Dwa rozbłyski klasy M na Słońcu, nieskierowane w stronę Ziemi

Kategorie: 

Rozbłysk M3.9 widziany za pomocą satelity SDO - Źródło: NASA/SDO

Ostatnie godziny przyniosły zdecydowany wzrost aktywności słonecznej. Z okolicy grupy plam 1726 powstały dwa średniej wielkości rozbłyski słoneczne klasyfikowane, jako M3.9 oraz M1.3

 

Region 1726 to powracająca grupa plam, która już przy poprzednim pojawieniu się na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej spowodowała zauważalny wzrost aktywności. W ciągu ostatnich dni większość rozbłysków dochodziła najwyżej do klasy C. Działo się tak mimo, że na tarczy jest osiem aktywnych regionów. Dopiero jednak powrót 1726 spowodował wzrost intensywności zjawisk solarnych.

Pierwszy rozbłysk nastąpił o 00:53 UTC a drugi rozpoczął się o 12:56 UTC. Oba zjawiska nie były skierowane w Ziemię, ale w ciągu 24 godzin aktywny region 1726 znajdzie się w pozycji, która spowoduje, że wszystkie ewentualne zjawiska solarne będą wywierały wpływ na nasza planetę.

Według NOAA prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków klasy M wynosi 35% a rozbłysków X tylko 1%. Inne parametry emisji ze Słońca pozostają w normie. Wiatr słoneczny utrzymuje prędkość około 420 km/s a gęstość protonów raczej nie przekracza wartości zwyczajowych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj