Bieg na banki na Cyprze, czy już czas wypłacać oszczędności?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Przyglądnijmy się dobrze temu, co dzieje się aktualnie na Cyprze, bo nas też to czeka. W myśl zasady, że nie ma takiej niegodziwości, na która w obliczu bankructwa nie zdecyduje się nawet najbardziej liberalny rząd, zaplanowano opodatkowanie oszczędności obywateli składowanych w bankach. Nic dziwnego, że ludzie w odpowiedzi chwycili za karty płatnicze i ruszyli na bankomaty opróżniając je doszczętnie w kilka godzin.

 

Opodatkowanie oszczędności podatkiem rzędu 7% lub 10% miało być elementem wymaganym przez UE, aby udzielić pomocy gospodarczej upadającemu Cyprowi. Jak wiadomo długo był to raj podatkowy z podatkiem CIT wielkości 10%. Ponieważ Cypr jest członkiem Unii Europejskiej i jest w strefie euro, jego bankructwo to kolejny cios dla Unii Europejskiej i projektu wspólnej waluty.

 

W środę przyszło poważne ostrzeżenie po tym, gdy agencja Standard & Poor's ostrzegła, że Cypr stoi przed: "materialnym ryzykiem" bankructwa z powodu rosnącego długu publicznego. Można tego uniknąć tylko, jeśli kraj otrzyma natychmiastową pomoc od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Mowa jest o kwocie 17 miliardów euro, czyli praktycznie tyle ile wynosi całe PKB Cypru.

 

W całej sprawie jest tez wątek rosyjski, bo tak jak w momencie upadku banków islandzkich oszczędności potracili Brytyjczycy tak w przypadku Cypru konta i firmy posiada tam bardzo wielu Rosjan. Cypr ma w związku z tym bliskie relacje z Rosją, która nawet wsparła ten kraj pożyczką w wielkości 2,5 miliarda euro. To jednak pozwoliło przetrwać tylko kilka miesięcy i jeszcze w grudniu zeszłego roku Cypr poprosił o kolejne 5 miliardów euro, ale bez rezultatu.

 

Trudno tak naprawdę oszacować, o jakich pieniądzach zaangażowanych na Cyprze mówimy, ale może to być około 25 miliardów euro lub więcej. Wszystko to wskazuje na skomplikowany kontekst bankructwa Cypru. Bez wątpienia ostatecznym ciosem dla tamtejszego sektora bankowego była restrukturyzacja długów greckich, czyli oddłużenie tego kraju odbyło się kosztem Cypru i to, co teraz się tam dzieje, z biegiem na banki włącznie może tylko pogorszyć sytuację.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika nowy

unia europejska jest jak

unia europejska jest jak odwrócona ręka Midasa. Czego się dotknie to zamienia się w gówno.

0
0
Portret użytkownika okrzemek

powtarzam:  jaki jest sens

powtarzam:  jaki jest sens trzymać w banku pieniądze skoro bank już dawno przestał dzielić się zyskiem i płaci śmieszne grosze odsetek? chcecie rozwalić system? wypłacajcie kasę i zamieniajcie na funty, euro, dolary, cokolwiek. nie trzymajcie gotówki na kontach i system upadnie. tylko tyle trzeba, ale jak to wyjaśnić milionom ludzi?
SKARPETA RZĄDZI! WSZYSCY DO SKARPETY!

0
0
Portret użytkownika edmar

"Nik nie karze nam

"Nik nie karze nam (przynajmniej na razie) trzymać naszego majątku pod postacią impulsów elektronicznycm" - no to spróbuj wypłacić lub wpłacić czy zapłacić za coś większą kwotą pieniędzy w gotówce. W minute zostaniesz wzienty pod lupę.
 

0
0

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika Adi.

