Bail in - uporządkowana likwidacja banków

Kategorie: 

Depositphotos

W ostatnim wywiadzie dla NTV wspomniałem, iż Komisja Europejska dała 11 krajom UE, m.in. Polsce dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy związanej z Bail-In. Chodzi o tzw. „Restrukturyzację oraz uporządkowaną likwidację banków”. Tego czy polski rząd dostosuje się do dyrektywy jeszcze nie wiadomo. Zapewne pod groźbą ogromnych kar zmiany zostaną wprowadzone, co niewątpliwie powinniśmy monitorować.

 

Dla przypomnienia: Depozyt bankowy to kwota pieniężna, którą klient indywidualny lub firma powierza bankowi na pewien czas - nieoznaczony (konto oszczędnościowe) lub oznaczony (lokata terminowa). Aby wyjaśnić sytuację opiszę Wam, jakie zmiany wymusza wspomniana dyrektywa:

 

a) Jeżeli wskaźnik wypłacalności w którymkolwiek z banków spadnie poniżej bezpiecznego progu, bank będzie musiał przedstawić program naprawczy zatwierdzany najprawdopodobniej przez KNF lub NBP. Instytucja nadzoru albo przyjmie plan albo nakaże zmiany w strukturze aktywów banku. Może być to np. sprzedaż części kredytów innym instytucjom lub pozbycie się pewnej grupy aktywów aby zwiększyć bazę kapitałową. Innym źródłem pozyskania kapitału może być np. emisja akcji, czyli uszczuplenie kapitału dotychczasowych akcjonariuszy.

 

b) Jeżeli rozwiązania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów organa nadzoru mogą odwołać zarząd czy radę nadzorczą, po czym przejść do tzw. restrukturyzacji. Zagrożona instytucja zostanie podzielona na części. Część aktywów może być przejęta przez inne banki lub przez instytucje rządowe. Zapewne chodzi o to aby potencjalne straty przenieść na barki społeczeństwa (nacjonalizacja złych długów), podczas gdy wartościowa część zostanie przejęta przez silniejszą instytucję zwiększając jej udział w rynku. 

 

c) Jeżeli restrukturyzacja nadal nie przyniesie oczekiwanych rezultatów upadający bank będzie mógł przejąć część depozytów bankowych, ale tylko powyżej równowartości 100 tys. EUR. Bank centralny nie będzie mógł udzielić upadającej instytucji pomocy na preferencyjnych warunkach. Jeżeli mimo wszelkich zabiegów nie wystarczy środków aby wypłacić gwarantowane depozyty (do 100.000 EUR), na instytucje finansowe działające w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zostanie nałożona jednorazowa opłata w wysokości nie większej niż równowartość 3-letniej składki. Dochodzimy zatem do sytuacji, w której konserwatywne i bezpieczne instytucje muszą zrzucać się na ratowanie instytucji działających dużo ryzykowniej.

 

d) Transfery kapitałowe.

Po wprowadzeniu dyrektywy KNF praktycznie straci możliwość blokowania transferów kapitału z polskich banków do spółek matek zagrożonych bankructwem. Polskie banki na razie są w dobrej kondycji, czego absolutnie nie można powiedzieć o ich zagranicznych właścicielach.

Poniżej zamieszczam tabelę polskich banków oraz ich zagranicznych właścicieli. Instytucje o najwyższym poziomie ryzyka zaznaczyłem kolorem czerwonym.

 

Mimo iż kondycja Pekao, BZWBK, Millenium czy BPH jest relatywnie dobra, to w myśl nowego ustawodawstwa każdy z tych banków będzie mógł zostać w krótkim czasie wydrenowany z gotówki w imię ratowania centralni. KNF nie będzie miał narzędzi aby taki transfer zablokować tak długo, jak polskie banki będą spełniały wymogi kapitałowe.

Generalnie, jeżeli zastanawiacie się czy Wasze pieniądze ulokowaliście w dobrym miejscu zapoznajcie się z artykułem sprzed kilku miesięcy:

 

e) Ochrona Europejskiego Banku Centralnego.


