Dziesięć globalnych korporacji kontroluje handel na świecie

Kategorie: 

theatlantic.com

Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale większość marek produktów, jakie kupujemy należą do dziesięciu międzynarodowych korporacji. W sklepach zostało stworzone wrażenie wyboru i konkurencji, ale tak naprawdę jedyny wybór, jaki możemy dokonać to zdecydowanie na zakup produktów którejś z tych konkretnych firm.

 

Poniższa grafika przedstawia zależności między markami i ich właścicielami z perspektywy USA, dlatego należy zaznaczyć, że neokolonializm ekonomiczny w Europie polega na skupowaniu lokalnych marek i włączanie je w struktury gigantycznych globalnych kompanii.

Zawsze, więc gdy wydaje nam się, że mamy jakiś wybór okazuje się, że nasze pieniądze powędrują do kilku globalnych korporacji. Niektóre z firm tego typu stały się tak potężne, że dysponują siłą ekonomiczną przewyższającą możliwości całego kraju. Podobno potencjał gospodarczy samego Apple jest porównywalny z Polską.

 

To wszystko stwarza zagrożenie oligopolem o ile już się w nim nie znaleźliśmy. Człowiek może się obyć bez komputera, samochodu i wielu innych rzeczy, ale nie może się obyć bez jedzenia. Przy rosnącej populacji ludzkości problem żywności będzie narastał a ten, kto sprawuje realny nią handel będzie mógł z tego czerpać wielkie zyski.

 

Obecność tak małej ilości globalnych firm z branży spożywczej powoduje tez, że dużo łatwiejsze mogą być dla nich na przykład kampanie promujące dany sposób żywienia lub konkretne sztuczne składniki żywności. Ta daleko idąca centralizacja branży powoduje, że dużo łatwiej propagować konkretne wzorce żywieniowe oczywiście z wykorzystaniem mediów a czasami nawet lekarzy dietetyków.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika gabriell

Dziwię się że aż tyle tych

Dziwię się że aż tyle tych koorporacji... Wymarzyli sobie i wiedzieli jak zrealizować 2 w 1. Robią przekręty a więc są nie karalni - i mam to w dupie...i trują nas żywnością nie dając nam wyboru spożywania mniej podtrutej żywności - i tego nie mam w dupie. Brawo koorporacje, my tak jeszcze nie potrafimy, ulegając zazdrości, zawiści i indywidualnym, próżnym aspiracjom kosztem innych.

0
0

~gabriell

Portret użytkownika wujek

Jest rada, ale mało

Jest rada, ale mało ,prawdopodobna. Nie kupujmycoca-colisłodyczy nestle tylko z Plzy, Wawelu, Giplany itp.Nie kupujmy lodow sheler tylko koralŻywnosc w sklepikach, owoce na targu od chłopa albo w sklepie przywatnym.Wiem ze jak sie nie ma kasy to sie kupuje gdzie najtaniej. Coli nie pije od 10 lat -powaznie.

0
0
Portret użytkownika morph

No to cię rozczaruje: Goplana

No to cię rozczaruje: Goplana została wchłonięta przez Nestle, a Wawel przez Cadbury.Czytajcie trochę - wiedzy nigdy za wiele.

0
0
Portret użytkownika qp

No to ja teraz Ciebie

No to ja teraz Ciebie rozczaruję. Owszem, Goplana była przez pewien czas własnością Nestle, ale już jako marka a nie firma została sprzedana firmie Jutrzenka Colian. Natomiast Wawel nie jest i nigdy nie był własnością Cadbury i jest samodzielną spółką giełdową. Pomyliłeś go z Wedlem, który swego czasu został przejęty właśnie przez Cadbury, a po pewnym czasie odsprzadany japońskiej Lotte Group.Czytaj trochę - wiedzy nigdy za wiele!!!

0
0
Portret użytkownika Flesz7

tutaj obrazek w nieco

tutaj obrazek w nieco większej rozdzielczości:http://i.imgur.com/k0pv0.jpgdodam, że mogą szastać cenami jak im się podoba i mowy nie ma o "zmowie cenowej". Korporacje stoją ponad prawem. Przykład cocain coli: dziesiątki lat dorzucali składniki rakotwórcze, dziś to zbadał ktoś niezależny i co? I nic. dalej napój bije rekordy sprzedawalności. Mordercy trują dalej, a ktoś w międzyczasie za kradzież czterech bułek i wody poszedł siedzieć...Została gdzieś tu poruszona kwestia 13 rodzin i Reptyli. Ja nie wiem, jednak zadaje sobie pytanie: ktoś kto włada praktycznie wszystkim, od drukowania pieniędzy przez edukację, telewizję, żywność, farmaceutykę, energię, politykę po tajne projekty wojskowe, czy ten KTOŚ liczy pieniądze? Skoro może zadzwonić do FEDu i poprosić o dopisanie zera do konta. Wink jakimi pobudkami kieruje się ten istny GENIUSZ ZŁA trzymający całą populację pod butem?  Zobaczcie jak daleko to sięga, a mamy pojęcie tylko o części tego planu. Kto lub co chce aby świat wyglądał właśnie tak??? Abyśmy byli przygwożdżeni wręcz do ziemii. Skrępowani podświadomym programowaniem, religiami, pieniądzem...? Inny człowiek? Po co..? Dla frajdy?Żyjemy na pięknej, różnorodnej planecie. Nie znajdziecie wielu kopii we Wszechświecie Lol Mamy ogromny potencjał jako istoty (to, że o nim nie wiemy i wręcz zapomnieliśmy to inna sprawa, ktoś się o to postarał) Pomyślcie gdzie byśmy byli gdyby nie łańcuchy narzucone nam przez między innymi CzerwonąTarczę i cały ten burdel. Na pewno nie na tej planecie...

