Antarktyczna góra lodowa wypływa na Ocean Południowy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Olbrzymia góra lodowa A-68 oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsena w lipcu 2017 roku i jak wskazują zdjęcia satelitarne wypływa na Morze Weddella, będące częścią Oceanu Południowego. Góra lodowa posiada powierzchnię prawie 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Eksperci uważają, że blok o masie biliona ton będzie dryfował wzdłuż brzegu lodowca, aż dotrze do Antarktycznego Prądu okołobiegunowego – największego i zarazem bardzo burzliwego systemu prądów obiegającego kulę ziemską.

 

Jeśli przewidywania badaczy okażą się słuszne, na południowy Atlantyk przedostanie się jedna z największych na świecie gór lodowych. Póki co A-68 pływa blisko swojego macierzystego lodowca, jednak z czasem nastąpi nieuchronne całkowite rozdzielenie. Możliwe jest także to, że gigantyczna góra lodowa zakotwiczy się w płytkiej wodzie i stanie się lodową wyspą.

 

A-68 stale monitorują satelity radarowe, takie jak europejska sonda kosmiczna Sentinel-1 z unikalną zdolnością do rejestrowania zmian w ograniczonej widoczności. Dłuższe dni na Antarktyce umożliwiają korzystanie z satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości.

Źródło: Copernicus Sentinel Data (2017)

Społeczność naukowa jest obecnie podzielona - czy podział lodowca wynika ze zmian klimatycznych, czy też jest to naturalne zjawisko? Niektórzy badacze twierdzą, że pęknięcia powstały w listopadzie 2016 roku, a inni uważają, że nastąpiły one już dziesięć lat temu.

Źródło: Deimos Imaging/Urthecast

Gdy góra lodowa A-68 odłączy się całkowicie od lodowca, nastąpi odkrycie dna morskiego, które pozostawało przykryte prawdopodobnie przez ostatnie 120 tysięcy lat. Lodowiec uzyskał już status chroniony, dzięki czemu ograniczono połowy w jego okolicy do minimum na co najmniej dwa lata, zaś naukowcy otrzymali lepszy dostęp do tego regionu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Przepraszam, ale co to jest

Przepraszam, ale co to jest Ocean Południowy? Na Ziemi są 4 oceany z tego co mi wiadomo: Spokojny (Pacyfik), Indyjski, Atlantyczny i Arktyczny. Ta góra lodowa mogła wpłynąć na POŁUDNIOWĄ CZĘŚĆ któregoś z oceanów.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika mroczny76

Czemu ludzie nie moga

Czemu ludzie nie moga zrozumiec ze to sie dzieje cyklicznie od milionów lat .Kiedyś to nawet lodowiec doszedł do Karpat (zlodowacenie karpackie ) ,a podczas ostatniego to na kaszubach było 2km lodu. Lepiej martwmy sie o to że ciepłe czasy sie powoli kończą i w niedalekiej przyszłosci lodowce powróca do Europy

Portret użytkownika Anioł Prawdy

a tu jest odpowiedź dla

a tu jest odpowiedź dla myślacych czemu tak bardzo się to wszystko tam rozmraża - HOT PARTICLE gorące cząstki wyprodukowane przez stopione paliwo w Japonii rozprzestrzeniły się deszczami i opadami jak śnieg na całym globie. Energia w tych cząstkach nigdy nie wygasnie i będzie strzelać swoją energią setki tysięcy lat https://www.youtube.com/watch?v=bXzt0-YCEIg

Portret użytkownika dd

Na pewno będzie na tym można

Na pewno będzie na tym można zrobić niezły biznes.

Albo sprzedając zmarzlinę jako genialną wodę do picia o cudownych właściwościach albo robiąc miejsce wypoczynku zimowego.

Portret użytkownika df

NIE jest podzielona

NIE jest podzielona przestańce kłamać i wypierzcie sobie śmierdzące onuce

Skomentuj