Bliskie przeloty kolejnych nieznanych wcześniej asteroid. Jedna zbliżyła się na zaledwie 17 tysięcy kilometrów!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu zaledwie 48 godzin w pobliżu naszej planety przeleciały dwie potencjalnie niebezpieczne asteroidy, o których istnieniu, prawie do przelotu, nie mieliśmy nawet pojęcia! Jedna z nich przeleciała zaledwie 20 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi!

 

Najpierw 17 października przeleciała asteroida 2017 UR2. W perygeum znalazła się ona w odległości 318 643 km od powierzchni naszej planety. Odkryto ją dwa dni po przelotem! Był to 40 obiekt mijający Ziemię w odległości mniejszej niż księżycowa i 8 w ciągu ostatniego miesiąca. Jeszcze bardziej zaskakuje, że właściwie była to 7 asteroida, która nas minęła w ciągu 10 dni.

 

Najprawdopodobniej 2017 UR2 należała do grupy Apolla. Są to obiekty bardzo często znajdujące się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Średnica tej asteroidy to od 10 do 17 metrów. Prędkość względna w stosunku do Ziemi to 10,84 km/s.

Jednak dużo bardziej wstrząsającym wydarzeniem był bliski przelot obiektu o sygnaturze 2017 UJ2. Asteroida ta minęła naszą planetę 20 października w odległości zaledwie 17 951 km i została odkryta zaledwie dzień wcześniej! Jej średnica to około 10 metrów, czyli mniej więcej tyle ile miała asteroida znana jako "meteor czelabiński". Jej kolizja z Ziemią zapewne wywołałaby podobne skutki.

 

Odległość 0,05 LD jest niemal rekordowa. Jednak w tym roku był już przelot bliższy. Chodzi o 2017 GN, która to asteroida przeleciała 4 kwietnia 2017 roku w  odległości 16 455 km od Ziemi. Obiekt znany jako 2017 UJ2 przeleciał tylko nieznacznie dalej z prędkością 8,48 km/s co nastąpiło o 14:07 UTC, 20 października bieżącego roku.

Październik 2017 z pewnością trafi do historii. Był to najbardziej obfity pod względem ilości asteroid miesiąc w historii obserwacji. Był on też wyjątkowy pod względem liczby spotkań z asteroidami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Powód zwiększenia częstotliwości występowania nieznanych wcześniej obiektów kosmicznych w pobliżu Ziemi nie jest jeszcze znany.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika ŚZWITT

22.04  >"Bawi" mnie ta waŚZa

22.04  >"Bawi" mnie ta waŚZa ślepota...Październik=10-tKA !!!Prawda? Znaczy,że bLIS...ko coraz bliRZej!Oglądali me filmiki na YT"o"wcu(D!ne:..."O"?Ne:?) TAM...TAM co drugie zdanie...TO???Ano TO zapowiedX...udeRZenia METEoRU!!!RY:TU!!!Krnąbrna...nieposłuŚZna ...wsi"O" niszcząca ludzKOŚĆ...zostanie POuczONA:że jeżEe:LI...stonoŚZ"O""wi...wciąż bedzie stawać OKOniemmm:NIE ZOSTANIE TU KAMIEŃ NA KAMIENIU!!!   wOLF mESSING ZA sTALINA: W 2017 r...pojawi się TEN...(10+KA!17!!!),który nas(WAS!)wszystkich OcALI!!!NOSSS                PAŹDZIERNIKIEM(10+KA!) 1997 r(sic=MOJEjkuQ:40 i 4 lecie!) dane b:ędzie KRÓLEWSKIM "O"LEJEM namaścić wybRAŃCA...?????????????????????????????????????????????????????????????Ps:          Ze mną nie nADA...ZAdzieraĆ...BO?BOsie(demx7!!!) sKOŃczy XLEe:!22.14/D.N.."O"!!! KOD!: j8LP...mówInf.wam TO cokolwiek?Wedy Słowiańskie:Przez 14 lat Wielki KAPŁAN będzie nauczał ...KAPŁANA LASU...Sie pracowało: 1973-1987!!!JaKO PO...leśNICzYyy yy...

Portret użytkownika &

Już jest naga. Już ją widzą,

Już jest naga. Już ją widzą, jej grzech (noszenie ludzkiego rodzaju) i wyniosłość.

Planeta która da zniszczyć wszystko dla jednego najgłupszego zwierzęcia.

Portret użytkownika keri

"Obiekty kosmiczne", tak jak

"Obiekty kosmiczne", tak jak jest napisane w ostatnim zdaniu w arcie, zdecydowanie bardziej pasują do opisu tych zdarzeń niż "asteroidy".

Nie ma wtedy fałszu Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tak myslałem! Czyli jak dotąd

Tak myslałem! Czyli jak dotąd... moja teoria jest prawdziwa... Obiekty poniżej 1/1000 000 średnicy Ziemi mogą nas siegnąć.. Im wieksze, tym prawdopodobienstwo impaktu mniejsze... Ochrania nas "wiatrak grawitacyjny" co 2 lata temu graficznie opracowałem i zamieściłem na ZnZ. lub IM... Smile - pozdrówko

Skomentuj