Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze bije nowe rekordy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przez ostatnie dwa lata zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrastała w niespotykanym dotąd tempie. Pomimo opinii sceptyków, klimatolodzy uważają obecny stan rzeczy za bardzo niepokojący.

W ubiegłym roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło 405,1 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza. Przez pięć ostatnich lat obserwowano roczny wzrost emisji CO2 o co najmniej dwie cząsteczki na milion, co uważa się za niespotykaną prędkość, twierdzi Peter Tance, główny specjalista z Global Greenhouse Gas Reference Network.

Tempo wzrostu dwutlenku węgla w ostatniej dekadzie jest 100-200 razy większe od jakiegokolwiek doświadczonego przez Ziemię, jest to także prawdziwy szok dla atmosfery, informują naukowcy. 10 tysięcy lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosiło 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza.

CO2 pozostaje w atmosferze przez wiele lat, więc nawet przy zmniejszeniu jego emisji przez Chiny oraz inne kraje, jego globalny średni poziom będzie stale rósł. Naukowcy i klimatolodzy uważają, że to właśnie ogromna ilość dwutlenku węgla, która jest pompowana do atmosfery przez człowieka, prowadzi do nagrzewania się planety.

Ocena: 

3
Średnio: 2.8 (4 votes)
Komentarze

Portret użytkownika Eva11

obsluga klawiatury to nie to

obsluga klawiatury to nie to samo co jezyka ...nie oceniaj po literkach ..hahahha

ale moze tylko to znasz ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika drako_tr

hehehe ... tylko, że ja

hehehe ... tylko, że ja nigdzie nie napisałem, że nie umiem, czy nie znam... brak reakcji nie oznacza braku wiedzy... :d

No ale skoro twierdzisz, że "teoretyk" jest lepszy od praktyka...to niech Ci będzie :p

ps księża też więcej wiedzą o wychowaniu dzieci niż rodzice...???

Portret użytkownika keri

Ja mówię po francusku i

Ja mówię po francusku i śpiewam. I UPAdlina mi imponuje.

Ty zastawiasz na mnie "półapki." I co jak mnie złapiesz do pułapki?

Oj ojoj, sie łapłam! Biggrin

I jeszcze sceptyczne drakowe osioły słownik mi zeżarły Biggrin

Portret użytkownika Vraukolaukas

Sam sobie jesteś winien.

Sam sobie jesteś winien. Zastanawiałeś się co by wyszło z połączenia padliny i Ewy no i masz odpowiedź - dyskusja że hoho. Cieszy mnie, że wykazałem się sprytem i zamiast dorzucać swoje trzy grosze i przyjmować w zamian gnojowice na klate, skorzystałem z dobrych warunków i podszkoliłem się w gwiazdozbiorach. Btw - polecam sobie wieczorami Wenus pooglądać, bo to już ostatnie okazje w tym roku, a i Jowisz rzuca się w oczy o przyzwoitej porze(stąd może te wojownicze nastroje). 

Przy okazji pozdrawiam tych co mnie nie lubią i tych co tylko się ze mną nie zgadzają. Spokojnej nocy. Smile

Eppur si muove...

Portret użytkownika Vraukolaukas

"Pozostali" to na moje oko ci

"Pozostali" to na moje oko ci, którzy i mnie lubią, i się ze mną zgadzają, więc się nie kwalifikujesz. Smile

Ale nie smuć się, wierzę w Ciebie i to, że sam na niego zapracujesz. Choć zapewne dostaniesz tę mniej komfortową, ciasną wersję. Smile

Eppur si muove...

Portret użytkownika drako_tr

Już sobie wyobrażam, co

Już sobie wyobrażam, co byście w łóżku robili... :d ..rozmawiali sobie w różnych językach... śpiewali po francusku... :d

Jak kiedyś wpadniesz w moją pułapkę..no cóż...do jaskini Cię zawlekę i ... :hura:

W przeciwieństwie do Twojego "idola" Keri, mimo różnicy poglądów, kobietom nie ubliżam, i nie pcham ryja w ich życie prywatne...Twój zacny poliglota zaś wyszedł dziś na zwykłego chama.

Mimo wszystko dobrej nocy Ci życzę.

Strony

Skomentuj