Bułgarska dziennikarka ujawniła tajny przerzut broni lotami dyplomatycznymi do islamskich terrorystów w Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Bułgarska dziennikarka śledcza ujawniła tajny proceder, polegający na dostarczaniu uzbrojenia do islamskich terrorystów w Syrii i Iraku - w tym do al-Kaidy i tzw. Państwa Islamskiego. Broń była przewożona azerskimi liniami lotniczymi pod przykrywką lotów dyplomatycznych w ramach tajnego programu amerykańskiej agencji CIA i innych agencji wywiadowczych.

 

W 2013 roku, organizacja Państwo Islamskie zaczęła rosnąć w siłę w niezwykle szybkim tempie i w krótkim czasie stała się poważnym zagrożeniem dla Syrii i Iraku. Stany Zjednoczone, kraje Zatoki Perskiej oraz członkowie NATO byli podejrzewani o wspieranie islamskich terrorystów, choć oskarżenia nie były poparte zbyt mocnymi dowodami. Podejrzenia wzięły się stąd, że Zachód od 2011 roku wspierał antyrządową rebelię, zaś Pentagon już w 2012 roku przewidział, iż dostarczanie ogromnych ilości uzbrojenia do "umiarkowanej opozycji" doprowadzi do zjednoczenia się radykalnych ugrupowań zbrojnych i powstania kalifatu. [link]

 

Dziennikarka z Bułgarii Dilyana Gaytandzhieva prowadziła śledztwo w sprawie broni dostarczanej do islamskich ugrupowań zbrojnych w Syrii i Iraku. Ujawniła, że azerskie linie lotnicze Silk Way Airlines przewoziły setki ton uzbrojenia z krajów Europy Środkowej i Południowej do Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najwięcej broni trafiało do królestwa Saudów, które z kolei dozbrajało radykalne organizacje zbrojne, w tym także te oficjalnie uznawane za terrorystyczne. Operacje odbywały się pod przykrywką lotów dyplomatycznych, które nie podlegają kontroli, opodatkowania oraz opłat lotniczych.

W proceder zaangażowane było Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (USSOCOM), Arabia Saudyjska, Izrael, ZEA, Turcja, Jordania, Bułgaria i Azerbejdżan, a także niemieckie i duńskie siły zbrojne stacjonujące w Afganistanie i szwedzkie wojsko w Iraku. Amerykańskie firmy miały ogromny udział w tajnym przerzucie broni - w przeciągu 3 ostatnich lat otrzymały kontrakty na łączną kwotę miliarda dolarów. Warto również dodać, że chodzi o dostawy nieamerykańskiej broni - islamscy rebelianci otrzymywali uzbrojenie pochodzące głównie z Bułgarii i Serbii.

Źródło: Flickr/Christian Junker/CC BY-NC-ND 2.0

Dilyana Gaytandzhieva zdołała potwierdzić, że tzw. opozycja otrzymuje broń z Bułgarii gdy w grudniu 2016 roku wybrała się do Aleppo. W tym czasie syryjska armia rządowa była bliska wyzwolenia całego miasta. Gdy udało się pokonać okupantów, dziennikarka otrzymała dostęp do podziemnych magazynów z bronią. Tam Gaytandzhieva potwierdziła swoje podejrzenia - uzbrojenie pochodzące z Bułgarii było w posiadaniu islamskiego Frontu al-Nusra. Kobieta zdołała również ustalić w jakich konkretnie fabrykach wyprodukowano tę broń.

Dziś przynajmniej oficjalnie wiemy, że Donald Trump postanowił zakończyć program CIA polegający na dozbrajaniu antyrządowych bojówek. Jednak broń wciąż dostarczana jest w ręce Kurdów, a linie lotnicze Silk Way Airlines najprawdopodobniej wciąż przewożą uzbrojenie w ramach lotów dyplomatycznych.

 

Dilyana Gaytandzhieva opublikowała cały raport, który ujawnia proceder i przedstawia całą niezbędną dokumentację, korespondencję dyplomatyczną i inne materiały na łamach bułgarskiego dziennika Trud. Sprawa jest na tyle poważna, że Bałkańska Sieć Dziennikarstwa Śledczego oraz Projekt Raportowania Zorganizowanej Przestępczości i Korupcji przeprowadziły własne śledztwo, które tylko potwierdziły to co ujawniła Gaytandzhieva. Jednak kobietę spotkały poważne nieprzyjemności - najpierw była przesłuchiwana przez bułgarskie służby, a następnie została zwolniona z pracy.

