Czarne plastikowe kule uchroniły wodę pitną w zbiorniku w Kalifornii przed wyparowaniem

Kategorie: 

Źródło: YouTube

W zeszłym roku informowaliśmy o dość nietypowej inicjatywie. Władze Los Angeles umieściły na powierzchni wody w zbiorniku retencyjnym 96 milionów czarnych, plastikowych kulek. W ten sposób próbowano przede wszystkim ochronić wodę przed jej parowaniem. Dziś dowiadujemy się, że pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

 

Specjalne piłeczki miały pochłaniać promieniowanie ultrafioletowe i zmniejszyć parowanie wody. Dodatkowo chroniły ją przed pyłem i odstraszały ptactwo. Jedna taka kulka kosztowała tylko 36 centów, lecz rząd zakupił ich w sumie 96 milionów i wszystkie zostały umieszczone w 175-hektarowym zbiorniku, zawierającym kilkanaście miliardów litrów wody. Eksperyment ten pochłonął 34,5 miliona dolarów, ale okazał się skuteczny.

Zgodnie z obliczeniami, w ciągu jednego roku można w ten sposób zapobiec parowaniu nawet 1,4 miliarda litrów wody. Okazało się, że kule to dobre i tanie rozwiązanie. Ochrona wody pitnej przed parowaniem ma duże znaczenie dla Kalifornii, która zmaga się z suszą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika dżdżowniczka

Super! Jeszcze zależy,

Super! Jeszcze zależy, jakiego plastiku użyli, bo czytałam, że już picie napojów z butelek plastikowych znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń hormonalnych u mężczyzn i chłopców, a co za tym idzie zaburzeń orientacji seksualnej. Będzie pewnie niedługo Los Angeles miastem gejów. Przestaną się rozmnażać i wyginą. To selekcja naturalna, całkiem pożyteczny proces, dzięki któremu idioci przestają się rozmnażać, szkoda tylko jak szkodzą też innym.

0
-1
Portret użytkownika zdegustowany idiotami

już widzisz spisek, geje

już widzisz spisek, geje zawsze byli i nie jest to zaburzenie, zaburzenie masz ty w deklu swoim! a jak ci sie nie podoba nowoczesność, to zawsze możesz wrócić na drzewa do małp i biegać z nimi na golasa, biegać.. żeby tylko ;] ale tacy jak ty fundamentalisci jesteście gorsi od geji, lesb czy lewaków

1
-1
Portret użytkownika gnago

Zaburzenie!!!!! Zamknij

Zaburzenie!!!!! Zamknij pedziów z lesbami na jakiejś wyspie, a po upływie pokolenia wyludni się. Taka jest prawda kiedyś te przypadłości uprawiało się jak hobby a w normalnym życiu utrzymywało się rodzinę i płodziło, rodziło dzieci

1
-1
Portret użytkownika N1KT

bo zapewne o to chodzi żeby

bo zapewne o to chodzi żeby czarny kolor rozgrzewał się mocno od słońca i tym samym utleniał się prosto do wody a później to wszystko będzie w krwiobiegu doprowadzało do szeregu problemów ze zdrowiem...

Trzeba jeszcze dodać że kule się o siebie ocierają w jakimś stopniu cały czas, i drobinki z otarć też trafiają do wody...

0
0
Portret użytkownika ds

Dlaczego kolor czarny? Czy

Dlaczego kolor czarny? Czy kule nie zwiększają powierzchni parowania?

Nawet jak zahamują parowanie wody to czy nie zaburzą obiegu wody w przyrodzie? Czy dalszym następstwem nie będzie zahamowanie opadów deszczu i pogłębienie suszy?

Przyroda zawsze przeciwstawia się głupocie!

1
0
Portret użytkownika inzynier magister

czarny plastyk pod wpływem

czarny plastyk pod wpływem temoeratury puszcze toksyny do wody, ale o to chodzi ! koncerny farmaceutyczne mają zarabia na chorych amerykanach !

3
0

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika tubylec

Super, strzał w dziesiątkę ..

Super, strzał w dziesiątkę .. zarzućmy wszystkie zbiorniki wodne plastikowymi kulami .. zajebiście to będzie wyglądać i woda nie będzie parować, będziemy ocaleni. Qrwa jaka logika .. pomysłodawców  wrzuciłbym w nagrodę do wulkanu.

4
0
Portret użytkownika Lafar

No to lecą sobie w kulki. A

No to lecą sobie w kulki. A tak na poważnie, to niedługo może się okazać że spowodowali tym katastrofę naturalną. A to z uwagi na brak światła slonecznego potrzebnego do funkcjonowania ekosystemu (ryby, sośliny itp) Jak zaczną zdychać zwierzęta z braku tlenu a woda zacznie cuchnąć znowu się okaże że ingerencja człowieka w żywioły natury są niewskazane. Może jakaś trąba powietrzna wciągnie te wszystkie kulki. Dzieciaki w okolicy by się ucieszyły

4
0
Portret użytkownika ZIWK

Nie istnieje zbiornik wodny

Nie istnieje zbiornik wodny bez ekosystemu!

Nawet w pojemnikach z wodą DESTYLOWANĄ, jeśli nie są idelanie hermetyczne, to po jakimś czasie zwykle pojawiają się glony.

Owszem, ekosystem jest skrajnie ubogim, bo ma minimalne zasoby, ale jednak jest.

0
0
Portret użytkownika Kalafior

Chyba powinny być białe, bo

Chyba powinny być białe, bo czarny kumuluje tempareturę słoneczną, a kule poruszając się cały czas są wilgotne i przyspieszają parowanie. To tak jak za dawnych lat, wyszło źle, ale powiedzmy ludziom że jest dobrze. Opary absurdu wiecznie żywe Wink

8
0
Portret użytkownika N1KT

było o tym absurdzie już

było o tym absurdzie już dawno temu...

Nie powstrzymają parowania w żaden sposób tak jak nie mogą zamrozić azotem podziemnej ściany wokoło stopionych reaktorów w Fukushimie.
Hot particle w takich zbiornikach wodnych grzeją wodę z minimalnych stopniu i to powoduje jej ubywanie w każdym miejscu na świecie w każdym zbiorniku wodnym czy rzekach.

Jak to się dzieje ? Tak że promieniująca cząsteczka strzela nieustannie swoją energią w inne a sama z siebie też jest cały czas gorąca i ogrzewa wokoło siebie normalne cząstki h2o co powoduje szybsze przechodzenie wody w stan lotny. To jest dokładnie ta sama energia która zamieniała wodę natychmiast w parę w reaktorach tyle że teraz robi to w ogromnym rozproszeniu na całym świecie zamiast w zamkniętych reaktorach.
(mam jeszcze inne przemyślenia na ten temat - ale nie napiszę tego, bo czuję że tak właśnie się dzieje, a jest zbyt straszne żeby napisać coś takiego publicznie...)
www.corium.cba.pl

2
-1

Skomentuj