Naukowcy rozpoczęli prace nad stworzeniem materii ze światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół badawczy z Imperial College London rozpoczął prace nad potwierdzeniem teorii Breita-Wheelera. Z pomocą potężnego lasera, naukowcy chcą stworzyć materię ze światła. Dzisiejsza technologia jest na wystarczająco wysokim poziomie, aby taki eksperyment można było przeprowadzić.

 

Zespół, któremu przewodzi profesor Steven Rose już w 2014 roku powiadomił o planach sprawdzenia teorii Breita-Wheelera. W 1934 roku, fizycy Gregory Breit i John Archibald Wheeler stwierdzili, że w wyniku zderzenia ze sobą dwóch fotonów powstanie elektron i pozyton. Jest to najprostszy sposób na stworzenie materii ze światła.

Źródło: Imperial College London

Jak wskazuje Steven Rose, eksperyment będzie stanowił demonstrację słynnego równania Alberta Einsteina E = mc2. Różnica polega na tym, że naukowcy posłużą się dokładnie odwrotnym wzorem: m = E/c2, czyli przekształcą energię fotonów w masę z pomocą potężnych wiązek laserowych. Szczegóły tego badania wyjaśniliśmy w 2014 roku:

Eksperyment będzie obejmował dwa kluczowe etapy. Najpierw naukowcy wykorzystają wyjątkowo potężny laser o dużej intensywności, aby rozpędzić elektrony niemal do prędkości światła. Następnie skierują te elektrony w stronę złotej płytki, dzięki czemu utworzą wiązkę fotonów miliard razy bardziej intensywną niż światło widzialne.

Drugi etap eksperymentu zakłada wykorzystanie wysokoenergetycznego światła laserowego na wewnętrzną powierzchnię małego, złotego i pustego w środku cylindra (hohlraum). Powstanie wtedy promieniowanie cieplne, generujące światło podobne do tego, jakie emitują gwiazdy. Fizycy następnie skierują wiązkę fotonów o której była mowa w pierwszym etapie eksperymentu do wnętrza cylindra, gdzie zderzy się ze światłem wygenerowanym przez promieniowanie cieplne.

Naukowcy zamierzają wykorzystać do swoich badań laser Gemini, który znajduje się w Central Laser Facility w Rutherford Appleton Laboratory w Oksfordzie. Obiektem badań będą pozytony, które powstaną w wyniku kolizji cząstek światła. Następnie fizycy zajmą się dokładną analizą danych, aby upewnić się, że powstałe pozytony rzeczywiście mają związek z procesem Breita-Wheelera. Wtedy oficjalnie będzie można potwierdzić teorię sprzed ponad 80 lat, a naukowcy po raz pierwszy stworzą materię ze światła.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika vtao

..czasoprzestrzenna i masowa,

..czasoprzestrzenna i masowa,.. czasoprzestrzenny i masowy ..je kompletna je kompletny ,.. może stać się panem swego czasu i swego miejsca.. oraz co je bardzo ważne ... tylko masowy ma stały nieograniczony czasem i przestrzenią, jej przelicznymi uwarunkowaniami dostęp do bezczasu i bezmiejsca i infa z niego płynącego... ale my nie lubimy i nie doceniamy masy.. materii.... i właściwie wszystko czynimy by ją porzucić i odlecieć... gorzej odlatujemy jeszcze za życia.. od kogo kupujemy i za co kupujemy te mocno  wdupiające nas czary,..czary mocno odlecianych odlotów od siebie kompletnego bosko wszechmogąnego i wszechwiedzącego,.. i to natychmiast..bez ograniczeń czasowomiejscowych...  

vv

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika vtao

..a plazma to co,..czy nie są

..a plazma to co,..czy nie są to aby  rozkawałkowane dyski fotonów wraz z rozkawałkowanymi na połówki jajami kwantów eteru..  czy nie są to aby rozkawałkowane dyski kwantów światła, czyli na kwarki, wymieszane wraz z rozkawałkowanymi dwuwirami kwantów eteru na jednowiry, czyli neutrina.. które z tej zupy kwarkowej powstałej z pokawałkowanych dysków światła, ....zasyssają jak odkrzacze ....nieobojętne już elektrycznie kawałki dysków,.. tworząc wespół z neutrinami obdarzonymi cechą magnetyczną ...  z cząstki masowe,..elektrony, protony , neutrony, miony, mezony, rezonanse itp trwałe lub nie trwałe lub całkiem nietrwałe wszelakie eletromagnetyczne masowe już dziwadła ...

vv

Portret użytkownika Jatek

Nie rozumiem równania

Nie rozumiem równania Einstaina, jak można rozpędzić światło do jego predkości do kwadratu.      Przecież podobno predkość swiatła to prędkość maksymalna we wszechświecie. Chyba że chodzi o ilość światła ktora poprostu potęgujemy, ale to nie to samo co prędkość. Może ktoś to przybliżyć?

Portret użytkownika vtao

... to nie kwadrat prędkości

... to nie kwadrat prędkości światła a "kwadrat"  energii czasoprzestrzennego kwantu eteru, c^2,.. czyli kwantu czasoprzestrzeni,  czyli kwantu  o innej metryce, niż  c^1, obrazowo w postaci "jaja", elipsoidy,.. gdzie płaszczyzna sprzężenia dwu przeciwstawnych  wirów  jest już sfalowana,.. dla porównania czasoprzestrzenny kwant o metryce c^1 to obrazowo kula złożona z dwu przeciwskrętnych wirów czasoprzestrzeni,.. których płaszczyzna sprzężenia jest nie sfalowana, nie pofałdowana.. był, jest jeszcze kwant czasoprzestrzenny o metryce c^0,.. czyli obrazowo sześcian,.. gdy były tylko takie nie wirujące i nieruchome kwanty eteru ,.. nie było światła. było bardzo czarno. ...choć były wówczas też i fotony, ale te ani nie śmieciły, ani się nie kręciły,.. ani nie kroczyły..

vv

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

Jak zniesiesz ograniczenia to

Jak zniesiesz ograniczenia to będzie łatwiej . Ja znam większa prędkość to prędkość myśli . Widzisz wszechświat tylko z perspektywy ludzkiego czasu .Jesli sekunda by trwała 2 sekundy to i prędkość będzie 600 000. Lubisz Lisowską ? https://www.youtube.com/watch?v=j7_NDTOPaXQ W 1915 to raczej ciężko było zmierzyć prędkość światła . (Fal elektromagnetycznych) Nie ulega wątpliwości fakt ,że wraz ze wzrostem czestotliwości niosą ze sobą coraz większą energię .  m=E/c2 To tylko liczby można się nimi bawić nawet w dziedzinie zespolonych . 

Portret użytkownika goku

Do powstania mysli w mozgu

Do powstania mysli w mozgu potrzebny jest: 1. mozg 2. impuls elektryczny. Impuls elektryczny porusza sie z predkoscia bliska predkosci swiatla. Z powyzszego wynika ze mysl nie jest szybsza niz predkosc swiatla.

Portret użytkownika goku

Do powstania mysli w mozgu

Do powstania mysli w mozgu potrzebny jest: 1. mozg 2. impuls elektryczny. Impuls elektryczny przemieszcza sie z predkoscia bliska predkosci swiatla. Z powyzszego wynika ze mysl nie jest szybsza od predkosci swiatla.

 

Strony

Skomentuj