Do tej pory, gdy banki z południa Europy miały problem z płynnością zaciągały kredyt w banku centralnym lub odsprzedawały mu w cenie nominalnej bezwartościowe aktywa (niespłacalne kredyty lub śmieciowe obligacje). Dzięki temu EBC przejmował zobowiązania banków komercyjnych, co z kolei dawało czytelny sygnał - prowadźcie ryzykowną politykę, bo i tak Was wyratujemy. Obecne zmiany mają na celu oczyszczenie sytuacji. Z drugiej strony, kondycja EBC może być na tyle zła, że nie jest on w stanie przejąć więcej toksycznych aktywów. 


f) Przekazanie Brukseli resztek suwerenności.

Jeszcze do niedawna nadzór nad krajowym system bankowym sprawował KNF. Mimo iż można zarzucić mu wiele błędów, to nasz system na tle innych krajów jest naprawdę w niezłej kondycji. Godząc się na wprowadzenie dyrektywy przekazujemy nadzór nad naszym systemem bankowym w ręce instytucji, które absolutnie nie są w stanie podnieść poziomu bezpieczeństwa. Chodzi wyłącznie o zwiększenie poziomu centralizacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji.


Podsumowanie.

Wprowadzenie dyrektywy, na którą tak silnie naciska Komisja Europejska nie ma nic wspólnego z podniesieniem bezpieczeństwa w systemie bankowym, a przynajmniej nie w Polsce. Pozwala ona bowiem na szybkie wydrenowanie krajowych banków z kapitału, byleby tylko nie dopuścić do upadku któregokolwiek z ważniejszych instytucji finansowych. 

Poważnym problemem jest także oddanie nadzoru nad bankami w ręce skorumpowanych biurokratów z Brukseli. Zgodnie z nowym prawem, jeżeli lokalny bank wpadnie w problemy, to unijny nadzór może odwołać zarząd oraz nakazać sprzedaż wartościowych aktywów innej grupie bankowej, co z kolei zwiększy konsolidację w systemie. Mniejsza ilość banków mających jednocześnie duży udział znacznie podnosi ryzyko systemowe. Jeżeli chodzi o strukturę systemu bankowego w Europie, to niestety zmierzamy w kierunku nakreślonym przez USA, gdzie 5 największych banków ma 80% udział w rynku.

Na koniec chcę się odnieść do samej gwarancji 100.000 euro. Załóżmy, że upada średniej wielkości bank na południu Europy. Jego zarząd ma wybór: wystawić na sprzedaż polski oddział lub wydrenować go z gotówki. Wybiera opcję drugą, gdyż na rynkach panuje strach i każdy bank trzyma gotówkę obawiając się eskalacji własnych problemów.

Polski bank pozbawiony kapitału przestaje spełniać wymogi postawione przez UE i musi w tempie ekspresowym przedstawić plan naprawczy. Aby zebrać kapitał wystawia część aktywów na sprzedaż oraz podnosi oprocentowanie lokat. Na rynek przedostają się informacje o jego problemach, co przekłada się na paniczną ucieczkę depozytów. Bank stoi na skraju bankructwa. Oddziały zostają tymczasowo zamknięte. Zarząd zostaje odwołany i zastąpiony technokratami z UE. Pozostałe depozyty zostają zamrożone. Nikt nie wspomina o bankructwie, mamy proces restrukturyzacji. Dochodowa część banku zostaje sprzedana za bezcen dużej grupie kapitałowej. Kapitał banku nie wystarcza na pokrycie wszystkich depozytów.

Pytanie czy resztki banku zostaną sprzedane instytucji ze 100% udziałem skarbu państwa, który pokryje straty / depozyty (do 100.000 EUR), czy podobnie jak na Cyprze rząd jednostronnie wycofa się z gwarancji wszelkich depozytów? Ostatecznie coraz częściej w Europie zmienia się prawo w taki sposób aby obowiązywało z datą wsteczną. 

