Czy superwulkan w Niemczech może rozpocząć katastrofalną erupcję?

Kategorie: 

źródło: www.dailymail.co.uk

Niektórzy mieszkańcy Europy żyją w kompletnej niewiedzy, co do realności grożących im zjawisk. Z pewnością najmniej oczekiwanym kataklizmem w Europie jest erupcja superwulkanu, a to błąd, bo niebezpieczny kontynentalny superwulkan znajduje się w środkowych Niemczech.

 

Chyba wszyscy słyszeli o globalnym zagrożeniu, jakim jest wielka kaldera wulkaniczna pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Ten superwulkan wybucha, co 600 tysięcy lat i pokrywa wtedy popiołem cały kontynent. Podobne ryzyko wisi nad Europą a na dodatek wykazuje oznaki obudzenia do tego stopnia znaczące, że geofizycy nie wykluczają erupcji w obrębie Jeziora Laacher.

 

Problematyczny wulkan znajduje się jedynie 800 kilometrów od Wrocławia. Wulkan znajdujący się pod jeziorem jest w stanie wyemitować miliardy ton magmy. Ten potwór wybucha, co 10, 12 tysięcy lat a wulkanolodzy twierdzą, że ostatnia erupcja miała tu miejsce 12900 lat temu...

 

Gdy superwulkan Laacher wybuchł przed prawie 13 tysiącami lat temu pokrył pyłem obszar odpowiadający 1000 kilometrów kwadratowych.

 

Eksperci uważają, że jeśli dojdzie do erupcji, może to doprowadzić do zniszczeń na szeroką skalę, wielkie ewakuacje ludności a nawet krótkotrwałe globalne ochłodzenie z powodu oddziaływania chmury popiołu powodującej blokowanie Słońca.

 

Wpływ na Polskę, jest trudny do przewidzenia, ale jest możliwe, że spora część zachodniej Polski może cierpieć z powodu opadów popiołu.

 

Uważa się, że wulkan jest podobny w wielkości i mocy do Pinatubo znajdującego się na Filipinach, którego erupcja w 1991 roku i stała się największym wybuchem wulkanu XX wieku.

 

Wtedy wyrzucone zostało ponad 10 miliardów ton magmy, 20 mld ton dwutlenku siarki, 16 kilometrów sześciennych popiołu, co spowodowało 0.5C spadek temperatury na całym świecie.

Wulkanologów wierzą, że wulkan pod Jeziorem Laacher jest wciąż aktywny, o czym świadczy dwutlenek węgla, który w formie pęcherzyków dociera do powierzchni jeziora, to oznacza, że ​​komora magmowa poniżej "odgazowuje".

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Daedin

Pył pokryje powierzchnię 1000

Pył pokryje powierzchnię 1000 km kwadratowych? Czyli ok. 32 km na 32 km? To raczej nikomu nic nie grozi, z wyjątkiem ludzi zamieszkujących odległość do 40 km od tego "super-wulkanu"...

1
0
Portret użytkownika op

A uwzględnij wiatr to

A uwzględnij wiatr to otrzymasz  1 x 1000, a zmienny wiatr to masz kąt np 90 stopni od epicentrum, a jeżeli dodasz jeszcze temperaturę to w epicentrum niewiele spadnie, a pyły mogą polecieć do stratosfery i rozsiać się na całym świecie. Pamiętasz jak był pogrzeb Kaczyńskiego i jakiś wulkan wybuchł na Islandii. Ty tego nawet nie zauważyłeś, ale samoloty już mogły mieć poroblemy.

1
0
Portret użytkownika Konacela

Trzęsienia ziemi są jakby

Trzęsienia ziemi są jakby preluduim dla wybuchów wulkanów lecz co dzieje sie wcześniej z jądrem ziemi, bo to chyba główny czynnik tych zjawisk, chociaż ilość promieni słonecznych docierających na ziemię, moze tez miec wpływ na te zjawiska, bo jądro ziemi może sie bardziej nagrzewa!Co na ten temat satelity nam dostarczają w takim razie?Wszystko to sa zjawiska, które sie zazębiają, ponieważ od milionów lat dokonują sie zmiany na ziemi i temu nikt nie zaprzeczy.Ciekłe jądro ziemi, to kurczy się to rozszerza, jak cały kosmos, ktory podobno jest w trakcie rozszerzania. Słonce ma wpływ na ziemie ale takż ena inne planety, co oddziaływuje na caly kosmos a on na nas! 

