Akcelerator LHC znowu zaczął rozpędzać cząstki elementarne

Kategorie: 

scienceblogs.com

Wielki Zderzacz Hadronów rozpoczął pracę po zimowej przerwie. Przestój trwał trzy miesiące, podczas których przygotowano urządzenie do pracy z większymi energiami, co może mieć decydujące znaczenie w poszukiwaniu nieuchwytnego Higgsa.

 

Jak poinformowano w oświadczeniu na stronie internetowej instytutu CERN operującego urządzeniem, pierwsze tego roku wiązki cząstek zaczęły krążyć w Wielkim Zderzaczu Hadronów wczoraj na krótko przed północą.

 

Na początku grudnia 2011 roku Wielki Zderzacz Hadronów został zatrzymany na trzy miesiące w celu przeprowadzenia napraw i modyfikacji.  W lutym zarząd CERN zdecydował, że w 2012 r. zderzacz będzie działać z energią 8 TeV ( teraelektronowoltów), czyli o 0,5 TeV większą niż w latach 2010 i 2011. Obecnie wokół pierścienia zderzacza krąży wiązka protonów o minimalnej energii 450 GeV.  Zderzenia cząstek nie są jeszcze przeprowadzane.

 

Oczekuje się, że w 2012 r. zderzacz popracuje przynajmniej do listopada, a następne zatrzymanie na 20 miesięcy spowoduje podniesienie całkowitej energię wiązki do 14 TeV. W połowie grudnia 2011 roku, naukowcy z CERN-u poinformowali, że widzieli niewielki nadmiar sygnału w tle w obszarze odpowiadającym oczekiwanej energii cząstki. Oświadczono, wprost, że trzeba szukać dalej, ale już z wyższą energią LHC.

 

Właśnie z powodu tak długiego postoju planowanego na 2013 i 2014 fizycy uwijają się jak w ukropie próbując wykorzystać ten czas do maksimum. Ten rok może być, zatem decydujący dla odnalezienia ostatniego brakującego elementu współczesnej teorii cząstek elementarnych, tzw. modelu standardowego.  Ta hipotetyczna cząstka, której poszukują badacze to bozon cechujący Higgsa, odpowiedzialny za nadanie masy innym cząstkom elementarnych.

 

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), został stworzony przez naukowców z wielu krajów skupionych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Na przedmieściach tego miasta powstał największy w historii akcelerator cząstek.  Jest on przeznaczony do fundamentalnie nowych informacji na temat natury materii i podstawowych praw fizycznych.  Koszt jego budowy przekroczy 6 mld euro.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika raf

to jest po to zeby udwodnic

to jest po to zeby udwodnic istnienie czegos czego nie ma i wydac na to 6mld euro:D tak jakbys wydal wszystka kase zeby udowodnic instnienie czastki ktora wymysliles zeby pasowala do jakies teori:) zenada olewa sie fizykow ktorzy maja duzo lepsze teorie na temat wszechswiata zeby potwierdzic teorie sprzed 200 lat...

Skomentuj