Wiele razy już to powtarzałem i zrobię to po raz kolejny. W sytuacji, w której depozyty praktycznie nic nie płacą, nie ma absolutnie sensu trzymanie w bankach środków większych niż niezbędne na bieżące wydatki. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której nowe ustawodawstwo pozwala na przeniesienie problemów zachodnich banków na nasz rynek.

 

Trader21

Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika dąb

A nie dziwi was , że PZU

A nie dziwi was , że PZU kupuje alior , raiffeisen , bph ?  Mnie zdziwiło to jak to w mediach zaczęto mówic o renacjonalizacji banków . A to okazuje się , że to UE ratuje swoich bankierów za pieniądze biednego kraju. Sprzedajiśmy za bezcen nasze konta bankowe a teraz odkupimy je po cenach rynkowych - brawo Tusk i PO i przede wszystkim Balcerowicz i Lewandowski którzy sprzedali banki . Dorzucę jeszcze , że Kopacz mówi że PIS nie ma pokrycia na obietnice i straszy przedsiębiorców że z nich ściągnie dodatkowe podatki, a PO w tym czasie zwolniła z VAT sektor hutniczy , Miedź Polską i inne zachodnie firmy a przecież i Gazeta Wyborcza też dostała ulgę podatkową. 

Portret użytkownika Stanlej

To już się dzieje np mBank

To już się dzieje np mBank został już "wchłoniety" przez Alior Bank.Niemcy sprzedali bank do Luksemburga.A jak widać z tabeli Polskich banków w Polsce nie ma ALE informacje o obywatelach RP posiadają bardzo dokladną tworząc bazy danych i wimieniając się nimi pomiędzy sobą.Jesteśmy w ten sposób inwigilowani na niespotykaną skalę przez obce >zaznaczam< obce konsorcja.Mają one generalny wpływ na rozwuj naszego kraju poprzez odpowiednich kacyków rządzących naszym krajem.Tak że nich nik nawet nie marzy że w POLSCE będzie się żyło dostatnio gdyż było by to nie na rękę finansjerze .Wiadomo że społeczeństwo które wiąże ledwie koniec z końcem jest podatne na wszelkiego rodzaju operacje finansowe i będzie pokornie zadłużało się .Z tąd te korporacje finansowe czerpią zyski i wyprowadzają je z Polski ,a są to miliardy złotych.

Portret użytkownika aron jasnowidz-diagnosta

pobudka dla wszyskich ,nie ma

pobudka dla wszyskich ,nie ma pieniędzy więc pytanie jak to co sie dzieje ,bedzie na ustach wszystkich ,odpowiedź nie słuchałes jak pisali i mówili o resecie i kradziezy pieniedzy aby utrzymać ten absurdalny sysytem i wprowadzić nwo ? przecież wszyscy o tym piszą i mówią ,więc możęsz miec pretensje tylko do siebie że nie chciało ci się sluchać i wierzyć że tak będzie .I tak pobudka otworzy oczy milionom ludzi ale lepsze to niż wojna .Oczywiście mozna unkinąc i takiej sytuacji kiedy zrozumiemy że należy zabrac wszystko z banku i im więcej osób tak zrobi tym szybciej to się rozsypie ,wprowadza wirutalną walute którą bedzie mozna wyłączyć i zresetowac caly sysytem ,piekne czasy nadchodzą dla tych co je rozumieją ,dla tych którzy wybrali pieniadz i inwestowanie czeka nauczka wartości ale o tym juz pisałem .

