Dziura koronalna na Słońcu może spowodować burzę magnetyczną

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Zdjęcia nadsyłane przez obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO) przedstawiają, że 27 marca 2013 roku, na Słońcu uformowała się duża dziura koronalna. W rezultacie należy się spodziewać wzrostu prędkości wiatru słonecznego i ostatecznie burzy magnetycznej.

 

Aktualnie prędkość wiatru słonecznego wynosi około 400 km/s i jest to poziom normalny. Dziura koronalna to otwór w koronie słonecznej powodujący wypływ cząstek elementarnych omiatających okolice gwiazdy skoncentrowanym strumieniem naładowanych cząstek.

 

Naukowcy podejrzewają, że strumień cząstek dotrze do Ziemi 30 lub 31 marca i to wtedy właśnie należy się spodziewać największego ich naporu. W tej chwili nie sposób powiedzieć, jakie prędkości może osiągnąć wiatr słoneczny, ale z pewnością pewien wgląd dadzą nam dane, które nadeśle satelita ACE stanowiący pewnego rodzaju system wczesnego ostrzegania dla Ziemi.

 

Poza dziurą koronalną na Słońcu prawie nic ciekawego nie zachodzi a na widocznej tarczy są tylko trzy grupy plam bez potencjału na nawet średnie rozbłyski M. To dosyć niezwykłe w szczycie cyklu słonecznego, aby zamiast maksymalnej aktywności gwiazdy obserwować jej wyraźne wyciszenie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prawdaoi

to cisza przed burzą! Ale

to cisza przed burzą! Ale jest coś jeszcze o czym naukowcy nie mówia, coś dociera bardzo szybko do ziemi, są to jakieś cząsteczki, które docierają do ziemi zaraz po wybuchu, to jest smiertelne dla organizmów na ziemi, także i ludzi. Ale uważam ,że jest to gorsze niż sama burza.

Portret użytkownika Takitam

A kiedyś naukowcy to nawet

A kiedyś naukowcy to nawet podejrzewali że ziemia jest płaska i spoczywa na łbach trzech słoni. Inna konkurencyjna grupa spierała się z nimi że nie może spoczywać na łbach słoni - bo te utopiłyby się we wszechoceanie, więc zapewne spoczywa na łbach trzech wielkich wielorybów. I były to wówczas uznane teorie naukowe. Dzisiejsza nauka niewiele różni się od tej zamierzchłej - też jest w niej wiele "płaskich ziem". Jak słyszę twierdzenia naukowców to chce mi się śmiać. Zresztą nauka tak się zdeprecjonowała że wokół jest pełno naukowców z tytułem magistra (a mało kto już pamięta że magister to tytuł naukowy). Wszyscy napisali mądre "naukowe" prace na zasadzie "kopiuj - wklej" i wnieśli coś nowego do nauki...

Skomentuj