W 2018 roku naukowcy zaprezentują pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Kategorie: 

Wizja artystyczna czarnej dziury - źródło: Victor de Schwanberg/Science Photo Library

Wielki projekt naukowy pod nazwą Event Horizon Telescope (EHT) wszedł niedawno w decydującą fazę. Naukowcy przetwarzają gigantyczne ilości danych pozyskanych przez sieć zsynchronizowanych radioteleskopów, które prowadziły obserwacje supermasywnej czarnej dziury. Program ten ma jeden konkretny cel - udowodnić ich istnienie.

 

W program EHT zaangażowano szereg radioteleskopów z całego świata, które pracowały w idealnej harmonii. Dzięki ich synchronizacji uzyskaliśmy jeden radioteleskop wielkości naszej planety, z pomocą którego mogliśmy obserwować czarną dziurę Sagittarius A* - obiekt o masie około 4 milionów Słońc, który znajduje się 26 tysięcy lat świetlnych od nas.

Źródło: NASA/Chandra

Badania trwały w dniach 4-9 kwietnia 2017 roku. Następnie naukowcy musieli dostarczyć twarde dyski wraz z danymi do sieci komputerowej w MIT Haystack Observatory. W połowie grudnia, ostatni dysk został przetransportowany samolotem z radioteleskopu South Pole Telescope. Teraz zespół naukowców pracujący nad projektem Event Horizon Telescope może zabrać się za ich analizę.

South Pole Telescope - źródło: Flickr/Eli Duke/CC BY-SA 2.0

Lider programu Sheperd Doeleman zaznacza, że komputery muszą przetworzyć niewyobrażalnie wielkie ilości informacji i zajmie to sporo czasu. Istnieje możliwość, że już w tym roku prace dobiegną końca i ujrzymy pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Według ogólnej teorii względności, horyzont czarnej dziury rzuca okrągły "cień" na otaczającą ją plazmę i to właśnie ten "cień" uwieczniony na wyprodukowanym zdjęciu będzie naszym pierwszym dowodem na istnienie czarnych dziur. Zatem na potwierdzenie tych kosmicznych potworów będziemy musieli poczekać miesiące, w najgorszym przypadku nawet kilka lat.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

w-2018-roku-naukowcy

w-2018-roku-naukowcy-zaprezentuja-pierwsze-zdjecie-czarnej-dziury <------

<-------- Bedzie to duppp... tylna, czarna dziura Samego BOGA, jak go tam zwa, zwali....

 

Portret użytkownika Screwdriver

Cały pic polega na tym, że

Cały pic polega na tym, że "nałukofcy" nie wiedzą, co powoduje spójność galaktyk i dlaczego się one obracają. Po prostu nie zgadzają się im obliczenia. To dopasowali sobie do tego czarne dziury i voila. Ale...trzeba ich istnienie jakoś "udowodnić". Wymyślili więc, że pokazanie czarnej dziury będzie wymagało takich wyrzeczeń jak we wspomnianym artykule, że potrzeba do tego potężnej mocy obliczeniowej i wielu teleskopów. Po co? Żeby zniechęcić zapaleńców, którzy mają swoje teorie na ten temat i żeby im nie przyszło do głowy czasem tych "teorii" będącego w niezłej kropce świata naukowego obalić. 

M O D E R A T O R 

GG 5287256

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

do trzymania galaktyk w kupie

do trzymania galaktyk w kupie wymyślili sobie ciemną materię, czarne dziury wymyślili sobie jako ewolucje największych gwiazd. wymyslili też laptopy i internet żebyśmy mogli soboe o tym poczytać i pokomentować.

człowiek

Portret użytkownika Screwdriver

Ciemna materia to "produkt"

Ciemna materia to "produkt" powstajacy z drugiej strony czarnej dziury Wink Oczywiście według przekonań "nałókofcuf", dlatego się tych osobliwości tak uczepili. Mnie jednak bardziej przekonują teorie Nassima Harameina Smile

M O D E R A T O R 

GG 5287256

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

ciemna materia to materia nie

ciemna materia to materia nie świecaca nie promieniująca, jedyny jej dowód to za silna grawitacja w danym miejscu a ponieważ nie wiadomo co to no to wiadomo, ciemne sprawki. ponieważ rozpoznaję trolla kończę temat. pozdr. 

