Asteroida 2013 TX68, o niepewnej orbicie, szczęśliwie ominęła Ziemię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o asteroidzie 2013 TX68, której niepewna orbita zagroziła nawet zderzeniem z Ziemią. Naukowcy byli bardzo niepewni co do odległości w jakiej obiekt ten minie naszą planetę. Rozpiętość dystansu określano w zakresie od kilkunastu tysięcy do kilku milionów kilometrów. Ostatecznie asteroida 2013 TX68, przeszła wczoraj o 13:42 czasu UTC, w odległości 4 milionów kilometrów od naszej planety.

 

Dokładna odległość w jakiej ta trzydziestometrowa kosmiczna skała znalazło się najbliżej Ziemi to 4 092 497 km. Jest to mniej więcej dziesięć razy dalej niż średnia odległość do Księżyca, więc na skalę kosmiczną to bardzo blisko, jednak znacznie dalej niż odległość na jakiej operują satelity geostacjonarne, a przelot w tamtej okolicy wcześniej przewidywano.

 

Niepewność odnośnie tego ciała niebieskiego polegała na tym, że na podstawie ubogich danych obserwacyjnych udało się wyznaczyć kilka skrajnie różnych orbit, po których może się poruszać to ciało niebieskie. Ten bliski przelot dostarczył jednak kolejnych cennych danych, które pozwolą w przyszłości na lepsze przewidywanie zachowania tego ciała niebieskiego w przyszłości.

Asteroida 2013 TX68 wzbudziła wielkie zainteresowanie zwolenników teorii spiskowych. Podejrzewano, że dojdzie do kolizji z Ziemią, wskazywano na niedawną wielką eksplozję meteoru nad południowym Atlantykiem i spodziewano się "atrakcji" podobnych do tego, które zanotowano 3 lata temu nad Czelabińskiem w Rosji.

 

Następna ryzykowna data jeśli chodzi o 2013 TX68 nastąpi 28 września 2017 roku, ale naukowcy uważają, że szansa na kolizję z Ziemią wynosi jak 1 do 250 milionów. Trzeba jednak pamiętać, że takie obiekty potrafią wchodzić w interakcje z innymi silnymi źródłami grawitacji, co zmienia ich orbity.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika keri

Miliardy z pieniędzy

Miliardy z pieniędzy podatników idą na programy kosmiczne, badania kosmiczne, instytuty astronomiczne, które jedyne co robią, to sieją ciemnotę, aby jak najdłużej utrzymać dojenie.
Na dowód swych osiągnięć i sukcesów podrzucają grafiki i animacje komputerowe oraz jakieś idiotyzmy o zderzeniach czarnych dziur.
Wszechświat wygląda zupełnie inaczej.
Jego prawdziwa struktura jest dowodem na istnienie Stwórcy Wszechświata i tego, że ludzie nie są pyłem kosmicznym, lecz potężnymi istotami zawierającymi cząstkę Stwórcy.
Wiedza o tym zupełnie zmienia człowieka i jego systemy wartości.

0
0
Portret użytkownika japycz

A w australi chodza do gory

A w australi chodza do gory nogami.

Jak mialem 5 lat to pani wychowawczyni powiedziala mi to w przedszkolu wiec to musi byc prawda. Potem dodala ze jak bede grzeczny to sw mikolaj cos mi przyniesie...

0
0
Portret użytkownika marian niechciechuj

Litości!Wybaczcie mnie

Litości!Wybaczcie mnie niedouczonemu!Sądziłem że Ziemia obraca się względem własnej osi,a krąży wokół Słońca.Cóż niektórzy jak widać mają inne hipotezy.Ale zgadzam się ,tego ze się obraca wokół Słońca nikt nie udowodnił

0
0
Portret użytkownika eva11

obracajac sie krazy wg

obracajac sie krazy wg nauki!
po co wyszukiwac powodow do nabijania sie z ludzi?
 

0
0
Portret użytkownika OgnistyOko

A ja wam powiem ze za kilka

A ja wam powiem ze za kilka dni w południe wpadnie na jakis duzym miescie w USA meteoryt wielkosci  slonia i zgina ok 100 osob . I tego meteorytu  naukowcy zobacza dopiero jak ....uderza w budynek . I bedzie ten skala  bogata w surowce jak złoto  i srebro.

0
0
Portret użytkownika marian niechciechuj

A oglądałeś Milczenie

A oglądałeś Milczenie owiec?Dużo mówiący tytuł..Baranów też dotyczy.Życzę poczucia humoru.

0
0
Portret użytkownika tubylec

Ta asteroida miała tak

Ta asteroida miała tak niepewną trajektorię że nie wiadomo czy nie zawróci hehe.

0
0
Portret użytkownika marian niechciechuj

Jestem w stanie udowodnić że

Jestem w stanie udowodnić że to ziemia minęła asteroidę o włos,a nie odwrotnie.Kto nie wierzy mnie - nie uwierzyłby też Kopernikowi!I gdzie byśmy wtedy byli.

0
0
Portret użytkownika ziom1

Kolega ma troche racji.Nasz

Kolega ma troche racji.Nasz układ sloneczny porusza sie spiralnie po galaktyce,ale to nie oznacza ze asteroidy stoja w miejscu.;)

0
0
Portret użytkownika keri

Czytałeś dzieło Kopernika?

Czytałeś dzieło Kopernika? Przeczytaj i nie ośmieszaj się. Kopernik niczego nie udowodnił, przedstawił tylko hipotezę znaną od stuleci.
Nie ma ani jednego dowodu, ze Ziemia obraca się wokół Słońca.

0
0

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Portret użytkownika Darth Coder

100% racji! Nie ma ani

100% racji! Nie ma ani jednego dowodu, ze Ziemia obraca się wokół Słońca. Mamy natomiast setki dowodów na to, że Ziemia wokół Słońca krąży.

0
0
Portret użytkownika eva11

ponoc krazy i obraca sie,wiec

ponoc krazy i obraca sie,wiec chyba twoja ironia nie na miejscu?
ale i na jedno i dgrugie dowodow brak!

0
0

Strony

Skomentuj