 

Przykre jest również to, że choć sprawa jest bardzo szeroko omawiana na portalach społecznościowych to międzynarodowe media w przeważającej większości dosłownie milczą i próbują zamieść temat pod dywan. Tymczasem jesteśmy świadkami międzynarodowego skandalu, ponieważ dostawy broni o których mowa trafiały w ręce nie tylko tzw. umiarkowanych rebeliantów. Pochodzące z Bułgarii uzbrojenie było w posiadaniu bojowników tzw. Państwa Islamskiego podczas niektórych filmów propagandowych. Wielkie media kreują rzeczywistość a powyższy skandal najwyraźniej nie wpisuje się w ich wizję świata.

 

Źródła:

https://trud.bg/350-diplomatic-flights-carry-weapons-for-terrorists/

http://www.zerohedge.com/news/2017-08-28/journalist-interrogated-fired-story-linking-cia-a...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)


Komentarze

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM

Gowno tam wyweszyla, ten film

Gowno tam wyweszyla, ten film to jakis Fake news, propaganda! Terrorysci wpuszczaja babe zeby sobie arsenal filmowala i zadawala pytania... hahaha 

Na filmiku widac zakurzone skrzynki ale nalepki GRAD sa jak nowe, albo wyprane w perwolu!!! 

Kto sprzedaje bron terrorysta to nie przykleja nalepek z nazwa firmy. hahaha to tak jakby diler narkotykow do kazdej tytki ziola swoja wizytowke przyszywal zszywaczem hahahaha 

 

 

Portret użytkownika Medium

Czytaj uważnie, John Moll

Czytaj uważnie, John Moll bardzo ładnie i logicznie pisze:

 Gdy udało się pokonać okupantów, dziennikarka otrzymała dostęp do podziemnych magazynów z bronią.

To nie terroryści a syryjskie wojsko dziennikarkę wpuściło.

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM

Jestem wyznawca Islamu,

Jestem wyznawca Islamu, szanuje i respektuje Twoja wiare, ciesze sie ze odnalazles sens zycia i ze Jestes szczesliwy, Popieram Putina, ale nigdy nie popieralem i nie bede popieral terroryzmu i Ameryki!!! Wiesz o tym dobrze z wczesniejszych komentarzy. 

 Napisalem tak bo tam cos nie pasuje, bo rakiety GRAD sa produkcji ZSRR, a nie sadze zeby putin dozbrajal terrorystow, dlatego uwazam ze zachodzi obawa matactwa... Byc moze ameryka ma plan zeby w Bulgarii rozpoczac wojne z wujkiem Putinem... Ale to sa tylko moje przepuszczenia i byloby dobrze gdybym sie jednak mylil....

Portret użytkownika JahO

Destabilizują region by

Destabilizują region by odciągnąć opinię publiczną od innych problemów. Ciekawe tylko jakich. Nadal żyjemy w czasach gdzie życie ludzkie to tylko bezduszne liczby, które wielcy tego świata stawiają na szale..PS Amerykania chwalili się, że Kurdów dozbrajają. 

Portret użytkownika tosia

Jakoś dziwnie gładko wpisuje

Jakoś dziwnie gładko wpisuje się Złoto "Amber Gold" i OLT syna Tuska Michała w podobne przedsięwzięcie. Pieniądz germańcom nie śmierdzi.

Portret użytkownika Medium

Nie mogę doczytać, kiedy była

Nie mogę doczytać, kiedy była ta obszerna publikacja w bułgarskim trud.bg, jedyna data, którą widzę, to data pierwszego komentarza, 5 lipca br. Nagrany w Syrii filmik datowany na grudzień 2016. Długo dziewczyna pracowała i powoli sprawa wypływała.

Aktualna natomiast jest publikacja, gdzie Diliana udziela wywiadu w języku angielskim:

https://news-front.info/2017/08/26/dilyana-gajtandzhieva-nikto-ne-obyasnil-za-chto-menya-uvolili/

Zuch dziewczyna, jej praca to jak dobra armia.

Widać bariera językowa swoje robi, świat stał się anglojęzyczny.

Dzięki John Moll, że się zająłeś tą sprawą.

Portret użytkownika 6nofu6ture6

tak czytam zazwyczaj artykuly

tak czytam zazwyczaj artykuly i komentarze i pos tym cisza jak makiem zasial. hmmm. moze to dlatego ze mozna tylko rece zalamac ze wiekszosc osob dopoki nie zobaczy tego we wiadomosciach to nie uwierzy xx

 

Strony

Skomentuj