W Polsce wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4,7 stopni! W pobliżu znajduje się wielki zbiornik na skażony szlam, który może się rozlać po okolicy

Kategorie: 

Źródło: GFZ Potsdam

Dzisiaj o godzinie 18:42 czasu polskiego, w okolicy Polkowic doszło do trzęsienia ziemi o sile około 4,7 stopni. Wstrząs sejsmiczny był na tyle silny, że w mieszkaniach przesuwały się przedmioty i bujały się żyrandole.

 

Zjawiska sejsmiczne w zagłębiu miedziowym na Dolnym Śląsku są oczywista konsekwencją prowadzonego tam na dużą skalę górnictwa. Pozyskuje się tam rudę miedzi, którą wydobywa państwowy koncern KGHM Polska Miedź S.A.

Większość wstrząsów rejestrowanych w tej części kraju jest pochodzenia górniczego, ale niektóre z nich to ruchy górotworu będące wynikiem podziemnych odstrzałów i prawdopodobnie z takim zjawiskiem mieliśmy dzisiaj do czynienia. Bez wątpienia było to najsilniejsze trzęsienie ziemie w Polsce od 2010 roku, kiedy również w Polkowicach, doszło do wstrząsu o sile 4,8 stopni.

Zbiornik na odpady poflotacyjne - Źródło: wikipedia

Warto też zaznaczyć, że w pobliżu epicentrum, koncern KGHM Polska Miedź posiada największy w Europie zbiornik na odpady poflotacyjne - "Żelazny Most". Znajduje się tam mniej więcej 700 mln metrów sześciennych szlamu. Jeśli aktywność sejsmiczna w tym regionie będzie się utrzymywała na tym poziomie, to może dojść do katastrofy ekologicznej na niewyobrażalną skalę!

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika helaa

KGHM Polska Miedź posiada

KGHM Polska Miedź posiada największy w Europie zbiornik na odpady poflotacyjne - "Żelazny Most". Znajduje się tam mniej więcej 700 mln metrów sześciennych szlamu. Jeśli aktywność sejsmiczna w tym regionie będzie się utrzymywała na tym poziomie, to może dojść do katastrofy ekologicznej na niewyobrażalną skalę! - i bardzo dobrze!!!

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Portret użytkownika Marzepan

USGS pokazuje, że w tym samym

USGS pokazuje, że w tym samym czasie wystąpiły 3 wstrząsy na tej samej głębokości 10km i o podobnej magnitudzie: w Polkowicach w Polsce, w Lumijaki w Finlandii i Gedżuh w Rosji. Odległości spore ale zastanawiające...

Portret użytkownika Górnik na miedzi

Mieszkam w Polkowicach i

Mieszkam w Polkowicach i pracuje w kopalni ZG Rudna. W tej na której wystąpił wstrząs.Mogę tylko powiedzieć ze autor artykułu nie ma wiedzy na temat górnictwa... wiec niech sie lepiej wypowiada. A co do zbiornika  poflotacyjnego gdzie trafiaja odpady, to radzę sobie poczytać czym jest ten szlam, jaką ma postać i co się z nim dzieje gdy tam trafi. Wstrząs był mocno odczuwalny, nie pierwszy i nie ostatni. Ja doświadczyłem mocniejszego gdy byłem na dole, blisko epicentrum... to jest dopiero JAZDA!!!

Portret użytkownika lipka

Na głębokości 1 kilometra nie

Na głębokości 1 kilometra nie bywają trzęsienia skorupy ale są spowodowane działalnością człowieka. Chyba że jakiś wulkan się otworzy.

Portret użytkownika Eva11

No to macie tą swoją

No to macie tą swoją ewoluująca cywilizacje...Tyljo to zostanie po tym dobrobycie ,technologi i nowoczesności - szlam! Angelusie czułeś wstrząsy ? To blisko nas ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Skomentuj