

Na razie drogo i z gówna ale

Na razie drogo i z gówna ale być może exmisja przyszłości to przyjeżdża buldożer

i drukarki

a następnego dnia ktoś kto wynajął tą ziemię wprowadza się do swojego domu który sam sobie wyrzeźbił w CAD.

I rzemiosło pada.

0
0
Portret użytkownika Fred.f

parudziesieciu ludzi-kretynow

parudziesieciu ludzi-kretynow patrzy i zachwyca sie jak turboramie za miliony psika pianka i sa pod wrazeniem, ci imigranci z gliny ulepily by szybciej i lepiej sobie lepianki, a pianka posluguja sie zapewne zdecydowanie lepiej niz ten wysiegnik za fure siana, nadaje sie byc moze do napelniania rurek kremem 

2
0

Skomentuj