Amerykańscy naukowcy zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony z pomocą metody CRISPR

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Rewolucyjna technika CRISPR/Cas9, która pozwala manipulować genomem dowolnego organizmu, zyskuje coraz większą popularność. Z pomocą tego narzędzia można edytować DNA - usuwać geny i wstawiać nowe. To z kolei może prowadzić do powstania nowych terapii genowych lub w skrajnym przypadku zachęcić naukowców do wyhodowania superludzi. Oczywiście zanim to nastąpi, potrzebne są badania.

 

Naukowcy z wielu państw świata eksperymentują z narzędziem CRISPR/Cas9 i sprawdzają jak wielkie daje możliwości. W Stanach Zjednoczonych z pomocą tej techniki po raz pierwszy zmodyfikowano geny ludzkich zarodków. Sukces został odnotowany przez Shoukhrata Mitalipova i jego zespół z Oregon Health & Science University.

 

Magazyn MIT Technology Review informuje, że podczas badań wykorzystano bardzo dużą liczbę embrionów jednokomórkowych a Mitalipov jest prawdopodobnie pierwszym naukowcem, który zademonstrował, że można naprawić uszkodzone geny w sposób skuteczny i bezpieczny. Zamiana kodu DNA w ludzkich embrionach ma wykazać, że uczeni są w stanie wyeliminować lub naprawić geny powodujące choroby dziedziczne. Proces ten nazwano inżynierią germinalną, ponieważ każde zmodyfikowane genetycznie dziecko przekazywałoby zmiany kolejnym pokoleniom poprzez własne komórki rozrodcze.

 

Potrzeba jeszcze wielu badań, aby upewnić się, że przyszłe terapie genowe będą skuteczne i nie wywołają efektów niepożądanych. W maju bieżącego roku naukowcy z Columbia University of Medical Center ostrzegali, że molekularne nożyczki CRISPR/Cas9 mogą prowadzić do wielu przypadkowych mutacji w genomie, lecz niedługo potem ich analizy zostały zakwestionowane przez badaczy z innego instytutu.

 

Powyższy eksperyment został przeprowadzony po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, a poprzednie próby odbywały się w Chinach - pierwsza modyfikacja ludzkich zarodków nastąpiła już w 2015 roku, choć badania nie zakończyły się pomyślnie i zostały negatywnie przyjęte przez środowisko naukowe. W drugiej połowie 2016 roku, również w Chinach, rozpoczęto pierwsze badanie kliniczne z udziałem metody CRISPR/Cas9, która jest wykorzystana na pacjentach chorujących na raka płuc. Na wyniki tej pracy będziemy musieli poczekać do 2018 roku, a tymczasem kolejne chińskie zespoły planują przeprowadzać własne testy.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

i dzięki temu trollu od tymy,

i dzięki temu trollu od tymy, że to potrafi, to trzyma uSSmanów krótko za pysk i nie pozwala im za dużo skakać, jak w Syrii. I nie łudź się. Każde odkrycie naukowe jest zawsze w pierwszej kolejności wykorzystywane przez wojsko. I tak jest na całym świecie. W "miłującej pokój" uSSmanii także.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Spooky

Pewnie leżą gdzieś w

Pewnie leżą gdzieś w zamrażarce. A poza tym zapłodniona komórka jajowa to jeszcze nie dziecko Język W przeciwnym razie poprawnym byłoby stwierdzenie, że olbrzymia ilość 'dzieci' kończy wraz z krwią miesięczną w tamponie albo podpasce, a ostatecznie na śmietniku :P

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Dr Piotr

Może i umiemy wyciąć i wkleić

Może i umiemy wyciąć i wkleić dany gen, tylko nie ma żadnych długoletnich badań nad wpływem takich działań. A po drugie nie wiemy, czy wklejamy geny we właściwe miejsca w genomie oraz czy usunięcie jakiś genów (nawet tych zmutowanych) nie spowoduje negatywnch zmian dla organizmu. Znająć życie to w najbliższych latach będziemy doświadczać wielu efektów takiej medycznej szarlatanerii, bo teraz medycyną od dawna rządzi kasa i biznes, a nie szczytne idee.

A ta dziedzina medycyny, mogąca zrobić naprawdę wiele dobrego, zasługuje na zachowanie najwyższych standardów etyki i człowieczeństwa w jej rozwoju...niestety to na 100% zostanie pominięte.

Portret użytkownika Spooky

Niestety genetyka to dalej

Niestety genetyka to dalej raczkująca dziedzina i nie znamy wszystkich konsekwencji. Tak jak brakuje długoletnich badań nad efektami spożywania żywności GMO, tak będzie brakować długoletnich badań nad potencjalnymi następstwami zabawą z DNA. Czas pokaże. Niemniej jest to fascynująca dziedzina.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Skomentuj