Portret użytkownika Dr Piotr

Aron, chyba nie ogarniasz do

Aron, chyba nie ogarniasz do końca sytuacji...jeśli wprowadzą elektroniczny pieniądz i zakażą używania papierowego, to co Ci z tego, że wybrałeś swoje pieniądze z banku?! Będziesz musiał je wpłacić spowrotem, by stały się elektroniczne, a jak nie wpłacisz, to po jakimś czasie będą Ci służyć jakoi papier toaletowy, a Ty będzeisz biedakiem. To co wybrałeśwydasz, a potem co? Od tego nie ma ucieczki niestety, a najgorsze jest to, że po przejściu na elektroniczny pieniądz już nic sobie nie wybierzesz i nie wypłacisz z banku żeby mu zrobić na złość...koniec z runem na bank raz na zawsze.
Jedynymi wygranymi wśród nas będą Ci, którzy teraz kupią coś wartościowego i w ten sposób zabezpieczą swój pieniądz na jakiś czas. Ale to też niewielka pociecha, bo przy sprzedaży i tak będziesz zmuszony stać się niewolnikiem tego systemu.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, że barterem nie wszystko załatwią i nie wszystko już będzie się dało kupić w szarej strefie. Prosty przykład...spróbój kupić sobie jakieś nielegalne używki, jak i czym zapłacisz "dostawcy"? Smile
Jak nas system teraz weźmie za mordę, to rozprawią się nawet z alternatywnymi pieniędzmi zakazując ich po prostu jakimiś chorymi paragrafami i ustawami.
Nadchodzą naprawdę ciężkie czasy, a ludzie śpią i nie czują powagi sytuacji w jakiej sięznajdą i to już w ciągu kilku najbliższych lat.

Portret użytkownika aron jasnowidz-diagnosta

witaj przecież od roku pisze

witaj przecież od roku pisze ze tak bedzei i od 1,5roku pisze ze jedyną wartością bedzie jedzenie ,jak juz wprowadza walute i beda zabierac gotówke  z rynku potwierdza znów to co piszemy a tym samym spowodują zę jedyna waluta wtedy kiedyz zpaknuje chaos ,bedzie to co masz w lodówce i w spiżarnii.Pyta mnie wielo osób o inwestowanie w złoto i teraz absurd tego polega na tym ze złotem sie nie najesz ,nawet jezeli zabraknie jedzenia w sklepach podczas katastrofalnej zimy ,czy powodzi to dajac komus złota za bochenk chleba dla rodziny on z pazernosci mzoe ją przyjac albo nie ,bo co mu da to ze bedzie mial złoto w keiszeni kiedy za chwile nie ebdzie mial pozywienia ? wlasnie na tym polega zrozumienie upadku systemu ,ze kiedy zetniemy ostatnie drzewo ,kiedy zjemy ostatnia rosline i zwierze  i wypijemy ostatnie zódło wody wtedy ludzie zrozumieją że pieniedzmi sie nie najedza .Kazdy kto widzi co sie dzieje powoli zabepiecza sie ale nie finansowo ale towarowo ,w akzdej rpzepowiedni pisze o tychczasach i w akzdej jest to samo powiedziane ze pieniadz upadnie a jedyną wartoscia bedzie to co jest wam potrzebne do zycia czyli jedzenie i ja powoli magazynuje sobie zywnosc a poniewaz mieszkam na wsi jest mi latwiej .madry Polak po szkodzie ,czas aby widzac co sie dziej każdy z nas był mądry przed szkodą którą szykują nam panujący ,na anomlaie pogodowe mamy wplyw ale ludzie o tym jeszcze nie wiedza lub zwyczajnie nie wierza w to że swoimi myslami moga zmienic wszystko ,swoją wiara budują bezpieczną przestrzeń a swoimi uczynkami zabezpieczaja sie na trudny okres ,tylko ile słucha  a ile ignoruje ?,Evan wszechmoigacy pokazał to pieknie ,wiecej bylo tych przed arką niz tych na arce i terez ta komedia jest idealnym odzwierciedelniem naszych czasów.Jedni buduja arkę czyli swoją bezpeiczną przestrzeń a inni smieją sie z tego i drwią ,tylko szkoda że nie pomyślą ze gdyby nic nie miało sie zdarzyć to nikt z osób nie budował by arki ,jasnowidze nie mówili by wspolnie jednym głosem ,ksiegi nie pisaly by o tych wydarzeniach ,a śwaidomośc ludzi była by taka jak wczesniej .

Skomentuj