0
0
Portret użytkownika Konacela

Trzęsienia ziemi są jakby

Trzęsienia ziemi są jakby preluduim dla wybuchów wulkanów lecz co dzieje sie wcześniej z jądrem ziemi, bo to chyba główny czynnik tych zjawisk, chociaż ilość promieni słonecznych docierających na ziemię, moze tez miec wpływ na te zjawiska, bo jądro ziemi może sie bardziej nagrzewa!Co na ten temat satelity nam dostarczają w takim razie?Wszystko to sa zjawiska, które sie zazębiają, ponieważ od milionów lat dokonują sie zmiany na ziemi i temu nikt nie zaprzeczy.Ciekłe jądro ziemi, to kurczy się to rozszerza, jak cały kosmos, ktory podobno jest w trakcie rozszerzania. Słonce ma wpływ na ziemie ale takż ena inne planety, co oddziaływuje na caly kosmos a on na nas! 

0
0
Portret użytkownika gacek

cytat "Ten potwór wybucha, co

cytat "Ten potwór wybucha, co 10, 12 tysięcy lat a wulkanolodzy twierdzą, że ostatnia erupcja miała tu miejsce 12900 lat temu..."NO to   czekamy już 900 lat.Dlaczego tak długo? ;)))a tal powaznie - JAKA JEST WIARYGODNOSĆ TYCH tzw. uczonych.... czy taka sama jak tych od rzekomego ocieplenia klimatu które okazuje sie byc przekrętem!

0
0
Portret użytkownika murarz, tynkarz, akrobata

Ich wiarygodność jest chyba

Ich wiarygodność jest chyba taka jak Komisji Macierewicza. Może Angela i jej wierny giermek donald dorzucą jakiś dodatkowy podatek albo fundusz przeciwko skutkom przyszłego wybuchu.
 

0
0
Portret użytkownika Joru

Sprawa jest banalna wbrew

Sprawa jest banalna wbrew pozorom. Chodzi o datowanie izotopami węgla C14 osadów zagrzebanych. Badanie wieku drzew   (słoje), zagrzebane szczątki zwierzęce. Badany jest również obszar zdala od wybuchu oraz osady np. rzeczne które zostały przykryte.

0
0
Portret użytkownika Ziemianin

Właśnie czy nie wydaje sie

Właśnie czy nie wydaje sie dziwnym zbiegem okoliczności że jeden wulkan nie wybucha od 600 tyś a drugi od 12 tyś lat i oba te okresy wypadają właśnie teraz gdy mamy początek cyklu aktywności ziemskiej? Już pomijając inne zjawiska. Ktos wcześniej trafnie określił że żyjemy już na kreche na ziemi, lub po prostu w biblijnych czasach końca.

0
0
Portret użytkownika inka

jak siwiejacy pan ulegnie

jak siwiejacy pan ulegnie swojej chorobie która nie pozwoliła mu uczestniczyć w zapaleniu świec na dziewiecioramiennym świeczniku w belwederze to prezydentem zostanie kobieta... a czy walka się rozgrywa czy nie to tylko oni wiedzą...

0
0
Portret użytkownika los anonimos

To ciekawe jak teraz ceny

To ciekawe jak teraz ceny masek z pochłaniaczami węglowymi pójdą w górę... ;)  

0
0
Portret użytkownika smith

Poproszę o jakieś konkretne

Poproszę o jakieś konkretne dowody na to, że ten superwulkan grozi super erupcją. Bo słowo "może" jst długie i szerokie, a naukowcy "wierzyć" to sobie mogą w cokolwiek. 

0
0
Portret użytkownika devoratus

Z wulkanami, przy obecnym

Z wulkanami, przy obecnym stanie naszej wiedzy jest tak, że dopóki nie wybuchną - nie ma niezbitych dowodów. 
 
