Erupcja wulkanu błotnego w Azerbejdżanie

Kategorie: 

aze.az

Mieszkańcy miejscowości Lokbatan, wsi na peryferiach stolicy Azerbejdżanu, Baku, w dniu 20 września byli świadkami erupcji błotnego wulkanu uważanego za uśpiony. Jak donosi serwis AZE.az, widać było blask wielkiego, płomienia a kłęby dymu były widoczne z odległości kilku kilometrów. 

Wulkan Lokbatan znajduje się 18 km na południowy zachód od Baku.  Dla mieszkańców wsi o tej samej nazwie nie jest zagrożeniem wulkan położony jest z dala od zabudowy mieszkaniowej.  Należy pamiętać, że w latach 1828/90 doszło do ponad dwudziestu erupcji tego wulkanu.  Od czasu do czasu budzi się z uśpienia i wybucha. 

W tej chwili trwa próba ugaszenia ognia, co przyciąga dużą liczbę załóg pożarnej, które starają się go wyeliminować. Według naukowców, intensyfikacja wulkanów błotnych mogą być zwiastunem trzęsienia ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika długi

Z tego co znalazłem w

Z tego co znalazłem w internecie, to najczęściej kojarzone sa one z erupcją gazu ziemnego, który podnosi się z głębokości kilkuset metrów i prze ku górze, pochodzącego z rozkładu substancji organicznych. Do ukształtowania wulkanu dochodzi tylko wtedy gdy gaz ten napotyka wody podziemne, wówczas ta mieszanka porywa piaski, iły i zauwa do góry. Pytasz, czy może zapłonąć? Oczywiście, że jest to możliwe, choć nie każdy taki wulkan musi zapłonąć, czego przykład mieliśmy chyba na wiosnę we wschodniej części Krymu. Oprócz Azerbejdżanu, wulkany takie są również w Rumunii, Armenii, wyżynie Irańskiej, Wenezueli, Kolumbii, a także niektórych południowych stanach USA. Wybuchy takich wulkanów są mniej spektakularne i stosunkowo rzadko się o nich pisze.

Skomentuj