Ktoś mógłby pomysleć, że

Ktoś mógłby pomysleć, że tylko w Polsce mamy problem nadmiernie rozdmuchanej bańki kredytowej. Sądzisz, że wymiana waluty na inną pomoże? W obliczu depresji gospodarczej, a nawet bankructw wielu krajów w małym odstępie czasowym wszystko się może rozdupcyć. Stałoby się już tak dawno gdyby na siłę nie wpompowano w rynek ogromnych ilości pieniążków.
A trzymanie w przysłowiowej skarpecie sprawi, że stracisz siłę nabywczą pieniądza. W gospodarce ilość pieniędzy się wciąż zwiększa (prawie wykładniczo) więc inflacja jest obecna na porządku dziennym i za 1000 pln, które postanowisz dziś zadekować w domu za rok będziesz miał niższą realną siłę nabycia, np kupisz mniejszą ilość jedzenia. Chociaż nominał banktnotów, które przechowujesz pozostanie niezmieniony.
W takiej sytuacji możesz zdywersyfikować ryzyko pomiędzy utratą części kapitału (inflacja) lub większości pieniędzy (niewypłacalność banków i bankructwo regionalnej strefy ekonomicznej). Możesz też zakupić twarde aktywa utrzymujące wartość nabywczą przez długi czas, np metale szlachtne, surowce, działki, nieruchomości o realnej, nie umownej wartości deweloperskiej.
Jeśli pieniądze nie są dziś wymieniane i nie mają parytetu w określonym aktywie, lecz są umową pomiędzy rządem, bankami i społeczeństwem to nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić ten stan rzeczy. Nik nie karze nam (przynajmniej na razie) trzymać naszego majątku pod postacią impulsów elektronicznycm i tu i ówdzie banknotów oficjalnie akredytowanych przez bank centralny.

0
0
Portret użytkownika gus

kolega okrzemek ma rację, ty

kolega okrzemek ma rację, ty uważasz że nic nie zmieni wypłata kasy do skarpety...
policz ile kosztuje ciebie posiadanie konta (obyś się nie zdziwił gdy dojdziesz do wniosku że tanio nie jest) a następnie przelicz do kwoty którą musisz mieć by ci się zwróciła sama inflacja, zakładając że karty, opłaty bezpośrednie, opłaty pośrednie, ubezpieczenia, średni koszt przelewu... zamknie się w rocznej kwocie 300zł to kwota którą musisz mieć na koncie by tylko być na bieżąco z roczną inflacją 2% to około 60tys. , jeżeli nie masz tyle to jesteś w plecy nie tylko inflację ale i poniesione opłaty....
myśl i licz a nie wierz ślepo jakiemuś buddyście, czy boskiemu Konradowi z głupawej reklamy dla idiotów...
odnośnie artykułu to NAPRAWDĘ WARTO GO PRZEMYŚLEĆ bo ja mam wrażenie, że na Cyprze właśnie prowadzą test na niewielkim państewku czego się spodziewać po innych państwach po wprowadzeniu (na razie) jednorazowego podatku od lokat, jak myślicie które kraje będą następne w kolejności?
na banki jest tylko 1 metoda - zabrać kapitał, nic więcej nie trzeba robić, obracanie barterem, alternatywnym pieniądzem jest nielegalna, ale nikt ci nie może zabronić trzymać własne pieniądze w domu - myśl, myśl, myśl.
ja gospodarki obserwuję od 1998roku od czasu kiedy dokonałem pierwszej transakcji na giełdzie, której uczestnikiem jestem do dnia dzisiejszego, różnie bywało ale wykresy jednak nie kłamią dają wczesny obraz sytuacji rynkowych i dają też sygnały z 6cio miesięcznym wyprzedzeniem, po tylu latach wiem że ten kryzys nie ma nic wspólnego z naturalnym cyklem rynkowym, ktoś nim manipuluje i to ostro... do tej pory naliczyłem się 3 przykryć dobrych sygnałów złymi i to w trybie NATYCHMIASTOWYM, w czasie który też nie był przypadkowy (okresy urlopowe i etc.), ci co grają wiedzą o czym piszę....

