Eksperci przewidują deszcz meteorów 24 maja 2014 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dokładnie 24 maja 2014 roku Ziemia znajdzie się w gęstym strumieniu cząstek pyłu wyrzucanego przez okresową kometę 209P/LINEAR. Odkryty w 2004 roku obiekt swoim przejściem może doprowadzić do intensywnego deszcz meteorytów. Specjaliści twierdzą, że na półkuli północnej najbardziej zagrożona będzie Ameryka Północna.

 

Postępy technologiczne jakich dokonano w ciągu ostatnich kilku dekad, powodują, że dysponujemy obecnie dosyć precyzyjnymi, modelami komputerowymi, które mogą dokładnie symulować rozkład pyłów, jakie emitują komety przy każdym przejściu peryhelium. Obliczenia wskazują na to, że pył ma tendencję do pozostawania w pobliżu jądra, a układające się strumienie często są zbieżne z przestrzenią jaką ciało niebieskie poruszało się w czasie perihelium.

 

Na podstawie zgromadzonych danych ustalono, że ze względu na pozycję pyłu i Ziemi, 24 maja 2014roku, możemy zobaczyć najbardziej spektakularny pokaz "spadających gwiazd" w ciągu ostatniej dekady. Według prognoz, mało znana kometa z grupy Jowisza, przejdzie peryhelium na początku maja 2014 roku, a dwa tygodnie później, Ziemia spotka się z cząstkami pyłu znajdującymi się wzdłuż jej orbity.

 

Źródłem tego zamieszania jest mało znana kometa okresowa nazywana 209P/LINEAR. Wykryto ją 3 lutego 2004 roku podczas badania nieba w ramach projektu Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR). Dokonano tego za pomocą metrowej wielkości teleskopu, reflektora.

Orbita komety 209P/LINEAR - Źródło: NASA/JPL

Kometa znajduje się wewnątrz orbity Ziemi co 5,04 lat. Peryhelium 209P/LINEAR zostanie osiągnięte 06 maja 2014 r. i wtedy znajdzie się ona w odległości 0,969 AU od Słońca (około 145 mln km) . Dokładnie 18 dni później nasza planeta przeleci przez kilkadziesiąt strumieni cząstek wyrzuconych przez kometę w ostatnim etapie ruchu tego cyklu orbitalnego. 

 

Prognozy są jeszcze traktowane jako wstępne, ale kilka różnych symulacji wskazuje na to, że na niebie może się rozegrać spektakularny pokaz.  Jak twierdzą francuscy astronomowie, w szczycie roju będzie można zobaczyć ponad 1000 meteorów na godzinę. Najbliżej Ziemi kometa 209P/LINEAR znajdzie się 29 maja 2014 roku. Odległość ta wyniesie 0,0554 AU czyli około 8,3 mln kilometrów.

Kometa 209P/LINEAR zarejestrowana 25 kwietnia 2009 - foto: Michael Jager

Z modeli komputerowych wynika również, że większość pyłu omiecie północną półkulę Ziemi. Według rosyjskich specjalistów najlepsze warunki do prowadzenia obserwacji tego nieoczekiwanego roju będą w południowej Kanadzie i kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z prognozą, szczyt upadających obiektów nastąpi 24 maja między 7:00 a 08:00 czasu uniwersalnego, w tym czasie za oceanem będzie noc, więc jest szansa na spektakularny pokaz sił natury.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kamil-c.

@greani co za różnica jak i

@greani co za różnica jak i tak czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Przecież pisze ze czasu uniwersalnego czyli Greenwich. Policz sobie średnią różnice od czau uniwersalnego dla półkuli północnej lub np dla Kanady i będziesz miał odpowiedz.

Skomentuj