Wystąpił bardzo silny rozbłysk słoneczny i koronalny wyrzut masy

Kategorie: 

Źródło: STEREO / NASA

Na Słońcu doszło do dużego rozbłysku. Odpowiada za niego dawny aktywny region na Słońcu oznaczony numerem 2665. Zdarzenie rozpoczęło się 23 lipca o 3:20 czasu uniwersalnego i w rezultacie wywołało również spektakularny koronalny wyrzut masy (CME).

Było to zdarzenie bardzo gwałtowne i w przestrzeń kosmiczną wyemitowane zostały spore ilości plazmy. Astrofizycy sądzą, że rozbłysk słoneczny poprzedzający CME miał siłę X, czyli najwyższą w skali emisji rentgenowskich flar słonecznych. Wszystkie kosmiczne obserwatoria solarne odnotowały to zdarzenie, a przynajmniej gigantyczną emisję plazmy.

Gdyby plama 2665 nadal była widoczna na tarczy słonecznej, taki zestaw zjawisk z pewnością zakończyłby się sporą burzą magnetyczną. Być może byłyby warunki do obserwacji zorzy polarnej również w Polsce. Było to niewątpliwie najsilniejsze zjawisko solarne w całym 2017 roku i być może jest to zapowiedź przyszłej aktywności naszej dziennej gwiazdy.

Ze względu na to, że rozbłysk odbył się po drugiej stronie Słońca nie jest nawet klasyfikowany. Poza tym większość wyemitowanej w wyrzucie koronalnym plazmy, również nie została skierowana w naszą stronę przestrzeni kosmicznej. Mimo to całkowita pewność co do braku efektu tego zjawiska na ziemskie pole magnetyczne będzie można mieć dopiero za kilkanaście godzin.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.8 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Silny rozbłysk, olbrzymia kra

Silny rozbłysk, olbrzymia kra od Antarktydy - Apokalipsa! Potem się okazuje, że kra 6x większa była w 1946, rozbłysk w stronę Ziemi w 2015 - w sumie, to nienadzwyczajne wydarzenia. Są jeszcze trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami - Świat ulega nieustannym zmianom. Dobrze, że choć jest darmowa encyklopedia i można wydarzenie ocenić dialektycznie. A gdyby dać jakąś wzmiankę porównanwczą - bo chłopaki niekiedy nie wiedzą i błądzą

Portret użytkownika keri

Nałożę żel, sypnę brokatem i

Nałożę żel, sypnę brokatem i będzie podwójne Słońce.

I co najważniejsze, nie będzie 150 mln km ode mnie Biggrin

Acha, nie wierzę, że Słońce jest w takiej odległości. Wystaczy zauważyć, że promienie słoneczne musiałyby docierać do Ziemi jako równoległe, a na wielu zdjęciach z zachmurzeniem widać, że tworzą kąt. Po drugie, gdy jest się blisko pieca/ogniska to jest ciepło a w innym położeniu natychmiast zmienia się temperatura. Przy zaćmieniu Słońca od razu robi się chłodno i jest to możliwe tylko w stuacji, gdy źródło ciepła nie jest daleko.

Skomentuj