Naukowcy pracują nad stworzeniem maszyny wyposażonej w świadomość

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy maszyny wykształcą pewnego dnia umysł, który będzie równał się z potęgą umysłu ludzi? Świadome roboty to jeden z najpopularniejszych wątków w gatunku science-fiction. Hybryda człowieka-maszyny, która może być zarówno naszym przyjacielem, jak i wrogiem, jest świetnym wątkiem fabularnym. Wraz z ostatnimi postępami w tworzeniu sztucznej inteligencji, wielu ludzi ma poważne obawy względem maszyn wyposażonych w świadomość. Naukowcy z Collège de France w Paryżu postanowili zbadać, czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy.

Zespół badaczy wyróżnił trzy różne typy świadomości. Pierwszym z nich jest podświadomość – psychiczny zakres funkcjonowania mózgu, który jest stale poddawany skrupulatnym badaniom. Naukowcy uważają, że większość ludzkiej inteligencji opiera się właśnie na spontanicznej i tajemniczej podświadomości, która będzie ona najtrudniejsza do odtworzenia w systemach sztucznej inteligencji.

 

Drugi typ, który został nazwany jako „świadomość 1”, reprezentuje sposób, w jaki wytwarzamy różnorodne myśli w tym samym czasie. Ta świadomość ułatwia ludziom podzielność uwagi, a także długoterminowe oraz ilościowe planowanie.  

Świadomość 2 – ostatni wyróżniony typ, pozwala na gromadzenie i przetwarzanie informacji o sobie samym oraz porównywaniu ich ze światem zewnętrznym. Dzięki temu człowiek jest zdolny do autorefleksji, poddawaniu ocenie własnych poczynań oraz towarzyszących im emocji.

 

Wiemy, że obecne technologie uczenia maszyn jedynie naśladują ludzką świadomość – sporo im jeszcze brakuje. Jednak tego typu wyodrębnienie części składowych naszej świadomości może być przydatne w tworzeniu przyszłych, inteligentnych maszyn. Jeśli systemy sztucznej inteligencji mają pewnego zrównać się z mocą obliczeniową ludzkiego mózgu, ważne jest abyśmy najpierw zrozumieli, na czym polega nasza własna świadomość.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Jajcarz

Aby stworzyć sztuczną

Aby stworzyć sztuczną inteligencję o jakiej marzą tęgie głowy (chyba do chlańska), trzeba spełnić przynajmniej dwa warunki.

  1. Posiadać własną inteligencję.
  2. Rozumieć czym jest ta (własna) inteligencja i zjawiska z nią powiązane, np. świadomość.

To oznacza, że sprawa jest uziemiona już na wysokości punktu pierwszego. Jej brak (własnej inteligencji), uwidacznia się choćby tylko w tym, że żadna moc jest w stanie doprowadzić "uczonych" do punktu drugiego a bez jego spełnienia, wszelkie próby stworzenia SI, będą przypominać jedynie kult cargo.

Portret użytkownika wyzdro

Naukowcy pracują nad

Naukowcy pracują nad stworzeniem maszyny wyposażonej w świadomość powinno być dodane "bezskutecznie od 20 lat" ponieważ 20 lat temu już można było porozmawiać sobie z prekursorem dzisiejszych sztucznych inteligencji .Od razu rzuca się w oczy postęp jaki został od tametgo czasu dokonany , czyli dokłądnie 0% .

17 lat temu zainstalowałem sobie popularny w tedy program do sterowania głosem.Otwierał wyszukiwarkę , wyszukiwał frazy a także otwierał programy .Po tych wielu latach ogromnego postępu technologicznego ,najnowsze oprogramowanie np Y.A.R.V.I.S potrafi robić dokładnie to samo i nic więcej.

Skomentuj