Niemcy zbudowali najwyższą turbinę wiatrową na świecie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Niemcy to obecnie trzeci w kolejności kraj, który najintensywniej inwestuje w pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru. W tym rankingu pierwsze miejsce zajmują nadal Stany Zjednoczone, a drugie miejsce należy do Chin. Niemniej jednak poprzeczka rośnie z roku na rok – niedawno niemieccy inżynierowie zdecydowali się pobić rekord świata i zbudować najwyższą turbinę wiatrową na Ziemi.

 

Wieża wiatrowa, która znajduje się w miejscowości Herdorf, osiąga imponującą wysokość 246,6 metrów, mierzonych od podstawy po czubek łopatki wirnika. Nieopodal postawiono trzy inne turbiny, które stanowią część instalacji – one także są niezwykle wysokie - mierzą aż 152 metry.

 

Głównym parametrem, który wskazuje na wydajność elektrowni wiatrowych, jest wysokość turbin. Im wyższa turbina, tym większa i stabilniejsza jest prędkość wiatru, co przekłada się na efektywne pozyskiwanie energii. Na podstawie obliczeń stwierdzono, że praca czterech nowych turbin z Heidorf wystarczy na całkowite zasilenie tysiąca domów.

Wysokość niemieckich wież wiatrowych to nie jedyna cecha, która je wyróżnia. Jest to także ich usprawniona technologia magazynowania energii. Każdy z wiatraków posiada zbiornik na wodę, a w czasie wytwarzania nadwyżki energii woda jest pompowana ze zbiornika do magazynu. Gdy moc spada, woda powraca do zbiornika i wspomaga obracanie turbiny, zwiększając w ten sposób produkcję energii. Wykorzystanie przepływu wody w turbinach wiatrowych ma być sposobem na ostateczne rozwiązanie niestabilnego pozyskiwania energii elektrycznej z podmuchów wiatru.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika lukas2016

Znając prawdę o dotowaniu

Znając prawdę o dotowaniu tego sektora wydaje się, że te najbardziej nietypowe i indywidualne konstrukcje są już całkowicie nieekonomiczne...

Bez sektora bankowego ta branża nie miałaby racji bytu...

Portret użytkownika Alteregosens

Ciekawe ile energi  i CO2

Ciekawe ile energi  i CO2 kosztowało wyprodukowanie i przetransportowanie tych turbin. Wraz z ziemia, pod która zabudowano teren I wycięto las.

To takie NIEMIECKIE myślenie...o ekologii.

Mało kto zdaje sobie sprawę,że same turbiny pochłaniaja bardzo dużo energii do swej pracy.

Sterowane elektronicznie/elektrycznie z własnym serwerem , alarmami i światłami.

Przekładnia itp,; itd.

No i wiatr wieje z różna siła...

 

Portret użytkownika Ractaros96

To jest nieistotne, jeśli

To jest nieistotne, jeśli koszt turbiny się zwraca (tj. inwestycja się zwraca). Fakt, że prąd produkowany przez wiatraki jest droższy, ale jeśli chcemy 100% energii pozyskiwać z OZE, to trzeba się do tego przyzwyczaić. Podwyższenie cen prądu to swoista rekompensata, za niewydobyty węgiel (czyli zniszczone środowisko) i niewyemitowane związki chemiczne z elektrownii (zatrute powietrze). Trzeba sobie zadać pytanie czy chcemy wyższych rachunków za prąd w zamian za nienaruszone środowisko i czyste powietrze czy wolimy "tanią" energię z węgla.

Energia użyta do wyprodukowania i wyemitowane CO2 są uwzględnione w koszcie takich elektrownii w postaci rachunków za prąd kopalni, hut i zakładów przemysłowych i podatku od CO2.

Nigdy nie uwierzę w to, że takie wiatraki buduje się po to, aby osiągały straty. Firmy, które je obsługują nie są organizacjami chartatywnymi i muszą zarabiać na prądzie w nich produkowanym.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika SN69ll

Jak posiedzisz trochę w

Jak posiedzisz trochę w Niemczech...to zrozumiesz o co chodzi...rachunek ekonomiczny nie zawsze jest najważniejszy dla Niemców...którzy sami nie kryją tego, że turbiny nie są dochodowe...jakieś dwa lata temu mówiło się w Niemczech o tym że statystycznie każda rodzina niemiecka dokłada do tego interesu ok. 1000 € rocznie...

Skomentuj