Ziemia ledwo uniknęła zderzenia z nowo odkrytą asteroidą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak twierdzi obserwatorium Slooth, w poniedziałek 9 stycznia 2017 roku, zaledwie w odległości około 200 tysięcy kilometrów od Ziemi, przemknęła nieznana wcześniej asteroida 2017 AG13. Do momentu przelotu nikt jej nie zauważył.

Według wstępnych szacunków, asteroida 2017 AG13 ma około 34 metry średnicy, czyli jest wielkości dużego domu. Wyliczona prędkość obiektu to 16 km/s i również z tego powodu zbliżająca się asteroida była trudnym celem dla naziemnych teleskopów.

 

Gdyby ciało niebieskie tej wielkości, wpadło jednak w ziemską atmosferę, mogłoby dojść do katastrofy na podobną skalę jak ta w Czelabińsku w 2013, gdy wszyscy z niedowierzaniem patrzyliśmy na nagrania z Rosji przedstawiające spore i nieznane ciało niebieskie, które eksplodowało nad ziemią tworząc falę uderzeniową. To ona właśnie wyrządziła najwięcej zniszczeń. Gdyby 2017 AG13 wpadł na jakiś obszar zaludniony, straty mogłyby być większe.

Wstydliwe jest to, że ta nowa asteroida nie została dostrzeżona na czas. Oznacza to niestety, że nasza planeta nadal jest bezbronna względem kosmicznych zagrożeń i tylko szczęściu zawdzięczamy to, że nie doszło jeszcze do katastrofy na dużą skalę. Do tej pory zidentyfikowano 15442 obiekty typu NEO - Near Earth Object - czyli takie, których orbita zbliża się do ziemskiej. Okazuje się jednak, że to kropla w morzu potrzeb i w 2017 roku nadal możemy być zaskoczeni nieoczekiwanym przelotem asteroidy w odległości zaledwie 0,53 LD (księżycowej).

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.6 (5 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Antychryst666

Chociarz Angelusie jak by

Chociarz Angelusie jak by popatrzeć to nawet logiczne.Żebro zawiera w srodku szpik kostny który jest idealną bazą DNA?

0
0

Ban na czas nieokreślony - @MOD

Portret użytkownika Jonny Bravo

Otóż to !

Otóż to !
I w taki to zaowalowany sposób dochodzimy ...
od zaprzeczenia do poparcia.

1
0
Portret użytkownika CzarnyOlo

Ale jest różnica pomiędzy

Ale jest różnica pomiędzy czymś takim a powiedzmy czymś co ma pół kilometra średnicy. Fear, fear

1
0
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Pozbądź się Przyjacielu

Pozbądź się Przyjacielu złudzeń, bo zaczynasz przypominać narkomanów z religijnej grupy mocherowych beretów... Oni też wierzą w "Przyjaciela Ludzkości"... i to ukatrupionego na krzyżu...

 Jedyny sprzymierzeniec ludzkości jest boski pierwiastek naszej duszy...

2
-3

Strony

Skomentuj