ONZ może zakazać prac nad autonomicznymi robotami

Kategorie: 

Źródło: Flickr/verifex/CC BY-NC 2.0

W ostatnich dniach 2016 roku, w Genewie odbyły się ważne negocjacje w sprawie prac nad autonomicznymi robotami, zdolnymi do podejmowania własnych decyzji i eliminowania potencjalnych wrogów bez otrzymania zgody ze strony człowieka. Wygląda na to, że mamy do czynienia z pewnym przełomem - Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie poruszy ten temat w najbliższych miesiącach.

 

Autonomiczne systemy uzbrojenia to bardzo ważna kwestia, którą należy rozwiązać jak najszybciej. W chwili obecnej, kraje takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja czy Izrael, opracowują Autonomiczne Śmiercionośne Systemy Uzbrojenia (LAWS) i chciałyby w przyszłości wprowadzić je do swojej armii.

 

Autonomiczne, uzbrojone roboty bojowe przyszłości będą mogły funkcjonować samodzielnie, tj. będą podejmować decyzje w wielu ważnych kwestiach. Jedną z nich, która wywołuje największe kontrowersje, jest możliwość strzelania do przeciwnika. Obecnie jest tak, że zanim maszyna odda strzał w kierunku oponenta, ostateczną decyzję musi podjąć człowiek-operator. Kiedyś ta kluczowa kwestia ulegnie zmianie a robot pozostanie całkowicie niezależny.

 

W 2015 roku, do Organizacji Narodów Zjednoczonych wysłany został list, podpisany przez ponad tysiąc naukowców z całego świata, w tym przez Elona Muska i przedstawicieli korporacji Google i Microsoft. Wyrażono w nim obawy w związku z rozwojem systemów LAWS i domagano się nałożenia całkowitego zakazu na "zabójcze roboty". Wygląda na to, że wezwania ekspertów poskutkowały.

 

Pod koniec 2016 roku miały miejsce kolejne dyskusje w sprawie autonomicznych robotów i nastąpiła długo oczekiwana zmiana. ONZ postanowiła, że w 2017 roku odbędą się oficjalne rozmowy w sprawie systemów LAWS. Dotychczas wszelkie spotkania w tej kwestii na forum ONZ miały charakter nieformalny. Spora część naukowców z nadzieją patrzy na to, że jesteśmy o krok bliżej od nałożenia zakazu i oczekuje konkretnych rezultatów w tej sprawie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika NanoRurka

Robot nigdy nie dorówna

Robot nigdy nie dorówna ludzkiemu mózgowi . Najprawdopodobniej największe szanse na powstanie ma cyborg. Ludzki mózg połączony z maszyną będzie posiadać natychmiastowy dostęp do wiedzy i potężną moc obliczeniową mózgu . Zaś progres podejmowanych decyzji i działań będzie niemal bezbłędny.

Wake up people

Portret użytkownika Zenek ;)

A po co ma dorównywać....

A po co ma dorównywać....

Wystarczy iż będzie LEPIEJ I SZYBCIEJ WYNAJDYWAŁ CELE

ZABIERZE WIĘCEJ AMUNICJI do "wdrażania demokracji"

BĘDZIE ODPORNIEJSZY NA WROGI OSTRZAŁ.... niż wrodzy żołnierze.. czyli zawsze iluś zabije nim go zniszczą

no i najważniejsze NIE BEDZIE SIĘ WAHAŁ JAK MU KAŻĄ ROZSTRZELIWAĆ "DZIECI"...

czyli będzie idealnym krzewicielem nauk opisanych w biblli..... tego ciągłego "WYŻYNANIA" mieszkańców kolejnych ziem bogatych w surowce mineralne.

Portret użytkownika jou

nie musi wcale dorownac

nie musi wcale dorownac inteligencja,wystarczy ze juz dzis  jest znacznie szybszy,silniejszy,dokladniejszy. Jak nie wierzysz podejdz do fabryki z robotami przemyslowymi i popatrz jak zasuwaja na liniach produkcyjnych. Niestety nie jest bezbledny i danie mu wladzy by sam podejmowal decyzje moze sie dla nas wszystkich bardzo zle skonczyc. Obrazowo to jak zabawa z rozbijaniem w garazu mlotkiem jadra atomu :).

Portret użytkownika nikt-xxx

Musisz mieć prostą pracę.

Musisz mieć prostą pracę. Moja jest na tyle skomplikowana, że przez min. 20 lat nie zrobi jej żadna sztuczna inteligencja. Systemy cyfrowe nie zawsze są lepsze. Porównaj pojemność płyty DVD, a nawet Blue-Ray z pojemnością analogowej płyty winylowej.

Portret użytkownika TheBill

Obecne komputery są lepsze od

Obecne komputery są lepsze od mózgu człowieka tylko w niektórych typach zadań.

Obecnie wykorzystywane sztuczne sieci neuronowe składają się dziesiątek/setek milionów neuronów uruchamiane na potężnych klastrach obliczeniowych, a ludzki mózg ma około 150mld. 

Do implementacji w robotach taki komputer musiałby być mobilny lub łączyć się z serwerownią.

Ale fakt, że za kilkanaście do kilkudziesięciu lat (o ile nie będzie się przeszkadzać w rozwoju technologii i ludzie będą chcieli to osiągnąć) komputery będą mogły być inteligentniejsze od człowieka, zdolne do wykonywania zadań nie tylko typowo ludzkich, ale i takich których człowiek nie jest w stanie wykonać.

Portret użytkownika syriues

Zwyczajnie sie boja,ze roboty

Zwyczajnie sie boja,ze roboty przelicza pewna ilosc wiadomosci i stwierdza,ze czlowiek zagraza sam sobie i trzeba grupe bankierow i politykow wraz z generalami i policjantami zwyczajnie wyslac z dala od zwyklych ludzi by dano im zwyczajnie zyc i zaczac duchowo sie nastrajac na nastepne przejscie ludzi w inny swiat

Skomentuj