0
0
Portret użytkownika gus

heh w afekcie napisałem

heh w afekcie napisałem bzdurę, na koncie nonstop przez rok musiałoby być około 10tys, żeby oficjalna inflacja ich nie zżarła. Z tym że oficjalna inflacja a inflacja rzeczywista: żarcie, bidronka, prąd woda śmieci paliwo to na moją ocenę SPORO się mija z oficjalną. W sumie wystarczy zaglądnąć do portfela po wydatkach, kupujemy mniej i gorzej niż kiedyś - bo musimy, ale jeszcze nie tak dawno pamiętam że za 50zł mogłem zrobić wypasione zakupy na tydzień, dzisiaj trudno zrobić za tą kwotę dzienne zakupy... jeśli się mylę, poprawcie.
Sam "z musu" puściłem już w "długą" banki i karty, nie czuję uciążliwości aż tak jak by się zdawać mogło, najtrudniej było z kredytówką i paypalem ale spoko, da się deponować kasę i jest luz, z kont zostawiłem jedynie inteligo na wpływy i realną 1zł miesięczną opłatą z którą można się pogodzić, lista kodów jednorazowych też jest do przeżycia, najtrudniej było zrezygnować z "powiedzmy darmowego" mBanku, i tylko dlatego że było łatwo z ubezpieczeniami, szalę jednak przechylił BUDDA w ostatniej reklamie - taka hipokryzja niestety u mnie nie przechodzi, więc poszło... w pisdu, dużo wcześniej poszedł PKO SA, BGŻ i dawny Fortis. Nawet nie potrafię powiedzieć ile kasy zostało w kieszeni.
z banków najlepiej kiwnął mnie mBank, najpierw dając firmowy limit kredytowy na 50tys a potem w trakcie kryzysu ją odbierając (tak o1, bez zapowiedzi), położył mi jednoosobową firmę w 2mies na łopatki, a najdrożej kosztowało mnie przekroczenie limitu zadłużenia o niecałe 130zł w PKO SA - zapłaciłem za to nielegalne zadłużenie ponad 500zł, w fortisie nie zawahali się mnie okłamać byle bym spłacił linię kredytową.
Teraz wiem że naprawdę szkoda kasy na niepotrzebne abonamenty, dodam jeszcze że DUŻYM SZOKIEM było dla mnie to z jaką łatwością komornik debetował mi konto jak moja ex raz w 2009 nie dostała alimentów, to że komornik blokuje konto to powiedzmy normalne ale to że debetował je ponad limit - to było już groźne, wyjaśniłem sprawę z ex i egzekucja została wstrzymana, ale bank za debet ponad limit lichwę 24% skroił, nie ma się czym chwalić ale być może ktoś to przeczyta kto nie przeszedł takiej akcji i być może nie będzie musiał doświadczać tego na sobie a wyciągnie lekcję z mojego przypadku - pozdrawiam

0
0
Portret użytkownika Adi.

Nawet po odliczeniu tych

Nawet po odliczeniu tych kosztów roczny zysk na zwykłej lokacie wynosi ok 3%.
Karty debetowe darmowe, kredytowych nie biorę (nie ma idiotów), ubezpieczeń nie biorę i nie potrzebuję, opłat pośrednich i bezpośrednich nie mam (przelewy krajowe darmowe), są jednak opłaty bankomatowe (żeby skompensować regularne koszty wypłaty lokata musiałaby mieć co najmniej 2000 pln). Opłaty za przelewy międzynarodowe to ździerstwo, podobnie jak spread na walutach ale na to też się sposoby znajdują.
 
A wracając do Cypru to doszło tam do złodziejskiego procederu na masową skalę. Ograbili ludzi podobnie jak w czasach Lenina. Wtedy po domach łazili, dzisiaj już nie musieli nawet z biura wychodzić.
I to jest dobry argument przeciwko wycofaniu pieniędzy z banku. Z tym, że nie jestem zwolennikiem trzymania trzymania nietrwałych aktywów (waluty, obligacje, akcje), a już tym bardziej dużej gotówki w domu. Jak wcześniej napisałem wolę inne formy inwestowania.
 
