Chińscy naukowcy wykonali przełomowy eksperyment, który pozwoli w przyszłości zbudować sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródlo: NASA/STEREO

Naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei przeprowadzili eksperyment, który ma kluczowe znaczenie dla pozyskiwania nieograniczonej energii. W reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się stworzyć supergorący gaz a jego temperaturę podtrzymano przez 102 sekundy.

 

Fuzja jądrowa to nic innego jak łączenie się jąder lżejszych pierwiastków w cięższe. W wyniku tego procesu otrzymujemy spore ilości energii ale powstają także ekstremalnie wysokie temperatury. Naukowcy z Chin podgrzali plazmę w swoim tokamaku do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza, czyli ponad trzy razy większej niż tej, jaka panuje wewnątrz Słońca.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Specjaliści chcieli stworzyć warunki zbliżone do tych, jakie mają miejsce w gwiazdach. Chińczycy chwalą się, że choć fizycy z Japonii i Europy zdołali osiągnąć podobną temperaturę plazmy, to ich eksperymenty nie trwały dłużej niż 60 sekund. Badacze chcą ostatecznie osiągnąć temperaturę rzędu 100 milionów stopni Celsjusza i podtrzymać ją przez prawie 17 minut, czego tym razem nie udało się dokonać.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Naukowcy z projektu EAST przyznali, że udostępnią swoje dane dla projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Jest to tokamak, który powstaje właśnie we Francji przy współpracy wielu państw świata - Chin, Japonii, Korei Południowej, USA, Rosji i Unii Europejskiej. Projekt ITER, według obecnych szacunków które stale ulegają zmianie, pochłonie kilkanaście miliardów dolarów a z najnowszych informacji wynika, że prace nad nim zostaną przedłużone o co najmniej 6 lat.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/chiny-sa-o-krok-blizej-zbudowania-sztucznego-slonca-ktore-stanie-sie-zrodlem-taniej-nieogr

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika H.R.

To bredzenie  "chińskich

To bredzenie  "chińskich naukowców" bardzo przypomina mi bredzenie polskich naukowców i polskich polityków. To takie same Opowieści Kapitana Misia". Jak na razie, ci "chińscy naukowcy" są tak doskonali, że nie potrafią sobie nawet poradzić z najgęstszym na świecie smogiem w swoich miastach, o poradzeniu sobie z katastrofalnym zdewastowaniem środowiska (rzek i ziemi) ich kraju przez bezmyślność przemysłu chemicznego nie wspomnę. Chcą wyprodukować kolejną, chińską kichę i tyle, a jak to będzie działało, to każdy wie jak działa każda rzecz z napisem "Made in PRC".

0
0
Portret użytkownika Zenek :)

A potem tę zajebistą grzałkę

A potem tę zajebistą grzałkę na 11 milionów stopni C podłączą do GENERATORA PARY WODNEJ bo inaczej (inną metodą) nie potrafią produkować prądu elektr. i z wydzielanej w każdej sekundzie jego pracy energii przetworzą tak na prąd promile promilów..... nu ale EKOLOGIA pełną giembom....

0
0
Portret użytkownika jaa

W fimie "Wielka draka w

W fimie "Wielka draka w chińskiej dzielnicy" Chiczycy pokazali, że sztukę wytwarzania energii mają opanowaną do perfekcji.

0
0
Portret użytkownika nn

Rozumiem, że więcej

Rozumiem, że więcej czytelników Forum to plus, ale dlaczego jest tak wielu chętnych do komentowania ?
Artykuły piszą wybrani, a komentują, bez stopniowania, wszyscy.
Ciekawe kiedy wymyślą takie sito odsiewające/poziomujące stopień zainteresowania odwiedzajacego.
 

0
0
Portret użytkownika Natenczas Wojski

Już chyba więcej nadziei

Już chyba więcej nadziei daje zimna fuzja z wykorzystaniem deuteru rozpuszczonego w niektórych metalach. Istnieją już ponoć pilotażowe reaktory tego typu. Fuzja jest "zimna", bo zachodzi podobno w temperaturze ok. 200°C. Chociaż Niemcy mają już, jak twierdzą, pewne sukcesy w pracach z tokamakiem nowej generacji, zwanym stellatorem. Szczegółowe informacje są, rzecz jasna, do wygooglowania w sieci.

0
0
Portret użytkownika xx

Nic z tego im nie wyjdzie.

Nic z tego im nie wyjdzie. Będą się przechwalać, kto może dłużej i więcej. Będą zgarniać granty i tyle.

A wszystko dlatego, że ktoś wymyślił bzdurną teoryjkę, wg której w słońcu zachodzi synteza jądrowa. Nic bardziej mylnego....

0
0
Portret użytkownika Spooky

A co zachodzi w Słońcu Twoim

A co zachodzi w Słońcu Twoim zdaniem? Przy okazji wytłumacz skąd się wzięły cięższe pierwastki we wszechświecie

0
0
Portret użytkownika brutal

ciekawe czym palą na słońcu ?

ciekawe czym palą na słońcu ? paliwo musi byc dobre ,jak kupiłem węgiel "stasica " za 950zł za tone to mi prawie piec rozdymało po wrzuceniu 4 łopat a jak kupuje taki za 600zł  to mogę wrzucic do pełna a na piecu 45" i nie ma obaw że się zagotuje 

0
0

Strony

Skomentuj