Rosyjski naukowiec pracuje nad innowacyjnymi panelami słonecznymi, za które mógł otrzymać karę więzienia

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Młody rosyjski naukowiec Dmitrij Lopatin z Kuban State University zajmuje się fotowoltaiką i pracuje nad nowymi panelami słonecznymi, które będą tańsze i lepsze od zagranicznych technologii. Jednak stosowany w jego wynalazku materiał przysporzył mu sporych problemów - uczony mógł otrzymać karę nawet 11 lat więzienia.

 

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta - Dmitrij Lopatin potrzebuje materiału do produkcji rewolucyjnych giętkich paneli słoneczych. Ich cena jest mniejsza aż o 80% w porównaniu do prototypów z innych krajów i potrafią gromadzić energię nawet w trudnych warunkach pogodowych (zachmurzenie, mgła). Niestety w Rosji materiał ten jest niedostępny, dlatego naukowiec postanowił zakupić go w Chinach poprzez internet.

 

Problemy Lopatina pojawiły się, gdy ten zjawił się na poczcie aby odebrać przesyłkę. Na miejscu czekali na niego funkcjonariusze z wydziału antynarkotykowego. Dlaczego? Naukowiec zamówił związek chemiczny o nazwie γ-Butyrolakton, który znajduje się na liście substancji psychotropowych w Federalnej Służbie Kontroli Narkotyków Federacji Rosyjskiej (FSKN).

 

Lopatin został początkowo oskarżony o posiadanie i rozprowadzanie substancji psychotropowych na wielką skalę. Później sąd oświadczył, że mężczyzna nabył narkotyki, choć jego intencją nie było ich sprzedawanie, dlatego przyznano mu karę 3 lat więzienia w zawieszeniu.

 

Adwokat naukowca nie zgodził się z tą decyzją i odwołał się od niej. Okazało się, że prokuratorzy również byli niezadowoleni i domagali się, aby Lopatin był sądzony jak diler narkotykowy i został zamknięty w więzieniu na 11 lat. Jednak sąd nie posiadał dowodów na to, że naukowiec chciał handlować narkotykami i ostatecznie udało się osiągnąć pewien kompromis. Jego adwokat wycofał swoje odwołanie od pierwszego wyroku (3 lat więzienia w zawieszeniu) a prokuratorzy nie będą już domagać się dla młodego naukowca tak wysokiej kary.

 

Dzięki Dmitrijowi Lopatinowi, Rosja będzie mogła zmniejszyć swoje uzależnienie od ropy i gazu. Jego projekt jest wspierany przez niektóre agencje rządowe, takie jak Fundacja Skolkovo czy Rosyjska Fundacja Badań Podstawowych. Podczas konwerencji Hello Tomorrow, która miała miejsce w zeszłym miesiącu we Francji, projekt Lopatina znalazł się na liście 100 najbardziej innowacyjnych projektów na świecie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rosyjski-naukowiec-pracuje-nad-innowacyjnymi-panelami-slonecznymi-za-ktore-mogl-otrzymac-k

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

Spoko - Rassija już dawno

Spoko - Rassija już dawno wypróbowała jak człowieka nawet zamkniętego w łagiriach do "pracy" przymusić i wszystkie soki z niego wydusić!! W tiurmie naukowcy Rosji-spadkobierczyni zmarłego ZSRR pracować ku chwale rodiny nie zaprzestaną, patrz losy wybitnych konstruktorów którzy czasu III WŚ w gułagach projektowali samoloty i inne uzbrojenie!! A patom pa katyńsku "praszczaj"! - i w ziemlju...

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika far away

GBL do produkcji paneli

GBL do produkcji paneli slonecznych, niezły kit.
Są dwie możliwości:
albo gościu rozprowadzał to w detalu zarabiajac na swoj wynalazek, w Rosji ciężko o wsparcie prywatnych wynalazców
albo jak to naukowiec, stwierdzil ze to jest bardziej oplacalny rozpuszczalnik niż alkohol, i sam go spożywał, ale to nie zamawiał by go aż z Chin, W PL ten srodek był legalny do 1 lipca 2015r nie wiem jak teraz
 
przypominam ze jest to rozpuszczalnik uzywany do czyszczenia felg  i elementow chromowanych

Portret użytkownika jaa

to jest przykład na to, że

to jest przykład na to, że Rosja mogłaby być dużo bardziej nowoczesna gdyby nie to, że ludzie tam mają ograniczenie w postaci nadgorliwych urzędników. Pewnie wysłali list do Miedwiediewa o wsparcie i dlatego go zwolnili. No, chyba, że projektem zajął się ktoś inny a on odsiedzi tylko mniej.

Portret użytkownika szaryman

Giętkie ogniwo

Giętkie ogniwo fotowoltaniczne produkuje firma w USA w stanie MA, tylko że jest ono droższe od sztywnych paneli i nie ma podlega pod dopłaty federalne lub stanowe.

Skomentuj