Jedynym sposobem na system finansowy jest wypłata kasy i sprawdzenie puli. Z tym, że większość społeczeństwa musiałaby to zrobić. Okazałoby się, że 90% pieniążków nie da się wypłacić bo ich po prostu nie ma w systemie. Są pod postacią kredytów, ale na ich spłatę trzeba czekać latami. Nastąpiłoby wtedy bankructwo instytucji finansowych, bankierzy z politykami zostaliby zapewne wywiezieni na taczkach przez tłum, właściwie to też powinni zrobić Cypryjczycy. I nawet gdyby pierwsi szczęśliwcy podczas runu na banki wypłacili gotówkę, a niektórzy posiadali w skarpetach to wątpię czy jeszcze byłaby ona oficjalnym środkiem płatniczym i miałą jakąś wartość.

0
0
Portret użytkownika Adi.

Kolejny kraj pod kroplówką.

Kolejny kraj pod kroplówką. EU to chory twór a rak rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Truizmem jest twierdzenie, że do Polski prędzej czy późnie dotrą przerzuty, szczególnie gdy dyżurni lekarze kraju nie leczą a bardziej pogłębiają gospodarkę w nędzy.
Od Cypryjczyków pobrali haracz bo banki trafiłby szlag i nie jest to niespodzianką. To już następny przykład ratowania molochów finansowych, które bogacą się dzięki złodziejskiemu systemowi finansowemu. Można by się zapytać, że skoro pożyczają pieniążki, które nie są ich własnością, to dlaczego klienci (a nawet większość obywateli) później mają płacić ze swoich oszczędności by naprawić sytuację?
 
Pożyczanie pieniędzy swoich klientów idzie bez przeszkód i osiągnęło bezprecedensową skalę. Dzisiaj ilość gotówki w systemie globalnym nie przekracza 10% (stosunek pieniądza M0 do M3), reszta to długi i te pieniążki trzeba będzie kiedyś spłacić. W innym przypadku banki zbankrutują jak miały to zrobić na ogromną skalę w 2008 roku gdy recesja odcisnęła swoje piętno. "Miały zrobić", ale dobroduszne rządy uratowały ich przed zgubnym losem podzielenia ulicznych żebraków. Czy to udzielając im pożyczek oprocentowanych poniżej inflacji na 1%, czy jak to ma miejsce w tym przypadku, zwyczajnie pozwalając pobrać środki z kont bankowych by zasilić finansową kroplówkę.
 
Jedynym co mnie dziwi jest fakt ignorowania przez ludzi permanentnego ograbiania ich majątków przez banki, a także wytransferowywanie kapitału za granicę przez korporacyjne działalnia globalistyczne (ale to już inna para kaloszy). Nie wiem czy jest spowodowane gólną wiara, że tak musi być i nic na to nie poradzimy, albo niewiedzą, albo czymś innym co usypia czujność i odwagę obywateli.

0
0
Portret użytkownika nowy

KACZYŃSKI NIE MIAŁ KONTA W

KACZYŃSKI NIE MIAŁ KONTA W BANKU bo był mądrym człowiekem. Ja na koncie mam "0" albo debet. I jeszcze na tym zarabiam, bo obracam pieniędzmi wziętymi z debetu.
Banki i rząd to śmiertelni wrogowie społeczeństw.

0
0
Portret użytkownika mm

Ciekawe, że najwięcej kont z

Ciekawe, że najwięcej kont z obcokrajowców mają na Cyprze Rosjanie, a jakieś 2 tyg, temu Putin zabronił urzędnikom mieć konta zagraniczne - czyżby mała zmowa UE-Rosja?
Ręka ręke myje....
Jesteśmy już pod totalną kontrolą!!!!!

0
0
Portret użytkownika SurvivorMan

Marzy mi się światowy, masowy

Marzy mi się światowy, masowy bieg na banki... To chyba jedyny sposób, aby "skrócić o głowę" tych żerujących na ludzkiej biedzie złodziei! Pożycz tysiąc, oddaj dwa... TFFUU!!!

0
0

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika okrzemek

chyba raczej: pożycz 200 tys.

chyba raczej: pożycz 200 tys. na mieszkanie w wielkiej płycie warte góra 60-70 tys. i całe życie zasuwaj na odsetki oddając łącznie 400 tys. a gdy już będziesz umierał mieszkanie się rozsypie i straci 75% wartości, więc nic nie przekażesz swoim dzieciom.
tak wyglądają realia - syjonistyczna lichwa.

0
0
Portret użytkownika boczek

W Europie byloby wporzadku,a

W Europie byloby wporzadku,a ze wzieli ciapatych ,co tylko na socialach siedza, rodza jak szcury , i nic z siebie nie daja, to i system upada 
 

0
0
Portret użytkownika okrzemek

zauważcie coś: bank który

zauważcie coś: bank który odprowadza w waszym imieniu podatek belki automatycznie raportuje do systemu fiskalnego ile macie oszczędności w danym momencie i co trzymacie na koncie...
bardzo proste to jest bo skoro podatek belki to stały procent to wiedząc ile kasy bank wpłacił w imieniu Kowalskiego nie trudno rozwinąć tę wpłaconą kwotę do wymiarów sumy zgromadzonej na koncie. i w ten prosty sposób US wie ile kto ma pieniędzy... a jak ktoś ma za dużo to dokładnie się przyjrzą skąd ta kasa wpływa i dokąd wypływa...
radzę wam: nie trzymajcie kasy w banku!

0
0
Portret użytkownika papin

Jak będzie ? To proste jak

Jak będzie ?
To proste jak drut.
Bogatym dobrze, średniakom źle a biednym... jakby to delikatnie powiedzieć ?... biedni wyzdychają i po problemie.

0
0
Portret użytkownika leo

Co do trzymania pieniędzy w

Co do trzymania pieniędzy w banku to teraz nawet nie wiesz kiedy  komornik wejdzie do banku i ci wyczysci wszystko, jak to ma miejsce. Mało to niby pomyłek się słyszy i co państwo z tym robi nic , bo najlepiej złupic tego najbiednieszego na 2 , 3 tysiące  , a potem to on nie pójdzie do sądu a jak pójdzie to kilka lat o te grosze będzie walczyć.  Wiecie jak słysze w różnych mediach wypowiedzi polityków i nie tylko którzy mówią " ŻE ŻYJEMY W PAŃSTWIE PRAWA" to mi się  żygać chce pytam sie jakiego prawa chyba takiego rodem z dzikiego zachodu.

0
0
Portret użytkownika kdbj

Oto mój, niei100tny, bo

Oto mój, niei100tny, bo jestem polakiem (czyli NIKIM), komentarz: jeśli coś takiego zdarzy się u nas, to ja nie rzucę się do bankomatu po moje oszczędności, bo ich po prostu, po 15 latach pracy w tym kraju, nie mam, heehee. A co do chipowania ludzkości: jestem bardziej, niż pewien, że większość ludzi bez problemu na to przystanie, jeśli, do cholery, będą godziwie zarabiać, i faktycznie będą mieli te bądź co bądź, bezgotówkowe, ale zawsze - oszczędności. W dupie mam tą gadkę o ograniczeniu wolności - wolności i tak na tej planecie nie ma, dajcie ludziom godziwie żyć. A tak, to na jaki ch mi te karty bankomatowe, RFID, chipy i inny szajs, skoro służą nie mi, ale zwyrodniałym bankom i władcom tego sprostytuowanego "kraju". Tyle.

0
0
Portret użytkownika watch dean clifford on youtube

widzisz kolego, pozwol sobie

widzisz kolego, pozwol sobie pomyslec przez chwile...skoro tyrasz tu, dostajesz gotowe i nic nie masz po tylu latach, czemu przyszedl ci do glowy pomysl  ze jak wprowadza bezgotowkowe zycie to nagle bedziesz mial tych kredytow wiecej niz masz teraz kasy hm? otoz nie bedziesz mial, bedziesz goly tak jak teraz jestes, tylko z jednym wyjatkiem, reszta twoich zaskorniakow moze zniknac w mgnieniu oka, jak np.sie spoznisz z mandatem, rachunkiem za prad, badz zapomnisz zaglosowac na kolesia ktorego ci wskazuja "rzadzacy".
rozumiem twoje wku...nie ale pedzimy z gorki na leb, i zamykanie oczu w nadziei na cud nic nie pomoze niestety. 
dopoki polacy nie wezma za siebie odpowiedzialnosci, dopoty beda jeb....ni w przyslowiowa d...e i tyle, chcesz cos zmienic na lepsze-spojrz w lustro najpierw i zacznij od swojego podworka...
pozdrowionka