człowiek

Portret użytkownika wyzdro

zrobią zdjęcie czegoś co nie

zrobią zdjęcie czegoś co nie świeci ani nie rzuca cienia ? Już dzisiaj mogę powiedzię że będzie to kilka jasnych plam na czarnym tle za strzałką na bliżej nieokreślone miejsce z napisem że tu jest czarna dziura .Czarne dziury to mit i ciezę śię że żadnego dysku akracyjnego nie sfotografują a ja będę mógł sie pośmiać z kolejnego bzdurnego wytłumaczenia szanownego grona naukowego dleczego czarnej dziury nie znaleziono.

Portret użytkownika hemig

"No... a po co udowadniać że

"No... a po co udowadniać że istnieje coś na co nie mamy wpływu ani wykorzystać się nie da..."

idac Twoim tokiem myslenia najlepiej zebysmy wszyscy wrzucali piasek, wapno i cement  do betoniarki bo wtedy widac efekt :) 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Naiwny lemingu... widać, żeś

Naiwny lemingu... widać, żeś młody szczawik i zapalony do "Wielkiej Nauki".. Jak będziesz starszy i gówno sie dowiesz po latach zapalenia, będziesz miał to samo zdanie... Nauka to blef i taką była od tysiącleci... Jedynie gadżety dające kasę  są realizowane. Co ci da osobiście fotografia czarnej dziury i dowód jej istnienia? Co da ludzkości? Gówno.. Będziesz miał to w dupie jak ja...

Portret użytkownika Rozbrojony

Widać ze świat się szykuje do

Widać ze świat się szykuje do wielkiego krachu finansowego  , amerykański system petrodolara znajduje się obecnie w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ponieważ najwięksi eksporterzy ropy, Rosja, Wenezuela i Iran, sprzedają ropę bez przechodzenia przez system dolara. Próby amerykańskich agencji zmiany reżimu w Iranie i Wenezueli do tej pory zawiodły; ośmielając innych głównych eksporterów energii, takich jak Katar i Indonezja, do myślenia o ominięciu petrodolara. Ponadto Rosja właśnie podwoiła swoje możliwości eksportu ropy naftowej do Chin 1 stycznia dzięki nowemu rurociągowi. Pakistan również zadał poważny cios staremu systemowi, ogłaszając, że będzie używał chińskiego juana w handlu, jednocześnie wypędzając 1,4 miliona Afgańczyków i zapraszając Chiny do zbudowania tam bazy wojskowej. Oznacza to, że przychody z heroiny z Afganistanu mogą być zagrożone. Ponieważ petrodolar jest trafniej opisywany jako petro-narko-dolar, jest to także wielki cios dla starego systemu finansowego USA i banku światowego .Na tym tle Chiny rozważają 18 stycznia jako datę rozpoczęcia handlu kontraktami terminowymi ropą denominowanymi w chińskim juanie i złocie  co jeszcze bardziej zachwieje gospodarką USA.
Coś się na pewno szykuje  bo UE po coś ściąga islamskich uchodźców i dopływają do UE kontenerowce wypełnione bronią , do tego widać ze pęka UE na naszych oczach , euro nie ma realnego oparcia w dobrach materialnych i co miesiac na dodruk 40 mld co nie koryguje jego wartości na rynku światowym a wiadomo ze to pusty pieniądz.  Do tego utrata dominacji USA na rynku ropy i upadek petrodolara  - więc żyjemy w ciekawych czasach i  jedynie możemy skorzystać z mądrości ludowej " Lepiej być przygotowanym na NIC , niż nie przygotowanym na COS" .

Wygląda na za kulisowe wielkie rozdanie w UE a  rządzą Niemcy - Berlin lobbuje za wciągnięciem do strefy euro aby rozłożyć rozłożyć na łopatki jak najwięcej krajów europejskich i samemu być w lepszej kondycji w czasie kryzysu i znów wieść prym jako najwspanialsze i bogate państwo które wszystkich uratuje w zamian za przystąpienie znowu do jakiegoś dziwnego tworu w stylu Orwelowskim ?

Strony

Skomentuj