SpaceX ogłosił udany start i lądowanie rakiety Falcon 9

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

W SpaceX zapanowała wielka radość. Po kilku miesiącach od ostatniej katastrofy, w wyniku której eksplodowała rakieta Falcon 9, wykonano pierwszy udany lot. Rakieta wielokrotnego użytku wystartowała wczoraj z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii, dostarczyła ładunek na orbitę ziemską i wylądowała na barce na Pacyfiku.

 

We wrześniu 2016 roku, na Przylądku Canaveral wybuchła rakieta, która miała wynieść na orbitę okołoziemską satelitę komunikacyjnego. Korporacja Facebook straciła aparaturę wartą niemal 100 milionów dolarów. SpaceX próbowało wyjaśnić to zdarzenie na różne sposoby. Ustalono, że nastąpiło uszkodzenie układu helowego drugiego stopnia. Elon Musk twierdził, że eksplozja mogła być wynikiem działania konkurencji, która podobnie jak SpaceX, również bierze udział w misji kosmicznej na Marsa.

 

Tak się również złożyło, że Facebook rywalizuje z firmą Google w dostarczaniu internetu przy pomocy statków powietrznych. Zniszczony satelita komunikacyjny był właśnie częścią tego projektu. Trudno więc powiedzieć, czy do eksplozji rakiety Falcon 9 przyczyniła się konkurencja Elona Muska czy Marka Zuckerberga - a może był to atak wymierzony w obie firmy?

 

Niemniej jednak SpaceX najwyraźniej rozwiązało problem. W sobotę, rakieta Falcon 9 znów wykonała udany lot. W ramach misji Iridium-1, dostarczyła na orbitę 10 satelitów komunikacyjnych, po czym bezpiecznie wylądowała na Pacyfiku. Firma Elona Muska ma zamiar w najbliższych miesiącach dostarczyć jeszcze 71 takich satelitów.

Źródło: SpaceX

Przebieg lotu rakiety Falcon 9 można zobaczyć na poniższym nagraniu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Krzycho

Po tylu latach lotów na

Po tylu latach lotów na orbitę i w głębszy kosmos, po setkach relacji świadków-astronautów, publikacji tysięcy zdjęć - co fakt nie zawsze autentycznych, po samodzielnyum stwierdzeniu kulistości księżyca słońca planet, ludzie jeszcze twierdzą że ziemia jest płaska. Proszę o adres do dobrego psychiatry bo nie wytrzymam z takimi czubami. Odpływam 

Portret użytkownika Krzycho

Ale problemy. Po kilku

Ale problemy. Po kilku tysiącach lotów w kosmos no niech będzie że na niską orbitę, po obejrzeniu tysięcy zdjęć, po relacjach dziesiątków czy setek astronautów, po obejrzeniu na własne oczy kulistości ksieżyca,słońca , planet , ludzie twierdzą jeszcze z zapałem że ziemia jest płaska. Muszę chyba pójść do psychiatry bo nie wytrzymam z takimi czubami . Niech mi ktoś da w ryj na otrzeżwienie. odpływam.

Portret użytkownika Jacoo1

no przecież widac że używają

no przecież widac że używają soczewki "rybie oko", czasami widać tzw kulistość ziemi, a czasami widać wypłaszczenie. o efekcie tym mozna poczytać w necie. co do samego lądowania to widać że trochę to niedopracowane, raz - szybkie lądowanie jak z takiej wysokości, dwa - lądując (a raczej spadając) z takiej wysokości rakieta by się rozgrzewała do czerwoności, tu tego nie widać, trzy - te liczniki prawa góra.. jak już pokazują lądowanie to powinni je zaktualizować dla rakiety nośnej a nie tzw satelity na orbicie. tyle kasy na to wydali, a takie braki Smile

Portret użytkownika what

Buhhahahahahahaha, lądowanie

Buhhahahahahahaha, lądowanie to jakaś parodia. Prawie 21000 km/h tuż przed platformą do lądowania a rakieta delikatnie osiada. Buhahahahahahaha, ja się pytam co za amortyzatory ta rakieta??? Co sprawiło że delikatnie osiadła mając tuż przy platformie taką prędkość??? Bajka dla dzieci. Pozdrowienia dla myślących.

Portret użytkownika Jacoo1

początek "lądowania" 6:29,

początek "lądowania" 6:29, koniec 8:15 ... w sumie 75 sek. z wysokości 169 km. to daje średnią, podkreślam średnią prędkość nieco ponad 8100 km/h a wiadomo na początku przy opadaniu będzie znacznie wyższa. i jak to się nie spałiło w atmosferze ?!  chyba że to co pokazują to tylko liczniki na ekranie kompa, a faktyczna wysokość była znacznie mniejsza.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika piotr1

4,40 sek jak wół widać po

4,40 sek jak wół widać po zmianie trajektorii że ziemia jest płaska.

Czy ktoś was używał pionu murarskiego, albo tzw.szlaw wagi lub zwykłej poziomicy.

Pion zawsze pokazuje pion to na stoku ten pion będzie pod kątem do powierzchni płaskiej, podobnie do murarskiej tzw.szlaw wagi po rozwinięciu nawet 10 czy 100 m zawsze na obu końcach pokaże ten sam poziom i podobnie poziomica jeśli zachowasz poziom to nawet po 100 m będzie idealnie płasko ale jest krzywizna ziemi i jakoś nikt nie buduje  wpoziomie w stronę nieba.

Na filmie widać po zmianie trajektorii że ziemia z płaskiej jest pionowa to gdzie te krzywizny.

Portret użytkownika Samanta

Nikt z obecnych na forum nie

Nikt z obecnych na forum nie był w takiej rakiecie - więc daruj sobie. Masz może jakiś film ( w tych czasach nakręcenie filmu to raczej drobnostka) zrobiony przez załoge rakiety podczas dokowania do stacji orbitalnej? Skoro wożą tam prowiant i jakieś graty, powinny być dostepne setki filmów - w końcu jest się czym pochwalić.....a może nie?

Portret użytkownika Skoti

Wygogluj sobie warstwy

Wygogluj sobie warstwy atmosfery i wymysl pojazd ktory to wszystko pokona , nic nie mowilem ze ziemia jest plaska ale z tysiaca przyczyn nie jestesmy w stanie nigdzie poleciec i plaska ziemia z tego sié wziela , nie mowie nawet o satelicie ktory pokazuje nasza planete 24h z geo orbity ale o kilku zdjeciach z sond ktore niby leca na inne planety Ukladu slonecznego, przeciez gdzie problem ?

Strony

Skomentuj