0
0
Portret użytkownika SurvivorMan

Problem w tym, że wszczepiony

Problem w tym, że wszczepiony pod skórę RFID nie ma jedynie zastąpić karty bankomatowej, żeby masie ludzkiej łatwiej  było za wszystko płacić... RFID, będzie też Twoim dowodem osobistym, książeczką ubezpieczeniową, GPS-em i Bóg jeden wie czym jeszcze... Nawet jak się pójdziesz wysrać, to Twoja misja w kiblu odbije się echem w systemie...  A jeśli chodzi o wolność... To można jedynie jej zaznać w dziczy... W brudnym i brutalnym cywilizowanym świecie, nie ma szans...

0
0

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika edmar

Dobry pomysł z tym kiblem

Dobry pomysł z tym kiblem przynajmniej za ścieki można będzie sprawiedliwiej naliczać opłaty.

0
0

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika SurvivorMan

hehe... w sumie tak... ale do

hehe... w sumie tak... ale do czasu aż nie dopadnie Cię sraczka... Wtedy masz przesrane zarówno dosłownie, jak i finansowo;-)

0
0

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Srutututu

W koncu nie kumam, zgadzasz

W koncu nie kumam, zgadzasz sie na czipowanie w zamian za moznosc odlozenia paru groszy?
No to, Panie prezesie zadanie wykonane.

0
0
Portret użytkownika ben

Dobrze że mamy jeszcze

Dobrze że mamy jeszcze gotówkę to tak do ludzi którzy uwarzają że to miniona epoka karty chipowe chipy podskórne totalna kontrola nad społeczeństwem nawet nie bedzie co wypłacić bo nie bedzie bankomatów.Najgorsze jest to że ludzie którzy doprowadzają kraj do upadku są bezkarni mają garstkę fanatyków i ich poklask.Unia europejska czyt..Rockefellerowie Rothschildowie  i ich poplecznicy to ludzie którym zawsze będzie mało .Tak naprawdę to nie ich wina oni to mają we krwi!!!!!

0
0
Portret użytkownika raqq

No to się ruskie lekko

No to się ruskie lekko wk..wią. Chyba, że grubasy dostali wcześniej cynk i wyczyścili już swoje konta.
Zapowiada się ciekawy początek tygodnia.
Zastanawiam się tylko, czy to nie jest fragment większego planu.

0
0
Portret użytkownika P.J

Wracajac do tematu i kolegi

Wracajac do tematu i kolegi wypowiadającego się z początku. 
Polacy od dawna sa opodatkowani tzw. podatkiem Belki, który to zabiera nam z kieszeni z naszych odsetek az 19% dochodu. Przy tym 7-10% na Cyprze to nic, ale Polacy posłusznie jak zawsze się na takie łupienie zgodzili, które notabene było tylko tymczasowe a stało się długofalowe Smile
Rząd Tuska tylko wbija nam gwoździe do trumny, bo jest to rząd złodziei, oszustów i zdrajców, którzy dawno sprzedali Polskę. Kaczyńscy walczyli o Polskę, ale wtedy nikt nas nie lubił, teraz za to tak jak się UE i Rosje po d... całuje....

0
0
Portret użytkownika Kriscypr

Czy nie widzisz różnicy

Czy nie widzisz różnicy pomiędzy 19% podatku od DOCHODU a zajumaniem ludziom 7-10% z tego co mają na koncie ????

0
0
Portret użytkownika Anarchiusz

Podawanie takich wiadomosci

Podawanie takich wiadomosci (i wprowadzanie takich podatków itp) ma na celu zmuszenie ludzi do wypłacania przez  pieniędzy i osłabianie/bankrupcje banków Znamy to z historii rokefelerowie, bank centralny USA , wielki kryzys.

0
0

Strony

Skomentuj