0
0

New World Disorder

Portret użytkownika shogun1983

Istnieje cała masa sklepów (i

Istnieje cała masa sklepów (i to nie tylko tych z eko żywnością), w tym m.in dyskontów gdzie można kupić produkty lokalnych producentów nie związanych z światowym globalnymi markami. W Polsce własnych marek, specyficznych lokalnych produktów mamy bardzo dużo. No chyba że ktoś nie dostrzega rzeczywistości innej niż Snickersy, Marsy, Coca-Cola i płatki Nestle

0
0
Portret użytkownika arkadios

KARPORACJA COCA-COLA JUŻ NIE

KARPORACJA COCA-COLA JUŻ NIE BĘDZIE COCA-COLĄ ZMIENIAJĄ SKŁAD JAK I SMAK TEGO NAPOJU,ZASTANAWIAM SIE DLACZEGO ZMIENIAJĄ SKLAD ORAZ SMAK?  WOLĘ TEGO NIE PRÓBOWAĆ BO COŚ MI TU ŚMIERDZI I LEPIRJ TEGO NIE PIĆ !

0
0
Portret użytkownika sds

zmieniaja sklad bo barwnik

zmieniaja sklad bo barwnik zwany karmelem nie jest nim tak na prawde, to co dodaja to jego chemiczna wersja i jak od dawna wiadomo rakotwórcza ale dopiero teraz oficjanie sie o tym mowi i bedzie koniecznosc deklaracji tego faktu na opakowaniu produktu. Karmel jest w bardzo wielu produktach.

0
0
Portret użytkownika angelraphael

Nie zdziwi mnie fakt, że tymi

Nie zdziwi mnie fakt, że tymi dzesięcioma korporacjami rządzą Rockefellerowie, Rotschildowie i inni z rasy panów zwani dalej przez niektórych Reptilianami. Pozdrawiam

0
0

Angelraphael

Portret użytkownika Jerry

Nie wiem co z tymi

Nie wiem co z tymi Reptilianami ... ale to że Rockefellerowie i Rotschildowie mają sporą część tych korporacji w kieszeni to bardzo prawdopodobne. I nie było by w tym nic złego, gdyby nie fakt że zaczynają bawić się w Boga, a dla przepchnięcia swoich interesów potrafią zatrząść w posadach światowym systemem bankowym ... idą dosłownie po trupach.Nie wiem skąd ten minus u @angelraphael ... bo sporo w tym prawdy (kontrowersje mogą budzić Reptilianie, ale to się jeszcze okaże...).Pozdrawiam serdecznie :]... OO minus u kolegi zniknął Acute ...

0
0

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja"

Marshal McLuhan

 

Portret użytkownika Pilot6

W mojej gminie powstaje nowa

W mojej gminie powstaje nowa biedronka,właściciele lokalnych sklepów będą musięli zamknąć swoją działalność.Wszedzie to cholerstwo się pcha. Patrząc na te zdjęcie,można sobie uświadomić jak jesteśmy ciągle okłamywani.10 globalnych korporacji,które powykupowały prawie wszystkie narodowe i lokalne marki.Człowiek czuje się bezsilny wobec tego. 

0
0
Portret użytkownika Magdaaaa

Super, dziękuję za grafikę.

