Potężny cyklon nad Polską, wcześniej widziano niezwykłe chmury

Kategorie: 

Chmury typu asperitas w okolicach Wrocławia

W ciągu ostatnich kilku dni doświadczamy w Polsce ekstremalnej pogody. Rozległe fronty burzowe przechodzą nad naszym krajem wywołując wielkie zamieszanie i powodując realne zagrożenie dla mieszkańców. Silny wiatr kładł drzewa jak zapałki, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Setki tysięcy domostw jest pozbawionych elektryczności.

 

Wczoraj w okolicach Wrocławia widziano niezwykłe chmury typu Asperitas ( zwane wcześniej Undulatus asperatus), które opisano dopiero w 2009 roku. W Międzynarodowym Atlasie Chmur znalazły się dopiero w marcu tego roku i już w sierpniu mogliśmy je po raz pierwszy obserwować w Polsce.

l

Chmury te wyglądają spektakularnie, ale ich piękno jest powiązane bezpośrednio z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Zapowiadają po prostu nadejście cyklonu i rzeczywiście nadszedł.

W wyniku przejścia ogromnego frontu burzowego zginęły 4 osoby, a 36 zostało rannych. Najgorsza sytuacja jest w województwach pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Straż pożarna musiała interweniować aż 6000 razy i nadal ma bardzo wiele do roboty. Zerwanych zostało kilkaset dachów. Doszło też do licznych podtopień.

W całym kraju od południa do północy na wielu drogach leżą zwalone prze nawałnicę drzewa, utrudniające poruszanie się samochodami. Obecnie aż 300 tysięcy domostw jest pozbawionych elektryczności. Strażacy asystujący przy usuwaniu skutków nawałnic twierdzą, że była to największa burza od grudnia 2013 r. gdy przez Polskę przeszedł orkan Ksawery.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)
Komentarze

Portret użytkownika emma57

No to jeszcze powiedz, z

No to jeszcze powiedz, z jakiego powodu te kontynenty obniżają się  w części, w wyniku czego reszta się podnosi.  Dlaczego tak się dzieje, kto za tym stoi, przecież zginą miliony istot...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Za tym stoi grawitacja. A

Za tym stoi grawitacja. A kogo może obchodzić to, że zginą miliony istot? Nie jest celem Boga bronić swojego Dzieła, lecz obserwować jego skutki i wyciągać wnioski na przyszłość...

Portret użytkownika Medium

Wczoraj wieczorem miałam

Wczoraj wieczorem miałam burzę. Była o tyle dziwna, że błyskało z dyskotekową częstotliwością, ale jakoś grzmoty ciche były. Burza trwała długo. Nie miałam sił obserwować, leżałam. 

Rano na alejkach masa połamanych konarów.

Portret użytkownika A K

Witam i pozdrawiam. Podobnie

Witam i pozdrawiam. Podobnie bylo wczoraj nad Tczewem, blyskalo jakby sie ktos stroboskopem bawil, a grzmoty ledwo co "pomrukiwaly". Bylem juz swiadkiem kilku ostrych zjawisk pogodowyc, jak chocby suche burze w gorach albo kilka naprawdne niezlych sztormow z racji sluzby w marynarce... Ale wczoraj moglem czytac ksiazke przy efektach swietlnych z nieba... Sila tej burzy jakos moze specalnie nie powala, ale to co mnie zaskoczylo to wlasnie intensywnosc wyladowan.

Pozdrawiam ludzi zdrowo myslacych

Portret użytkownika eska

Sponsoruje to ktoś  kto ma

Sponsoruje to ktoś  kto ma bardzo duże pieniądze a Niemcy jak widać  znaleźli się pod ścianą i zgodzą się na wszystko. Wniosek dla nas- opuścić niemiecko-francuską Unię zanim ten potwór do reszty nie upadnie pociągając za sobą  straty i ofiary. Brytyjczycy wiedzieli co robią mimo że na razie oznacza to dla nich koszta.

Portret użytkownika alvaro31185

Podztawa chmur miala wyskosc

Podztawa chmur miala wyskosc powyzej 16km taka sytuacja jest w klimacie tropikalnym unas chmury podnosza sie srednio do 12-14km wiedz nie dosc mamy zmiane klimatu to raz a dwa wlasna aleje tornad czy ekstremalnych burz

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika FAN

TO OSTRZEŻENIE I PRZESTROGA,

TO OSTRZEŻENIE I PRZESTROGA, przed kumaniem się naszym i wspieraniem ŚLEPYM szatany zjednoczone i ich pozostałe klakiery. 

ZWŁASZCZA TERAZ, GDY SIĘ MILOWYMI KROKAMI DZIEŃ SĄDU OSTATECZNEGO SIĘ ZBLIŻA I starcia decydującego sił prawych i świata spluganego .

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj