Moon Express chce w najbliższych latach rozpocząć górnictwo kosmiczne na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dla wielu z nas Księżyc jest naturalnym ziemskim satelitą, który "świeci" nocą i wpływa na pewne zjawiska na naszej planecie. Lecz niektórzy spoglądają na niego pod kątem surowców naturalnych - cenne metale, kamienie księżycowe oraz gazy, których łączna wartość może wynieść kwadryliony dolarów. Moon Express to jedna z firm, która chce zajmować się górnictwem kosmicznym i ma bardzo ambitne plany.

 

Moon Express chce w pierwszej kolejności wysłać sondę na powierzchnię Księżyca, co dotychczas zdołały dokonać jedynie państwowe agencje kosmiczne. Jeśli firma osiągnie sukces, otrzyma 20 milionów dolarów nagrody za udział w konkursie Google Lunar X Prize. W wyścigu na Księżyc startują liczne drużyny z całego świata - większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nagroda pieniężna trafi w ręce zespołu, który dostarczy łazik na Srebrny Glob jako pierwszy. Maszyna musi pokonać minimum 500 metrów na powierzchni Księżyca oraz dostarczyć na Ziemię zdjęcia i nagrania wideo. Zadanie to należy zrealizować do końca 2017 roku, więc czasu pozostało niewiele.

Źródło: Moon Express

Moon Express zdaje sobie sprawę z tego, że konkurs Google Lunar X Prize powoli dobiega końca. Dyrektor Generalny Bob Richards powiedział, że trzeba jeszcze zrobić wiele rzeczy w bardzo krótkim czasie. Firmowy łazik pod nazwą MX-1E wciąż znajduje się w fazie rozwojowej a inżynierowie testują obecnie silniki. Urządzenie powinno zostać wysłane na Księżyc z pomocą rakiety Electron, należącą do korporacji Rocket Lab.

Źródło: Moon Express

20 milionów dolarów piechotą nie chodzi, lecz jeśli Moon Express nie zmieści się w czasie, firma kosmiczna będzie starała się zrealizować swój główny cel - jest nim rozpoczęcie wydobycia surowców na Srebrnym Globie. Zaplanowano już dwie misje kosmiczne, które pozwolą umieścić aparaturę badawczą na księżycowym biegunie południowym. W ciągu trzech następnych lat, Moon Express chce zbudować bardziej zaawansowaną wersję łazika pod nazwą MX-2, aby pobrać próbki na Księżycu i dostarczyć je na Ziemię. Misja ta zapoczątkuje górnictwo kosmiczne, które przyniesie firmie oraz Stanom Zjednoczonym ogromne korzyści finansowe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Komentarze

Portret użytkownika debaucher

Ale postęp idzie do przodu.W

Ale postęp idzie do przodu.W roku 69 było jakieś gówno ( "lądownik") poowijane w pazłotka po czekoladzie...A spójrzcie teraz na drugie zdjęcie...Lądownik nówka-nierdzewka...Niemiec płakał jak sprzedawał ROFL

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

To czy na księżycu już byli

To czy na księżycu już byli czy też nie, poprostu przemilczę, lecz zastanawia mnie jak to się dzieje że po prawie półwieczu nielada wyzwaniem jest dla "naukowców" pokonanie dystansu 500 metrów w "znanym" sobie przecież środowisku? Jakieś wnioski?

Portret użytkownika roman11

hahaha ściema dla owiec,

hahaha ściema dla owiec, dawno tam siedzą, nie potrzebują rakiet aby być na księżycu.

Portret użytkownika Superatom

Na chwilę obecną He-3 to

Na chwilę obecną He-3 to pieśń przyszłości. Nie wytworzono ani wata enegrii z tego ponad to co wpompowano.

Portret użytkownika Stelmaszczyk

Zdziwia sie jak zaczna

Zdziwia sie jak zaczna odwierty. Bo ksiezyc w sierodku jest pusty, jest to sztucznt twor stworzony przez obcych do obserwacji Ziemi.

Portret użytkownika phoenix

urodzilismy sie na planecie

urodzilismy sie na planecie ktora jest bezprawnie zagrabiona i podzielona( korporacje i elity maja ja w posiadaniu) , na kazdym kroku kaza nam placic za wszystko, jedzenie mijsce na do zycia, wode ,najlepiej za to ze zyjemy ... teraz wzieli sie za ksiezyc.

Portret użytkownika Eva11

chorzy ludzie !

chorzy ludzie !

jak moze natura byc wyceniana na kawalki papieru ?

poleca w snach chyba ,albo w tej wirtualnej rzeczywistosci !

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika Eva11

oczywiscie ,ze nie ...

oczywiscie ,ze nie ...

dlatego nie rozumiem kiedy inni pisza - ludzie to zaraza lub musza ulec zgladzeniu ...

czy ja jestem winna ,kiedy zbrodniarz sypie chemtrials lub sprajuje ziemie ?morduje zwierzeta czy wycina las...

uwielbiam nature i robie co moge ...kocham ludzi choc sa poku.....ieni ...

dzisiaj zasadzilam deba niedaleko domu ...ukrylam go w poblizu innych drzew ,aby nie bylo latwo go zniszczyc ...natura jest tak cudowna ....kazdy jej przejaw,chwast i wielki monument przyrody ...

a w kosmitow nie wierze...jeszcze wiele nie pojmuje ...wiec za daleko nie odlatuje .

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika And

Dlatego kosmici (twórcy) nie

Dlatego kosmici (twórcy) nie pozwolą wyceniaczom wielkiego dzieła na podbój innych gwiazd.

Nikt tam nie chce zbieraczy "makulatury" i tych co ją wymyślili.

Strony

Skomentuj