Super, dziękuję za grafikę. Szukałam i szukałam produktów KRAFT FOODS.Na stacji bęzynowej chciałam kupić cośsłodkiego, coś co nie pochodzi od koncernu KRAFT FOODS. Niestety.  WOLNY RYNEK niestety nie był w stanie sprostać moim wymaganiom i ze stacji wyszłam głodna i bez wafelka Poprawianie smaku przez komórki abortowanych dzieciKorporacja PepsiCo nie jest jedyną firmą, wykorzystującą komórki abortowanych dzieci w celu poprawienia smaku swoich napojów. W ubiegłym roku portal PiotrSkarga.pl zwracał uwagę na szereg firm farmaceutycznych, a także spożywczych i kosmetycznych, wykorzystujących w swojej produkcji komórki zabitych dzieci poczętych. Rebecca Taylor, specjalista w zakresie biologii molekularnej, w odpowiedzi na żądania polityków sporządziła listę firm, które korzystają z komórek i tkanek pochodzących od abortowanych dzieci. Znalazły się na niej: angielska firma ReNeuron, która ubiega się o prawo do prowadzenia badań klinicznych w Stanach Zjednoczonych, spółka Neuralstem, Neocutis, Merck, GlaxoSmithKline i Senomyx.ReNeuron chce wykorzystywać komórki macierzyste pozyskane z poronionych płodów do leczenia osób po udarze. W rozmowie z Innovaro Pharmalicensing, dyrektor zarządzający ReNeuron zapytany o to, skąd firma ma komórki macierzyste, wyjaśnił: "Mamy dostęp do ludzkich płodów, konkretnie mózgów dzieci z aborcji w około 8-10 tygodniu ciąży".Komórki abortowanych dzieci wykorzystuje także firma Neuralstem, mająca swoją siedzibę w stanie Maryland, która - według informacji koncernu medialnego Bloomberg - posiada linię komórek macierzystych, pochodzących od "tkanek płodu abortowanego w 8. tygodniu ciąży". W 2010 r. spółka ogłosiła, że wstrzykuje te komórki bezpośrednio do rdzenia kręgowego pacjentów ze stwardnieniem bocznym zanikowym (ALS). Kilka tygodni temu, firma chwaliła się, że być może odkryła nowy lek na depresję, który wykorzystuje komórki macierzyste. Amerykański Urząd ds. Kontroli Żywności i Lekarstw (FDA) zezwolił jej na testowanie nowego leku u pacjentów z depresją.Kolejna firma na liście Taylor, to koncern kosmetyczny z San Francisco - Neocutis - sprzedający kosmetyki, produkowane na bazie komórek abortowanych dzieci. Koncern Neocutis otwarcie przyznaje, że jego produkty PSP, których formułę stworzono w oparciu o przetworzone białka komórek skóry, pochodzą od komórek dzieci abortowanych. Firma słynie ze sprzedaży kremów, likwidujących zmarszczki i obrzęki wokół oczu, a także zapewniających długotrwałe nawilżanie skóry.Komórki abortowanych dzieci wykorzystują duże koncerny farmaceutyczne takie jak: Merck i GlaxoSmithKline. Korzystają one z linii komórek MRC-5 i WI-38, głównie do produkcji szczepionek przeciwko różyczce, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i ospie wietrznej. Linia MRC-5 została opracowana w oparciu o komórki płuc 14-tygodniowego płodu męskiego, abortowanego w 1966 roku. Linia WI-38 pochodzi od żeńskiego płodu, który został abortowany w 1964 roku.Na liście jest też osławiona firma Senomyx z San Diego, która korzysta z linii komórek HEK 293 do testowania substancji chemicznych jako potencjalnych polepszaczy smakowych. Linia komórkowa HEK 293 wywodzi się z tkanek nerki chłopca, zabitego w 1970 roku. Senomyx współpracuje z takimi gigantami spożywczymi jak: PepsiCo, Kraft i Nestle. Opracowuje dla nich chemiczne wzmacniacze smaku.Taylor stwierdza, że wykorzystywanie komórek abortowanych dzieci do rozwijania produktów spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych itp. jest niedopuszczalne ze względów moralnych. Tak samo, jak niedopuszczalne jest celowe poddawanie pacjentów eutanazji, aby w ten sposób pozyskać od nich organy do transplantacji.Jeśli chodzi o szczepionki, katolików obowiązują w tym względzie instrukcje watykańskie, zgodnie z którymi rodzice winni domagać się szczepionek alternatywnych, wyprodukowanych bez użycia komórek dzieci abortowanych. Dopuszczalne jest jednak szczepienie, chroniące życie dzieci także szczepionkami pozyskanymi w oparciu o komórki dzieci abortowanych, chociaż "nie jest to obojętne moralnie".Stan Oklahoma wprowadził specjalną ustawę, by chronić swoich mieszkańców przed produktami wyprodukowanymi w oparciu o komórki dzieci zabitych w wyniku aborcji.

0
0
Portret użytkownika stufka

W 1991, Unilever stworzył z

W 1991, Unilever stworzył z Pepsi Co pierwszą spółkę joint venture (łączaonej własności), Pepsi Lipton Partnership, w celu sprzedarzy w Północnej Ameryce gotowych do picia herbat ( butelkowanych i puszkowanych). Poprzedziło to stworzenie w 2003 drugiej spółki joint venture, Pepis-Lipton International (LIP), na pozostałe nie północno amerykańskie rynki. PepsiCo i Unilever kontrolują każda 50% akcji obu tych spółek.Z angielskiej wiki:In 1991, Unilever created a first joint venture with Pepsi Co, the Pepsi Lipton Partnership, for the marketing of ready to drink (bottled and canned) teas in North America. This was followed in 2003 by a second joint venture, Pepsi-Lipton International (LIP), covering many non-US markets. PSI was expanded in September 2007 to include a number of large European markets. Pepsi Co and Unilever each control 50% of the shares of these joint ventures.

0
0
Portret użytkownika Durex

Niestety pracuję w KRAFT

Niestety pracuję w KRAFT FOODS... drugiej co do wielkości firmy na świecie, dodam... że na czele tejże firmy zasiada Żydówka co chyba nikogo nie zdziwi, człowiek chce się trymać z dala od systemu a ciągle na niego pracuje jak niewolnik zapychając kieszenie pajacom.

0
0

Strony

Skomentuj