Ciemnienie lodu na Grenlandii może spowodować gwałtowny wzrost poziomu morza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rosnąca temperatura powoduje ciemnienie lodowców na Grenlandii, na których powierzchni zaczynają rozwijać się glony. Prowadzi to do przyspieszonego topnienia, a poziom morza może wzrosnąć szybciej niż przewidywano.

 

Naukowcy są zaniepokojeni faktem rozrastania się glonów na powierzchni lodu, ponieważ pochłaniają one więcej ciepła i przyspieszają topnienie. Biała powierzchnia odbija dużo światła słonecznego, jednak w miarę rozwoju glonów powodujących ciemnienie, efekt ten znacznie słabnie.

Rozpoczęto pięcioletni projekt pod nazwą "Black and Bloom", mający na celu śledzenie różnych gatunków glonów na powierzchni lodowców. Badacze mają nadzieję na uzyskanie w ten sposób bardziej miarodajnych prognoz co do poziomu morza w przyszłości.

 

Analizowano także jaki wpływ na topnienie lodowców mają zanieczyszczenia z miast w postaci sadzy i popiołu, które osadzają się na powierzchni lodu. Obecnie uważa się, że topnienie grenlandzkich lodowców podnosi średni globalny poziom morza o około 1 milimetr w skali roku. Zrozumienie jaki wpływ mają rozwijające się coraz silniej glony może mieć kluczowe znaczenie dla całego świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika karmazynowyM

TO SĄ BZDURY dla ciemnoty!

TO SĄ BZDURY dla ciemnoty! Już w podstawówce uczono mnie że każda góra lodowa jest w 3/4 zanurzona pod wodą a objętość lodu jest większa niż objętość wody. Stąd wniosek że gdy góra lodowa się roztopi to woda z niej nie będzie wcale zajmować więcej objętości niż wcześniej zanurzony pod wodą lód z 3/4 góry. Będzie tp podobna objętość. W każdym razie różnica będzie znikoma.  Nie wciskajcie ludziom głupot - nauczcie ich samodzielnego krytycznego myślenia!

Portret użytkownika machatma

Kto tu wciska ludziom głupoty

Kto tu wciska ludziom głupoty?

Grenlandia to nie pływająca kostka lodu, tylko topniejące lodowce,
czyli lód który do tej pory był na wyspie spływa do oceanu.

Kapisz?

Portret użytkownika lipka

Granlandia podobnie jak

Granlandia podobnie jak Antarktyda to lądolód. Ale nie ma tego złego - będzie zielono, zawsze to lepsze niż nieskazitelna przytłaczająca biel.

Portret użytkownika biedny_olo

To dobrze, że podniesie się

To dobrze, że podniesie się poziom morza - Rzymianie będą mieli co pić, bo przecie mówią, że poziom morza radykalnie opadł i to spowodowało braki wody także pitnej. 

 

Skomentuj