A kiedy już wybuchną, to wtedy już są...

0
0

IB Image
 

Portret użytkownika PolnaMysz

Ernest , najwidoczniej

Ernest , najwidoczniej pracujemy dla tej samej korporacji ale ja bym się powstrzymał dla takich komentarzy , tym masz inne zadania ja mam inne ale opubliczanie przed w niczym nie da , przyjdzie czas choć nikt z góry tego nie okresli !! wi. dl. ki. poz.

0
0
Portret użytkownika ARTUR5

Jesteśmy pod ciągłym

Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem promieni gamma małej mocy ale to się może szybko zmienić i powietrze zmieni się w truciznę .

0
0
Portret użytkownika jj

powitrze zatrute to i ja moge

powitrze zatrute to i ja moge przepowiedziec, bo jak co roku WHO bedzie straszylo a to swinska, a to ptasia grypa. wszystko do czasu wypuszczenia "super" grypy Smile

0
0
Portret użytkownika GINO

Proszę nie rozmawiajmy o Panu

Proszę nie rozmawiajmy o Panu Jackowskim Smile ... bo nie ma o czym/kim...
Sprytnie wybiera prognozy na dany okres czasu i mówi, że miał wizję...
Ktoś zaginął, opowiadają mu o zaginięciu.Radzi szukać przy zbiorniku wodnym co jest całkiem logiczne. Raz odnajdują ciało, raz nie... Pan Jackowski jest bardzo inteligentną osobą ale czy jasnowidzem...?
 

0
0

...Have no fear Gino is here...

Portret użytkownika devoratus

Jackowski wielokrotnie

Jackowski wielokrotnie powtarzał, że jest jasnowidzem ale nie prekognitą. Widzi to co było i tym się zajmuje, a do prób przepowiadania przyszłości namawiają go media i próbuje to robić - ale sam twierdzi, że nie jest nieomylny w tej kwestii.
 
Zastanawia mnie skąd taka łatwość krytykowania innych. Myślisz, że tak łatwo można "w logiczny sposób" odnaleźć zaginione osoby ? Poszukaj chociaż 1 zaginionego psa. Pewnie będzie w pobliżu kiełbasy - "co jest całkiem logiczne"...

0
0

IB Image
 

Portret użytkownika mahume

ja psów szukam zawsze w

ja psów szukam zawsze w radiowozach lub na komisariatach, czasem w tłumie gdy są po cywilu.
 
zaginiony pies może być też koło kiełbasy - słuszałem że obaj kolaborują ze sobą.
 

0
0
Portret użytkownika Boungler

Ja nie jestem fanem

Ja nie jestem fanem Jackowskiego ale już parafrazując to co robi ten gość sprowadziłeś do parteru. Myślę że ma interesujące osiągnięcia to po pierwsze, po drugie - tak jakbyś coś gdzieś wyczytał, niedoczytał, przeczytał i tworzysz jakąś plotkę. Najpierw poznaj tego człowieka osobiście i jeżeli już musisz koniecznie to go oceń bo jak widzisz ja też mam prawo ocenić ciebie ale tego nie robię bo Cię nie znam. Najłatwiej po kimś jechać na necie, co robisz z niezwykłą kurtuazją.Niech sobie robi swoją robotą... płacisz mu za to czy co?Obojętnie jakimi sposobami to robi ważne że daje to efekt, najlepiej powiedz to ludziom którzy sa mu do końca życia wdzięczni że np. odnalazł ich dzieci.

0
0

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Portret użytkownika Sahara

Od dawna już żyjemy w

Od dawna już żyjemy w "pożyczonym czasie", na przysłowiową "kreskę". Jeden wulkan nie wybuchł 600tys lat, drugi od 12tys lat... 

0
0

Aby korzystać z Internetu potrzebne jest IP. IQ niestety już nie...

Portret użytkownika KOWALSKI

czyżby ten wulkan się budził

czyżby ten wulkan się budził , czy ten dwutlenek węgla cały czas odgazowuje a może naukowcy chcą nam coś przekazaćmoże mnie ktoś więcej oświecić

0
0

Strony

Skomentuj