Odkryto źródło dziwnego sygnału radiowego z galaktyki znajdującej się 2,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Gemini Observatory

Po raz pierwszy w historii, udało się zlokalizować źródło szybkiego błysku radiowego FRB (Fast Radio Burst). Jest to tajemniczy fenomen pozagalaktyczny lub galaktyczny, którego przyczyny do dzisiaj pozostają nieznane. 

 

Szybkie błyski radiowe, FRB są znane astrofizykom dopiero od 10 lat, ale do dzisiaj nikt nie wie jak właściwie powstają. Do tej pory zaobserwowano jedynie 18 takich zjawisk, jednak sądzi się, że codziennie dochodzi do nas wiele takich sygnałów tylko nie potrafimy wszystkich wykryć. Źródła tych FRB, które wykryliśmy pozostawały dla nas niewiadome ze względu na krótki czas trwania zdarzenia, ale wydawało się, że pochodziły z wszystkich stron nieba jednocześnie. Wiadomo, że przeważnie zjawiska te trwają przez milisekundy, ale w tym krótkim czasie dochodzi do emisji o energii nawet 500 milionów słońc.

 

Tym bardziej należy docenić fakt, że w końcu udało się zlokalizować źródło pochodzenia FRB, co stanowi niezwykłą okazję do badań tego tajemniczego fenomenu astronomicznego. FRB 121102 pochodzi z karłowatej galaktyki znajdującej się 2,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Udało się zlokalizować źródło, ponieważ w odróżnieniu od poprzednio zarejestrowanych błysków FRB, ten powtarzał się. Dzięki zespolonym w sieć, 27 teleskopom z Nowego Meksyku (Karl G. Jansky Very Large Array),oraz z Arecibo, wykryto w sumie aż 9 sygnałów z tego jednego źródła. To z pewnością czyni FRB 121102 wyjątkowym.

 

Gdy koordynaty wskazane przez astrofizyków sprawdzono w znajdującym się na Hawajach, optycznym obserwatorium Gemini, okazało się, że FRB 121102 dociera z ledwo widocznej galaktyki karłowatej o masie około 1% naszej Drogi Mlecznej. Powtarzalność sygnału wskazuje na to, że przynajmniej w tym przypadku nie było to zjawisko katastrofalne. Potwierdzono też ponad wszelką wątpliwość, że pochodzenie FRB może być pozagalaktyczne. Po pogłębionych badaniach dokonanych za pomocą europejskiej sieci radioteleskopów VLBI, zaproponowano hipotezę, że za sygnał radiowy może być odpowiedzialna supermasywna czarna dziura. Jednak nie spotyka się takich osobliwości w małych, ciemnych galaktykach. 

 

Zasugerowano zatem inne rozwiązanie zagadki proponując teorię, wedle której za powtarzalne sygnały FRB odpowiada aktywne jądro galaktyki, reagujące na emisje dżetów gazowych odparowujących bąble plazmy. Inna hipoteza zakłada, że za FRB odpowiadają gwiazdy neutronowe zwane magnetarami. Tylko, że zwykle emitują one promieniowanie gamma i rentgenowskie. Tak ogromne emisje energetyczne wydają się być poza ich zasięgiem. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Antychryst666

Ja wiem co się na Ziemi(HALO)

Ja wiem co się na Ziemi(HALO) dzieje.Popatrz że naprzykład: Pierwsze pojawia się zawsze mysl (zamysł) idę do sklepu po piwo ,potem ubieram się wstaje i idę.Pierwsza jest zawsze mysl potem to automatyka.Czyli moja teoria że żyjemy w holograficznym wszechswiecie może okazać się prawdziwa, nie przeżywamy naszego życia bo ono jest nam wyswiatlane a Słonće to projektor.Druga moja teoria to że nie istniejemy już od dawna tylko ktos podłąćzył nas do matrixa i przez kable podłaczone do ciała odbieramy bodzce zewnętrzne.Wszystyko to sciema wytwór naszej wybrazni tak zwany TEATR ŻYCIA a my jestesmy aktorami w tym teatrze.Ale gdzie do cholery są widzowie??Tylko naprawdę duża katastrofa kosmiczna może zniszczyć matrixa i wtedy nastąpi odsłonięcie zobaczymy jak swiat wygląda na PRAWDE.ALBO I NIE (NIE WIEM) TO TYLKO TEORIA ALE BARDZO CIEKAWA.

0
0

Ban na czas nieokreślony - @MOD

Portret użytkownika Maryjan_66

Moja fura również. Ale na

Moja fura również. Ale na razie wyglada jak przymarznięty bałwan. No i przy ostatnim przeglądzie wyszło, że turbosprężarka zaczyna za mocno pluć, więc jak wkrótce jej nie wymienię/zregeneruję to bedę mógł sie z prędkościami tachionowymi pożegnać

2
-1
Portret użytkownika Kolovrat

Tylko uważaj, żeby Ci się ta

Tylko uważaj, żeby Ci się ta sprężareczka nie "rozchodziła", bo będzie katastrofa jak nie będziesz wiedział co zrobić w takiej sytuacji, ale życzę szczelności i mocy! ;-) 

2
0
Portret użytkownika keri

Jest wiele rzeczy

Jest wiele rzeczy wielokrotnie szybszych od światła korpuskularnego. Fizycy to wiedzą z praktyki i wykonywanych doświadczeń. Nie przechodzi ta wiedza do publiki, zeby jej nie budzić i nie roztrzaskać ałtorytejtu oszusta ajnstajna.

4
-2

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Portret użytkownika keri

To jest najbardziej

To jest najbardziej intrygujące i przeczące konstrukcji kosmosu, jaki nam wciskają:

"Źródła tych FRB, które wykryliśmy pozostawały dla nas niewiadome ze względu na krótki czas trwania zdarzenia, ale wydawało się, że pochodziły z wszystkich stron nieba jednocześnie."

3
-2

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Portret użytkownika MiamiVibe

Hahahahahaha... Odbierają

Hahahahahaha... Odbierają sygnały z galaktyk 2,5 mld lat świetlnych od Ziemi, a jak gadam przez telefon to mi gubi zasięg Wink Są 2 możliwości, o sytuacji w tym artykule:

1. Scenariusz z filmu dzień niepodległości, gdzie kosmici to będzie ściema, być może hologram, którzy zaatakują, a ludzie się będą musieli się pojednać i po ,,zwyciężeniu" zagrożenia mamy NWO.

2. NASA jak i reszta agencji kosmicznych po prostu ściemnia by utrzymywać ludzi w strachu i zarabiać na swoich teoriach, pobierając mnóstwo kasy od podatników.

I tak uważam że cały wszechświat to tylko teoria i sposób na poniżenie człowieka, że niby jest tylko małym pyłkiem w tym wszystkim i nic nie znaczy. W kosmosie nikt nie był, a nawet jeśli był nic nie zostanie powiedziane bo to by wywróciło całe ludzkie postrzeganie o otaczającej nas rzeczywistości i być może zmieniło całe rozumowanie szarych ludzi, a tak nie może być więc mamy programowanie w postaci żryj, baw się i konsumuj jakby jutra miało nie być Smile

7
-1

Strony

Skomentuj