Japończycy stworzyli robota humanoidalnego który może ładować towar

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Postępy w zakresie automatyki i robotyki, do których doszło w ciągu ostatnich lat są zadziwiające. Roboty stają się nie tylko domeną nowoczesnych fabryk, ale też zaczynają wkraczać w obszary dotychczas zarezerwowane dla pracy ludzkich rąk. Japończycy zbudowali właśnie robota zdolnego do ładowania i rozładowywania półek.



Po upowszechniających się bardzo szybko  robotach sprzedających, z którymi w supermarketach mieli już do czynienia chyba wszyscy, oczywista stała się potrzeba budowy robotów humanoidalnych, które będą w stanie dokładać towar na półki, oraz znajdować go w magazynach wysokiego składowania.

 

Rosnące żądania ludzkiej siły roboczej w zakresie wprowadzenia tak zwanej płacy minimalnej to woda na młyn dla postępu w dziedzinie robotyki. Po prostu przedsiębiorcy nie prowadzą biznesu dla pracowników tylko dla zysku, a skoro można go osiągnąć za pomocą nie męczących się maszyn, zamiast kapryśnych i drogich ludzi, to trudno się dziwić, że właściciele firm zaczynają myśleć racjonalnie i stawiają na pełną automatyzację ograniczając zatrudnienie do całkowitego minimum.

 

Wygląda na to, że wkrótce japoński humanoidalny robot HRP-2 może się stać standardem obsługi magazynowej. Jest on w stanie przeciągać ciężkie przedmioty i to na różne sposoby. Robot jest w stanie utrzymać w swoich rękach przedmioty, a nawet przenosić największe obciążenia na plecach. HRP-2 jest w stanie obliczyć idealną ilość siły, która powinna być wykorzystana w celu przeniesienia obiektu.

 

Ponadto, robot jest w stanie dostosować niezbędną prędkość ruchu aby nie stracić równowagi. Oczywiście HRP-2 jest jeszcze daleki od doskonałości. Ma na przykład duże problemy z ruchem po schodach, ale magazynierzy i sprzedawcy mogą już zacząć obawiać konkurencji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj