Budowa ogromnego teleskopu NASA dobiegła końca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba (JWST) jest budowany od ponad 20 lat, po latach opóźnień i przekroczonych miliardach dolarów, NASA ukończyło swój projekt. Ogromne szkło teleskopu jest największym, jakie kiedykolwiek zbudowano.

 

Urządzenie odsłonięto wczoraj w Goddard Space Fight Center w Maryland. Posiada 18 złoconych, sześciokątnych luster o średnicy 6,5 m. Teleskop będzie miał 100 razy większą moc obserwacyjną od Hubbla. Jego użycie ma rozpocząć się w 2018 roku.

Źródło: NASA

W tym tygodniu ogłoszono również, że budowa osłony wielkości kortu tenisowego, która ma chronić optykę teleskopu przed promieniami słonecznymi, także została zakończona. Po dalszych testach, teleskop oraz osłona zostaną ze sobą ostatecznie zintegrowane.

"Po ukończeniu, Webb będzie największym i najbardziej złożonym obserwatorium, które kiedykolwiek zbudowano na Ziemi" – powiedział administrator NASA, Charlie Bolden – "To pobudza wyobraźnię naszą i milionów ludzi, którzy mają odwagę spojrzeć w niebo i zastanowić się".

Zapowiadany następca Hubble'a będzie miał jednak nieco inną technikę. Wszechświat widziany przez optykę JWST będzie obserwowany w podczerwieni. Jednak jego rozmiar pozwoli na większe widoki galaktyk, gwiazd oraz planet. Dzięki podczerwieni i 18 lustrom będzie można spojrzeć przez kosmiczny pył w galaktykach i układach planetarnych.

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego - tylkoastronomia.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Alex

keri piepszysz 3 po 3

keri piepszysz 3 po 3 przeczytaj arta jeszcze raz - to ma być zamiennik habla czyli bedzie na orbicie !!!!!!!!!!!!!!!! na ziemi już są dawno wieksze teleskopy o znacznie wiekszych zwierciadłach niz 6.5metra.

Portret użytkownika Fischer

Faktycznie Amerykanie

Faktycznie Amerykanie ukończyli teleskop, tylko nie ma go czym wynieść na orbitę. Miała to dokonać UE rakietą Arian 5 w 2016 roku. Jednak program budowy tej rakiety został zawieszony, ponadto Arian 5 miała za mały udźwig. UE podjęło nowy projekt  rakiety Arian 6, której pierwszy lot testowy zaplanowano na 2020 r.

Rozważano, zlecenie umieszczenia teleskopu na orbicie Rosjanom. Niestety Putin w ramach odwrotnego embarga ograniczył współpracę w kwestii eksploracji kosmosu z USA.   

Pozostaje reorganizacja projektu i umieszczenia teleskopu za pomocą amerykańskiej rakiety  Delta IV Heavy.  Jednak tak naprawdę nie ma danych co do masy teleskopu, ale zapewne jest większa od teleskopu Hawla. Powstaje pytanie czy Delta IV ma taką moc jak się podaje i czy jest ona wystarczająca.  Faktycznie mówi się że może wynieść na niską orbitę ponad 23 tony. Jednak na razie odbyła jeden lot i jej ładunek to dwa satelity, których masa nie przekroczyła 10 ton. NASA milczy czym wyniesie teleskop na orbitę, jedynie przesuwa termin jego umieszczenia na orbicie.  

Portret użytkownika Janka

 <I przekroczonych miliardach

 <I przekroczonych miliardach dolarów, NASA ukończyło swój projekt. I tu mamy sedno sprawy i wytłumaczenie  twórców bajek, NASA. Ludzie dorośnijcie, wiara w bajeczki jest domena dzieci! Kosmos, kosmici, efekt cieplarniany, ptasie i świńskie grypy.To pseudonaukowy bełkot.>

Portret użytkownika keri

Cha, cha, cha, budują coraz

Cha, cha, cha, budują coraz większe teleskopy na Ziemi, chociaż obserwacje z Ziemi są nieporównanie gorsze od tych przekazywanych rzekomo z kosmosu z powodu warstwy atmosfery, o chmurach nie wspominając. To co z tym sprzęciorem w kosmosie? Nie nadaje się czy go tam nie ma?

Portret użytkownika kolo

Obserwacje w kosmosie są

Obserwacje w kosmosie są prowadzone przede wszystkim dla innych długości fal niż optyczne i po to się buduje teleskopy wynoszone na orbitę np. Webba poczytaj choć troche temat wiecznie tępa dzido. Atmosfera zakłóca zakres fal na których pracuje Webb, a optycznie na ziemi nie musza być "gorsze"..bo jest coś takiego jak optyka adaptatywna...tępa głupia dzido...kurna kto cie urodził ? Wpisz w google optyka adaptatywna sieroto. 

Skomentuj