Zbliżenie USA z Tajwanem grozi konfliktem z Chinami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na początku grudnia, Donald Trump przeprowadził niespodziewaną rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen. Była to pierwsza rozmowa między przywódcą amerykańskim i tajwańskim od 1979 roku. Tym samym relacje między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zaczęły ulegać pogorszeniu.

 

W 1979 roku, USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i uznały Chińską Republikę Ludową ze stolicą w Pekinie jako jedyne Chiny na świecie. Polityka "jednych Chin" była podstawą dla dobrych relacji chińsko-amerykańskich. Zakłada ona, że Chińska Republika Ludowa (ChRL) to jedyny przedstawiciel państwa chińskiego, choć Tajwan (Republika Chińska - RCh), nieuznawane przez wielu państwo wyspiarskie, również uznaje siebie jako jedyne Chiny.

 

Pekin uznaje Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i nie zgadza się aby jakiekolwiek państwo utrzymywało stosunki z tym krajem. Sytuację nieco komplikuje fakt, że od maja 2016 roku, nowym prezydentem Republiki Chińskiej jest Tsai Ing-wen. Przynależy ona do Demokratycznej Partii Postępowej, która opowiada się za uzyskaniem niepodległości od Chin.

 

W związku z powyższym, rozmowa Donalda Trumpa i Ing-wen jest dla Chin wręcz oburzająca. Analitycy wskazują, że przyszły prezydent USA testuje Chińczyków - Trump dał do zrozumienia, że może odejść od polityki "jednych Chin" i nawiązać stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i nie widzi powodów, dla których porozumienie sprzed dekad powinno do dziś obowiązywać. Jednocześnie dodał, że USA mogą z Chinami nawiązać osobne porozumienia, np. handlowe.

 

Władze w Pekinie raczej nie spodziewały się takiego zagrania ze strony Trumpa. W związku z historyczną rozmową telefoniczną, Chiny złożyły oficjalną notę protestacyjną a teraz grożą, że mogą zerwać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Obecnie jest zbyt wcześnie aby mówić o tym, jaką polityką wobec Chin będzie się kierował Donald Trump. Jego inauguracja odbędzie się 20 stycznia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

,,Musimy budowaćduchową armię

,,Musimy budowaćduchową armię modlitewną zdolną odeprzeć ataki złych eNEOwców i ich pomagierów w Polsce ! Modlitewna armia musi się godzinami modlić do Jezusa Zbawiciela i Króla Polski by wypraszać łaski dla Polski i Polaków ! Cała siła modlity chrześcijańskie może odbić czary złych i nienawidzących od niosącego światło ! "

Człowieku co ty wygadujesz ?? Mało jeszcze watykan narobił w tym kraju, żebyś jeszcze propagował ciemnotę i poddaństwo wobec zaborcy jakim jest kk ? Właśnie z takich ludzi jak TY kler ma największą radochę i pełną sakwę.

2
-2

It's OK to be white Smile

Portret użytkownika Angelussimus

Taaaak... ta purpurowa banda

Taaaak... ta purpurowa banda idiotów to wspaniała armia przeciwko NWo! BUHAHHAHHAA... !!

... a przed czym tak uciekają z Królem Polski na dupie??

 Rozumiemy inżynierze, że to taktyczny odwrót przed NWO....  Lol

 

3
-2
Portret użytkownika Aniari

   A mnie wkurza już, że to

   A mnie wkurza już, że to tyle trwa. Każdy świadomy człowiek, jakich jest wielu na tym portalu, doskonale wie do czego to wszystko zmierza i jak to się skończy. Osobiście czuję się torturowana tym przeciąganiem nieuniknionego w nieskończoność. Nie odbierzcie mnie źle, nie szukam mocnych wrażeń, dobrze mi się żyło do niedawna w pokoju z perspektywą spokojnego dotarcia do starości. Wydarzenia ostatnich 5 lat? sprawiły, że czuję się źle. Zostałam prepersem, cały cas pracuję, nad poprawą bezpieczeństwa oraz zwiększeniem szans na przetrwanie. Ja rozumiem, że pewne procesy są czasochłonne. Jesteśmy nadal w fazie wyboru stron konfliktu. Ale kurde, życie z dnia na dzień, kiedy nie wiesz co stanie się jutro i "czy to już", po prostu mnie zabija. Ciekawa jestem czy czujecie podobnie?

10
-1
Portret użytkownika ŚZWITT

5.44...Miałem już tu nic nie

5.44...Miałem już tu nic nie pisać,ale...twój post mnie zainspirowAU! PRZEZORNY...zawsze zabezpieczony! Parasol noś i przy pogodzie...itd. NADMIAR...czegokolwiek pozwala czuć się BEZpieczniej! Nie przeskoczysz MURU....kiedy zabraknie ci 1 cm !!!

   Kiedy(?) wybuchnie WWWaR...( NOSSS: Ludzkości...będzie się wydawało,że to ona jest autorem BIG WAR!...)...TO mieć ów NADMIAR! Jeśli jesteś...maniakieMiaSTA% masz...PRZE...chlaPANE...pamyłuj!

Zdechniesz  z głodu po kilku dniach! No,może tyg ! 

?????????????????????????????????????????????

  Nie wpadając w PANIke...Myśl...Myśl...Myśl!!!Jak się...ZAbezPIECZY Ć MMMAX!

 BIER:NOSSSć...zaprowadzi cię PROSTO% w PIE KŁA...aa...aa... BRRaMY...

/D.N..O: 5.53 !

0
0
Portret użytkownika keri

Powtórzę kolejny raz: nie

Powtórzę kolejny raz: nie będzie bum ani fajerwerków. Trwa transformacja. Zachodzą duże zmiany, lecz zdecydowanej większości nie odbieramy zmysłami. Istotne znaczenie będzą miały zdarzenia w marcu 2018, lecz też prawdopodobnie niewiele osób będzie wiedziało, że nastąpiły.

Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej Smile

3
-1
Portret użytkownika Eva11

wielu odbiera te zmiany i bez

wielu odbiera te zmiany i bez 6 zmyslow !!!

dobre ,naprawde dobre !!!

ach jak wielu teraz bedzie na nie oczekwiac po waszych wystepach ,hahhahahhahah

dla mnie bedzie najwieksza zmiana jak przestaniecie szydzic z ludzi !

wtedy oswiecenie nadejdzie !

3
-3

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika Angelussimus

Ja Aniari generalnie olewam

Ja Aniari generalnie olewam to co się dzieje. Bo ja wiem a Ty tylko wierzysz... Smile

 Wiem, że przetrwam i moja rodzina, więc nie muszę się do tego przygotowywać...

 No trochę zapałek, parę konserw, sucharów. wodę i... broń... dobrą broń... Smile

5
-1

Strony

Skomentuj