Trwa burza radiacyjna, loty na dużych wysokościach mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: SOHO

Ostatnie rozbłyski klasy X wygenerowane na Słońcu przez aktywny region 2673 przynosiły również burze radiacyjne. Takie zjawisko rozpoczęło się też po ostatnim rozbłysku X8.2 i trwało wyjątkowo długo pozostając na wysokim poziome W rezultacie oznaczało to burzę radiacyjną na poziomie S3, która trwała nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin.

 

Emisje protonów na Słońcu zdarzają się co jakiś czas. Ostatnio były jednak rzadkością. Tym bardziej dziwi nagły wysyp takich zdarzeń i to o takiej niezwykłej intensywności. Najbardziej widocznym efektem emisji protonów są zakłócenia, jakie pojawiają się na zdjęciach transmitowanych ze słonecznych obserwatoriów. Oznacza to, że takie zjawiska mogą wyrządzić duże zamieszanie w ziemskiej elektronice znajdującej się w przestrzeni kosmicznej. Czasami dochodzi nawet do uszkodzeń satelitów.

Zakłócenia podczas burzy radiacyjnej w 2005 roku

Zwykle, gdy takie strumienie protonów dociera do Ziemi, powstaje burza radiacyjna i dochodzi do zakłóceń komunikacji radiowej. Jej ekstremalną postacią są tak zwane wydarzenia protonowe. Są to gwałtowne emisje, w których prędkość protonów sięga czasami aż jednej czwartej prędkości światła. Gdy tak się dzieje, wtedy zdarzenie protonowe nazywamy relatywistycznym, ze względu na prędkość.

Takie promieniowanie dociera do Ziemi po kilkunastu minutach, a nie po kilku dniach, dlatego bardzo trudno się na to przygotować. Jeśli strumień protonów będzie miał wystarczająco dużą prędkość, może dojść nawet do uszczuplenia ziemskiej atmosfery i zniszczenia warstwy ozonowe.j Jedna z hipotez odnośnie nagłych zmian klimatu i wielkiego wymierania, do jakiego doszło 13 tysięcy lat temu, zakłada, że kłopoty Ziemi w tym okresie spowodowało właśnie takie relatywistyczne zdarzenie protonowe.

Emisje protonów jak ta ostatnia, była zbliżona prędkością do relatywistycznej. W pięciostopniowej skali osiągnęła trójkę. Eksperci z NASA potwierdzają, że w związku z burzą radiacyjną istnieje też zwiększone ryzyko napromieniowania dla astronautów lub pasażerów i załogi samolotów w lotach na wyższej szerokości geograficznej i dużej wysokości. Takich podróży w okresie burz radiacyjnych odradza się szczególnie kobietom w ciąży.

 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj