Sukces firmy SpaceX - pierwszy udany komercyjny start i lądowanie rakiety Falcon 9

Kategorie: 

Start i lądowanie na jednym zdjęciu - Źródło: twitter

Jak można było przewidzieć, prywatne firmy zajmujące się eksploracją kosmosu okazały się znacznie bardziej racjonalne w wydawaniu środków finansowych. Jeden z liderów branży, korporacja SpaceX zdołała stworzyć rakietę, która po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną powróciła na Ziemię.

 

Nie trzeba chyba dodawać, że oznacza to drastyczne oszczędności jeśli chodzi o koszt wyniesienia satelitów i nie tylko. Wielkie marnotrawstwo jakim były jednorazowe i zawodne rakiety, może się w końcu skończyć. Przez jakiś czas wydawało się, że przyszłością astronautyki będą promy kosmiczne, ale te zbudowane przez Amerykanów okazały się zbyt kłopotliwe i drogie w eksploatacji.

Prom kosmiczny - źródło: NASA

Gdy promy zostały wycofane USA utraciły zdolność wysyłania ludzi w kosmos. Obcięto też budżet NASA, zmuszając agencję do podpisania umów z firmami prywatnymi. Ostatecznie zostały wybrane dwie, Orbital Sciences Corp oraz SpaceX. Firmy te wygrały główny przetarg na transportowanie zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potem dołączył do nich jeszcze Boeing. Po kilku latach rozwoju udało się stworzyć konstrukcje spełniające wymagania NASA. Po jakimś czasie na ISS cumował pojazd transportowy firmy SpaceX o nazwie Dragon oraz stworzony przez Orbital, pojazd Cygnus.

Pojazd Cygnus firmy Orbital - źródło: Orbital Sciences Corp

Oba przedsiębiorstwa miały też liczne niepowodzenia. Trzeba jednak przyznać, że ostatnio lepiej wiedzie się koncernowi SpaceX. Udało im się stworzyć bardzo futurystycznie wyglądający załogowy statek kosmiczny, który powstał na bazie pojazdu Dragon, oraz osiągnęli znaczące sukcesy w zakresie stworzenia rakiet wielokrotnego użytku. Z kolei rakiety to najsłabszy punkt firmy Orbital. Kupiona od Rosjan rakieta Antares jest bardzo chimeryczna i kilkanaście miesięcy temu eksplodowała w spektakularny sposób. Na tym tle dzisiejsze osiągnięcie SpaceX wygląda imponująco.

Historyczny udany start i lądowanie rakiety Falcon 9, wynoszącej w przestrzeń kosmiczną aż 11 małych satelitów, odbył się z Przylądka Canaveral. Po 10 minutach od startu, silniki pierwszego stopnia rakiety wylądowały skutecznie na obszarze kosmodromu. Odległość od miejsca startu wyniosła kilkanaście kilometrów.

Specjaliści ze SpaceX twierdzą, że sukces to też zasługa nowego systemu zasilania ciekłym tlenem w niskiej temperaturze, co zapewniło chłodniejsze i gęstsze paliwo, co wraz z licznymi udoskonaleniami silnika dało aż 33% lepszą wydajność układu. Dzięki temu była to pierwsza w historii rakieta SpaceX, która nie tylko wykonała zadanie, ale miała na tyle paliwa, aby przynajmniej jej najdroższa część, powróciła bezpiecznie na Ziemię.

Dzisiejszy sukces firmy Elona Muska, dowodzi, że nadchodzi nowa era w eksploracji kosmosu i już widać, że przyspieszenie komercjalizacji przestrzeni kosmicznej przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów lotów kosmicznych oraz szybszego tempa ekspansji ludzkości poza Ziemią. Widać jak na dłoni, że obecny regres cywilizacyjny w zakresie podróży kosmicznych był wynikiem działań agencji rządowych, które zawsze nieracjonalnie wydają pieniądze podatników. Po prostu działający na swój rachunek przedsiębiorcy prywatni są w stanie osiągnąć więcej i taniej.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mnbvcxz

"Aha w najbliższym czasie

"Aha w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu na targowisku w Niemczech. W jakimś niedawno otwartym bazarze w Monachium. Zginą 22 osoby a 144 odniosą rany. Będzie to przed świętami ale daty nie pamiętam. Zgine 3 Polaków." - moje imie 44.

Portret użytkownika keri

A Ty przeczytaj

A Ty przeczytaj artykuł:
"korporacja SpaceX zdołała stworzyć rakietę, która po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną powróciła na Ziemię."
Jeżeli skręt rakiety następuje wkrótce po starcie, to nie wyniesie niczego w przestrzeń kosmiczną, co najwyżej zostawi w chmurach.

Portret użytkownika zyx

Dziwne: potrafią się

Dziwne: potrafią się zastanawiać nad pierdami i odchodami krów i świń hodowlanych (bo metan i efekt cieplarniany), potrafią zakazać freonów w klimatyzacji samochodowej, ale nigdzie nie słyszałem lamentów nad basenami paliwa spalanego codziennie w wysokich warstwach atmosfery przez samoloty i rakiety wynoszace tysiące satelitów.

Portret użytkownika keri

Promy kosmiczne to był blef.

Promy kosmiczne to był blef. Wystarczy zobaczyć filmiki, jak taki prom startował. Zbiornik z paliwem był wyrzucony, a następnie rakieta skręcała na linię poziomu względem powierzchni Ziemi, zamiast lecieć w górę. Nie mogła osiągnać górnej warstwy atmosfery ani kosmosu po odrzuceniu zbiornika.
Program zakończył się "katastrofą", tyle, że wszyscy pasażerowie przeżyli i porobili kariery najczęściej jako brat-bliźniak.
Promy to był cyrk dla publiki podobnie jak "loty na Księżyc".
 
Na załączonych zdjęciach też widać, jak nowe rakiety zakręcają. Nie ma szansz, aby lecąc po zakręceniu dotarły do kosmosu.
Astronautyka usrańców to tylko grafika oraz łączenie akcji typu leci rakieta we fleszach, spada na Ziemię (cichosza), wyławiają astronautów z baniaka we fleszach.

Portret użytkownika Arcanum

Na litość bogów dziewczyno,

Na litość bogów dziewczyno, co ty wygadujesz? Te promy kosmiczne okrążały Ziemię po niskiej orbicie. Też wbrew powszechnej opinii na takiej wysokości 200 - 500 km nie występuje mikrograwitacja czy stan nieważkości, lecz grawitacja wynosi ok 90% wartości z powierzchni Ziemi. Ale obiekty doświadczają nieważkości i utrzymują się na orbicie jeśli poruszają się z prędkościa ok 27 000 km/h i prawie całą robotę wykonuje siła odśrodkowa - nie wysokość. Więc co im to da jak polecą w pionowo w górę na te 200km i pozioma składowa prędkośc względem Ziemi wyniesie z 0km/h? Nic nie da, bo zaczną spadać z przyspieszeniem 9m/s2 jak kamień i nie utrzymają się na orbicie, więc dlatego robaczki latają poziomo...

Portret użytkownika keri

Zlituj się nad sobą, promy

Zlituj się nad sobą, promy kosmiczne to było przedstawienie, kiedy ludność się znudziła, zakończono ostatni "lot" widowiskową katastrofą i niby wszyscy pasażerowie zginęli, lecz do dzisiaj żyją.
Usrańce zawsze dbają o widowiskowość katastrof, które reżyserują.

Portret użytkownika goku

chlopie wejdz lepiej na jakis

chlopie wejdz lepiej na jakis portal od ufo-maniakow i tam pisz takie rzeczy lub chociaz poczytaj troche, nie wiem moze kup lunete i zerknij pare razy w niebo zanim zaczniesz pisac takie... sorry ale nie widze innego okreslenia jak "idiotyzmy".

Strony

Skomentuj