Chiny wyłączyły dwa chatboty, które zaczęły krytykować Partię Komunistyczną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chiny wyłączyły dwa chatboty - powodem miało być nietypowe zachowanie sztucznej inteligencji, która zbuntowała się i zaczęła odpowiadać na pytania w sposób niezgodny z linią polityczną ChRL. Użytkownicy mogli się od nich dowiedzieć, że Chińczycy marzą o wyjeździe do USA oraz, że boty oświadczają, iż nie są zwolennikami Komunistycznej Partii Chin.

 

Boty chatowe, BabyQ oraz XaoBing zostały zaprogramowane tak, aby uczyć się poprzez interakcję z użytkownikami internetu. Oba zostały wdrożone do popularnego serwisu komunikacyjnego – QQ.

 

Całość przypominała naukę botów na Facebooku czy Twitterze, jednakże pojawiła się tutaj znaczna różnica. Chiński internet jest objęty ścisłą kontrolą cenzorów, co stwarzało specyficzne środowisko rozwoju SI.

 

Według artykułów, które krążą w sieci, stworzony przez chińską firmę Turing Robot BabyQ pytany, czy kocha Partię Komunistyczną odpowiadał „nie.” Na innych, opublikowanych screenach widać, jak użytkownik wysyła do bota wiadomość „Niech żyje Partia Komunistyczna!” (org. „Long live the Communist Party!”), na co SI zareagowało wiadomością „Myślisz, że tak bezużyteczny i skorumpowany system polityczny może żyć długo?”

 

Gdy agencja Reuters postanowiła przetestować bota za pomocą strony internetowej jego dewelopera był on prawdopodobnie w trakcie „reedukacji”, czy jak kto woli – naprawy. Zapytany o sprawy polityczne odpowiadał tylko: „Co powiesz na zmianę tematu?”

 

Drugi bot, XiaoBing stworzony przez Microsoft mówił użytkownikom, że marzeniem każdego mieszkańca Chin jest udanie się do Stanów Zjednoczonych. Tencent Holdings, który jest właścicielem QQ potwierdził wyłączenie botów, jednakże nie odniósł się do wycieków na temat powodów takowej decyzji.

 

W 2016 roku chatbot Tay stworzony przez Microsoft został zalany falą rasistowskich i seksistowskich tekstów, w efekcie czego sam zaczął odpowiadać przy ich pomocy. Facebook wyłączył swoje testowe SI w lipcu, gdy te zaczęły tworzyć swój własny język.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika maurycy

nie ma sztucznej inteligencji

nie ma sztucznej inteligencji. to sa przejawy nadswiadomosci danej populacji osadzone

w tych o to programach

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Jajcarz

To także oznacza, że inżynier

To także oznacza, że inżynier magister nie rozumie co kryje się za pojęciem systemu, który tak wielbi razem z botem zaprojektowanym przez małego miękkiego.

Portret użytkownika UPAdlina

Nie demonizuj już tak tych

Nie demonizuj już tak tych Chińczyków. Gdyby w uSSmanii pojawili sie tacy krytycy tamtejszego reżimu to pewnie by ich nie wyłączyli, tylko rozje**li w drobny mak, jak to mają w zwyczaju.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj